Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Silakaktiņš: Vecie Ziemassvētki un Vecais Jaunais gads


atlikušas 250 zīmes


Silakaktiņš: Vecie Ziemassvētki un Vecais Jaunais gads (3)

Autors: Gunārs Silakaktiņš, mg.hist.
Ceturtdienā, 07. janvārī, 2016 | BIRKAS: vēsture , kalendārs , Ziemassvētki
Izdrukāt Ziņot
FOTO: irliepaja.lv

Šodien, pareizticīgajiem svinot Vecos Ziemassvētkus, jāatgādina par šo "Vecā un Jaunā” laika skaitīšanas stila vēsturi un pāreju uz gregoriānisko kaledāru.

Pirms 98 gadiem, 1918. gada 14. februārī, boļševiku vara Krievijā nolēma sekot pasaules vairākuma valstu piemēram, pārejot no juliāniskā kalendāra uz gregoriānisko. Pēc V.Uļjanova (Ļeņina) vadītās Tautas komisāru padomes rīkojuma, 1918. gada 31. janvārim uzreiz vajadzēja sekot 14. februārim.

16. gadsimtā, kad Romas pāvesta Gregora XIII kalendāra reforma tika ieviesta Eiropā, juliāniskais kalendārs atpalika no patiesā Zemes apriņķojuma Saulei par 10 dienām. Ar katru gadsimtu laika skaitīšanas kļūda „uzkrājās” un 20. gadsimta sākumā šī starpība bija jau 14 dienas. Latvijā uz gregoriānisko kalendāru pilnībā pārgāja 1919. gadā ar Neatkarīgās Latvijas Republikas valdības lēmumu un to vienprātīgi pieņēma tautas vairākums. Te gan jāpiezīmē, ka Rīga jau savā vēsturē bija piedzīvojusi ar jauno kalendāra ieviešanu saistītu vardarbību, grautiņus, slepkavības un māju dedzināšanu... Nu gluži kā 20. gadsimta Piektajā gadā, tikai tas bija 1584. gadā!

Toreiz Rīgas Rāte mēģināja pildīt Polijas karaļa Stefana Batorija rīkojumu pārejai uz Jauno kalendāru, kuram aktīvi pretojās iedzīvotāji (Sk. „Kalendāra nemieru 350. gadu atcerei”, „Kurzemes Vārds”, 1939. gada 02.08., Nr. 171).

Mūsdienās pie Pāvesta Gregora XIII kalendāra laiku skaita absolūtais vairākums pasaules valstu. 1926. gadā šo kalendāru pieņēma arī Turcija, un tas ir spēkā daudzās islama valstīs. Tajā pašā laikā reliģiskie svētki bieži vien tiek svētīti pēc tradicionālo dienu ritējuma. Pie šīs sistēmas joprojām pieturas arī pareizticīgā baznīca Krievijā, Serbijā un Grieķijā, kur Ziemassvētkus svin 7. janvārī, ne 25. decembrī. Piemēram, Lieldienas vienīgi Somijas pareizticīgie atzīmē kā visā Eiropā.
                   


Sludinājums

Nadja
13:06 | 07/01/16
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

Priecīgus Ziemsvētkus visiem! Laimigi Jaunajā gadā!

JV
13:57 | 07/01/16
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

Priecīgus Ziemassvētkus un apsveicu ar vakardienas Zvaigznes dienu !

;)
14:28 | 07/01/16
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

un vecā katedrāle

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki