Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Silakaktiņš: "Romas viesnīcas" pirmo īpašnieku atceroties


atlikušas 250 zīmes


Silakaktiņš: "Romas viesnīcas" pirmo īpašnieku atceroties (21)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 26. janvārī, 2019 | BIRKAS: Hotel de Rome , Gunārs Silakaktiņš , Berči , vēsture , Romas dārzs , Vilhelms Rīge
Izdrukāt Ziņot

Bieži, ieejot pa atjaunoto ieejas vārtu aili "Romas" dārzā, atceros par kādreiz lepnās, pat slavenās viesnīcas, restorāna un vīnu lieltirgotavas pirmajiem īpašniekiem un to mūža gaitām.

Šeit kā pirmie jāmin divi slaveni liepājnieki, kurus piederas nosaukt par tagadējā Romas dārza tapšanas autoriem.

Liepājas vēsturē nu nekādi neiztikt ar pašā pilsētas centrā 19. gadsimta beigās tapušo "Romas viesnīcas" projekta autoru Paula Maksa Berči vārdu. Taču arī šodien ir nepelnīti aizmirsts šīs būves pirmais īpašnieks Nikolajs fon Ramedlovs (Ramedloff). Tieši pateicoties viņa naudai, enerģijai un izdomai šodienas īpašniekiem ir bijusi dota iespēja likt no jauna atdzimt jaunajai Liepājas "Romai".

1880. gadā arhitekts Berči bija saņēmis pasūtījumu izstrādāt metu tirdzniecības pasāžai, kas savienotu Zivju ielu ar Stendera ielu. Sākotnējā gruntsgabala īpašnieka, nupat kā amatā ieceltā Liepājas policijmeistara Nikolaja fon Ramedlova iecerēta bija plānota divu stāvu būve ar divām veikalu rindu galerijām, kas savieno abas ielas. Arhitekts plānoja tās vidū apļveida laukumu ar strūklaku. Barons Ramedlovs 1871. gadā bija precējies ar Varšavas tirgotāja meitu, skaisto polieti Mariju Eleonoru Kosialkovski (Kossialkovsky) un vasarās, ceļojot pa Eiropas pilsētām, novērojis šādu tirdzniecības pasāžu izaugšanu vai visās lielajās Rietumeiropas pilsētās. Viņš bija enerģisks vīrs, kam sievas pūra nauda un amata ienākumi nākotnē aicināja ķerties pie tik grandioza tirdzniecības pasāžas  projekta Kurzemes guberņas provinces pilsētā Liepājā. 

Berči "Romas" būvprojektu domes būvkomisija apstiprināja 1881. gada 28. septembrī. Kā būves ģenerāluzņēmēju Berči bija ieteicis savu draugu, būvfirmas un Priekules ķieģeļu cepļa īpašnieku Vilhelnu Johanu Rīgi (Riege).

1882. gadā uz Ziemassvētkiem Ramedlova "торговые ряды" ievācās pirmie tekstila un ādas galantērijas, grāmatu, rakstāmpiederumu un spoguļu, arī mednieku veikali. 1882. gadā Ramedlovs atklāja arī viesnīcas Hotel de Rome II stāva viesnīcas telpas ar restorānu gan viesiem, gan pašiem liepājniekiem. Policijmeistars visiem spēkiem savu lolojumu centās uzturēt lepni un konkurēt gan ar lepnāko, "Hotel St-Peterburg", gan "Hamburga" un "Kronštat" viesnīcām un restorāniem.

Taču... gandrīz no skaidrām debesīm atskanēja nepatikšanu pērkona dārdi, kas pazudināja gan pašu Liepājas augstāko policijas ierēdni, gan viņa "Romu" un vēlāk atņēma arī viņa dzīvojamo villu un kauna dubļos iemina barona vārdu.  

Vairāk par to – nākamajā stāstā.  

"Hotel de Rome" reklāma 1884.gada laikrakstā:

Sludinājums

Кунгс
13:13 | 26/01/19
ZIŅOT
(-18)
(2)
+

NU kam tas interesē, pat ne muzeja direktorei Kārkļas kundzei nē.

Кунгс
13:13 | 26/01/19
ZIŅOT
(-15)
(2)
+

NU kam tas interesē, pat ne muzeja direktorei Kārkļas kundzei nē.

ivars
22:51 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

kāpēc salīdzināt ar kārklu-viņa ir muļķe

Jaunliepāja
22:37 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Пить, куритъ и говоритъ я начел одновремено! Jā,Кунгс! Var redzēt no kurienes kājas aug!

opapa
13:23 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(13)
+

Ja tev dārzenim izņemot mūli pielikt un mob. palaizīt nekas neinteresē .Tavas problēmas Diezgan svarīgi un interesanti fakti

Jauki
13:32 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(24)
+

Paldies Silakaktiņa kungam par interesanto rakstu! Gaidam turpinājumu.

Aiva
14:40 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(13)
+

Paldies par tik interesanto stāstu! Gaidu nākamo un nākam nākamo. Nemaz nezināju par tādu policijas priekšnieku, kas turklāt Liepājai atstājis tādu ievērojamu vietu kā Romas dārzu. No rakstītā gan spriežu, ka tas viņam nebija uz ilgu laiku.
Gunār, šīs nievīgās piezīmes gan nevajag ņemt par pilnu, nu pilna pasaule ar tādām, labāk par šādiem piemēriem, no kā var arī pamācīties.

svešinieks
15:20 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

Nekad nevarēju saprast, kāpēc "Romas dārzs"? Kāds sakars ar dārzu vai Romu? Paldies par fotogrāfiju - tā tiešām bijusi oāze pilsētas akmeņu vidū!

