Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātais pilsētvides un policentriskas attīstības investīciju sadalījums 2014.–2020.gadā ir brāķis.

Un tas neveicinās ekonomisko attīstību reģionos, intervijā "Rietumu radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks.

Sesks skaidro, ka iepriekš pilsētas izstrādāja attīstības plānus un, pamatojoties uz šiem plāniem, atbildīgās institūcijas vērtēja projektus, ko pilsētas iesniedza Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļu saņemšanai. Ja iesniegtais projekts atbilda pilsētas attīstības plānam un kritērijiem, tas tika akceptēts.

"Šobrīd izveidotie spēles noteikumi ir samudžināti un sarežģīti tā, ka būs jāskatās otrādi - attīstības plānus būs jāmēģina pielāgot ierēdniecības izstrādātajiem kritērijiem," sacīja Sesks, uzsverot, ka šāds princips ir nepareizs, jo pilsētai labāk zināms, kurā mikrorajonā nepieciešams jauns bērnudārzs vai skola, kurām ēkām nepieciešama siltināšana vai rekonstrukcija. "To nevar ministrijas ierēdniecība zināt," uzsver Sesks.

Viņš arī norāda, ka nevienā reģionālās programmas sadaļā nav atrodamas programmas, kuras Liepāja varētu izmantot kurortoloģijas vai līdzīgas tūrisma infrastruktūras attīstībai.

"Iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs [Edmunds Sprūdžs] un ekonomikas ministrs [Daniels Pavļuts] ir sapinušies meistarībā, veidojot programmas pēc sev vien saprotamiem kritērijiem," uzskata Sesks.

Jau ziņots, ka Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) iebilst pret VARAM piedāvāto pilsētvides un policentriskas attīstības investīciju sadalījumu 2014.-2020.gadā, tāpēc asociācija jau tuvākajās dienās gatavojas vērsties Eiropas komisijā (EK), lai pievērstu uzmanību un lūgtu EK slēdzienu par finansējuma sadalījuma principiem Latvijā.

Lielo pilsētu vadītāji mēģinās apturēt VARAM piedāvājumu un vērsties pie premjerministres Laimdotas Straujumas (V), lai bez LLPA viedokļa uzklausīšanas šāds dokuments netiktu virzīts tālāk.

Pirmdien, 3.martā, par pilsētvides attīstības finansējuma sadalījumu plānots diskutēt valdības koalīcijas padomē, savukārt trešdien, 5.martā, Lielo pilsētu vadītāji plāno tikties ar Straujumu un rosināt Ministru kabinetu izvērtēt LLPA priekšlikumus, lai ESF nauda tiktu ieguldīta projektos, kas palīdz pilsētām realizēt savus attīstības plānus infrastruktūras un uzņēmējdarbības vides uzlabošanai.