Sonijs Eriksons
20:11 | 26/01/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Analoģija ar Romas villas dārzu - ēkas iekšpagalma uzbūve. Iemet Google Roman villa garden, viss kļūs skaidrs.

Jaunliepāja
01:32 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Lai Silaktiņš sagatavo materialu par ,,Romas'' pazemi! Tas ar;ī ir interesanti! Gaidīsim! Varētu daudzpusīgu. Nevis tā vienkāršoti! Kādam kas vairāk par 0 limenis zin ,arī interesanti!

Jaunliepāja
02:16 | 27/01/19
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

PS. Lai vāktu materiālus,staigātu, par arhiviem brauktu uz Rīgu [tikai nevajag uzdot stulbus jautājumus kāpēc? ] Tāda denkadence pastāv! ] Tā izpaužas milestība par vēsturi! Tas viss par savu naudu! Raksti! Bet ja kas ,viens ir zināt ,otrs apstiprināt ar faktiem! Un atkal nauda! Ja kāds skolnieks ir izlasijis par Pūniešu kariem,par Hanibālu ,es divreiz pierādīšu pretējo,kā ir mācīts! Kāpec? Tāpēc ka es zinu vairak neka rakstīts mācību grāmata!

Konkurence to Jaunliepāja
13:18 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Uzraksti kaut ko pats, ja jau esi tik gudrs, lai es varu salīdzināt , kuram no jums abiem (Silakaktam vai tev)sanāk labāk.

jggjggj
07:57 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

tagad atceroties skolu.Mums vēstures skolotāja 10 vid.80-90 tādas muļķības mācija un stāstija ka tagad smiekli nāk

par ko smejamies?
22:53 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Vēstur nieks, māksli nieks, amat nieks, sēt nieks, pilsēt - nieks, lauci nieks, vaikal nieks, past nieks, krodzi nieks, bagāt nieks, dziesmi nieks, pirt nieks, dzied nieks, valod nieks, pat vecticīb nieks... Saka - vārdam (katram) esot liela nozīme. Varbūt vajag mūsu valodu kaut kā palocīt citādi ( kā vālodzītei), lai visu nesaniekojam? Minētajās jomās taču esam tik daudz jau saniekojuši un izniekojuši. Īpaši jau vēsturē. To taču katra vara, katras laikmetu simtgades, katras piecdesmitgades, pat desmitgades vēstur nieki tamborējuši un tamborē pa savam. Raksta, ka vēsturi parasti raksta uzvarētāji (pasaule taču nemitēdamās karo). Par pēdējo laiku vēsturi jau var teikt - to vairs pat ne raksta, bet taisa. Atkarībā no pasūtītāja orientācijas, idejiskās pārliecības, ticības, no laikmeta pieprasījuma, pat no rakstītāju/taisītāju vēlmes nopelnīt. Arī pagājušā gs. 60., 70. utt. gados mācību grāmatās bija rakstīts kas pilnīgi pretējs, nekā raksta tagad. Tā ka - uzmanīgi ar vēsturēm.

Roze K.
23:08 | 27/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Un uzmanīgi - ar valodām. Ja jau ir mantzinis, varbūt var būt sētzinis, krogzinis, valodzinis, zintzinis, amatzinis, vēsturzinis. Vai ja ir lietpratējs - tad var būt mākslpratējs. Un ja ir Saulvedis - tad var būt arī veikalvedis utt. Nevis visur tikai `nieki`. ;)

Romualds Libauskis
18:54 | 29/01/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kad stāstā tiku līdz policim, prātā iešāvās zibsnis, atkal kārtējais korumpētais valsts ierēdnis, bet nu ticis pie bagātas kundzes naudas, tad alibi tīri. Jautājums, kur ir bilde ar polietes skaistumu vizualizācijas attēlojumu? Vajadzēja kādu bildi ielikt.

Romualds Libauskis
19:11 | 29/01/19
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Esmu kritis izmisumā, jo nu jau kādas pāris nedēļas meklēju, kur Liepāja varēja būt Derību iela(laikam Jauliepājas pusē). Kartēs nav, internets arī buksē un piedāvā visādas mūsdienīgas derību variācijas, varbūt kāds zinošs, intelektuāli attīstīts organisms, būtu tik laipns, un varētu man to apskaidrot?

KAs te grib derības?
15:32 | 30/01/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Jautrs nosaukums, bet no 1940. gada 23. aprīļa līdz 1948. gadam tāds bija. Staļina laika beigās pārvērtās par Autoru ielu. Vecākās nosaukums bijis Bode iela.

Romualds Libauskis
18:44 | 01/02/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Paldies par atsaucīgo apgaismojuma izpausmi. :)

Lawler
02:12 | 31/01/19
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { EllinasFinances@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 2%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: EllinasFinances@gmail.com

Please Fill the Application Form Below:
- Complete Name:
- Loan Amount Needed:
- Loan Duration:
- Purpose Of Loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via Email: EllinasFinances@gmail.com ,,,

Romualds Libauskis
18:44 | 01/02/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Paldies par atsaucīgo apgaismojuma izpausmi. :)

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki