Sestdien, 29.septembrī, Liepājā norisināsies Ģimenes veselības diena. Lai uzzinātu, kas notiks sestdien, aicinājām uz sarunu trenerus Ilzi Jēči un Rihardu Neju.

Ilze, kādas nodarbības paredzētas Tavā sestdienas programmā?
Sestdien vadīšu divas diezgan atšķirīgas nodarbības. Pirmā ir senioriem paredzēta vingrošana, kurā parādīšu dažādus vingrojumus, ar kuru palīdzību izkustināt visas locītavas un darīt to ar prieku. Galvenais uzsvars būs uz to, lai cilvēki prastu vingrot mājās. Daudzi pieņem, ka, cilvēkam novecojot, jābūt prātīgākam un uzmanīgākam, tāpēc samazinās kustību apjoms. Tomēr jāatceras, ka kustēties un spēlēties nav jābaidās. Ārkārtīgi svarīgi ir trenēt mazās locītavas – pēdas, plaukstas, pirkstus – tās deformējas visātrāk. Arī līdzsvars ir jātrenē. Tai pat laikā mēs aizmirstam, ka ir daudz cilvēku, kuri septiņdesmit gados skrien un sērfo. Un reizēm divdesmitgadīgs ķermenis ir negatavāks kustībām kā septiņdesmitgadīgs.

Savukārt otra nodarbība, akrojoga, vērsta uz ģimenēm, cilvēkiem ar bērniem un partneriem. Vēlos parādīt, kā rotaļāties un vingrot, izmantojot viens otra svaru, spēku un elastību. Tā kā laika ir maz, pārāk sarežģītas pozas neizvēlēsimies, tomēr kaut kas augstāks par zemi arī būs, lai cilvēki var noķert lidojuma mirkli. Mērķis ir vienkārši parotaļāties, būt kopā.

Ko Tu ieteiktu cilvēkiem, kuri vēlas uzsākt kustēties, bet nezina, kā to darīt?
Vislabāk būtu aiziet pie fizioterapeita, pat vairākiem, jo katram fizioterapeitam ir sava teorija, kā kustēties. Ārkārtīgi svarīgi ir iemācīties pašus pamatus, lai var darīt lielās lietas grupai līdzi. Būtu jāsāk ar ķermeņa apzināšanos, to, kas jāņem vērā vingrojot. Kā labāk kustēties, lai ar sportu kalpotu tieši sev. Zināt savus limitus, lai nepārietu pāri saviem spēkiem. Mēs tomēr dzīvojam kultūrā, kurā pastāv uzskats, ka bez sāpēm nav progresa.

Tu mācīji jogu, tagad māci vingrošanu. Ko šīs zināšanas visupirms var dot sabiedrībai un indivīdam?
Es vairs sevi neasociēju ar jogu, tomēr tas bija mans sākums. Vēlos dot cilvēkiem dažādas slodzes un arī brīvības sajūtu, ka ķermenis pieder pašam cilvēkam, nevis konkrētai filozofijai. Tāpēc saucu sevi par kustības, ne jogas skolotāju. Tomēr tas, ko no jogas esmu paņēmusi, ir apzinātība un arī izpratne, ka mēs dzīvojam ne vien sev, bet arī kopienai un citiem. Labsirdība un līdzjūtība ir svarīga veselībā, un tas ir veids, kā kalpot un darīt kaut ko labu. Protams, arī atsevišķas jogas pozas, kuras vienmēr var pielāgot, lai ir interesantāk.

Ja kādam ir radusies interese, kur Tevi var atrast un sarunāt kādu treniņu?
Pie manis var nākt privāti, un reizēm man ir nodarbību cikli “Vesela mugura” gan Liepājā, gan Rīgā. Tā, protams, nav nekāda maģiska atbrīvošanās no sāpēm, mēs mācām izpratni par to, kā rodas sāpes un ko ar tām iesākt.

Savukārt Rihards Nejs Ģimenes veselības dienā piedāvās apļa treniņu. Arī viņam savā trenera pieredzē ir izveidojies viedoklis par fiziskajām aktivitātēm:

Kas ir apļveida treniņš?
Apļveida treniņš nav jāsaprot burtiskā nozīmē. Tas nenozīmē, ka treniņa laikā mēs virzāmies pa apli. Apļveida treniņa būtība ir iekļaut dažādu vingrinājumu kompleksus, nodarbinot pēc iespējas vairāk muskuļu grupu viena treniņa laikā. Piemēram, ja pirmajā stacijā uzdevumi tiek akcentēti roku muskulatūrai, tad otrajā un trešajā  stacijā mūs sagaida jau kas cits. Visbiežāk treniņa laikā vingrinājumi tiek atkārtoti ar otru piegājienu, te arī rodas nosaukums "Apļveida treniņš".

Kādus cilvēkus visbiežāk redzi sporta zālē un ko viņiem vari ieteikt?
Visbiežāk cilvēki ierodas sporta zālē ar vēlmi uzlabot savu fizisko sagatavotību. Tomēr bieži vien cilvēki saprot arī to, ka ir pienācis laiks sākt rūpēties par sava ķermeņa  vizuālo izskatu un veselību kopumā. Tādā gadījumā es ieteiktu atrast sev visaizraujošāko nodarbi. Cilvēkiem, kuri sen nav aktīvi kustējušies, ieteicama kāda aktīva brīvā laika pavadīšana. Izbraukt ar riteni, paskriet, aiziet uz slidotavu vai baseinu. Un tad, ja šķiet, ka ar to ir par maz, paralēli var sākt apmeklēt sporta zāli. Nevajag uzreiz sākt ar sarežģītām nodarbēm – tad var gadīties, ka pēc pirmās reizes, kad kaut kas neizdodas kā iecerēts, mēs paši sevi iedzenam kompleksos. Tāpēc vajag sākt pamazām un sevi pakāpeniski sagatavot. Parasti jau kaut kas aizķeras un iepatīkas. Nevajag baidīties izaicināt sevi!

Kā ir ar liepājniekiem un sportu?
Liepājnieki, manuprāt, ir ļoti aktīvi. Regulāri tiek rīkoti dažādi publiski un aktīvi pasākumi, piemēram,  Drosmes skrējiens, Liepājas Pēdas Latvijā. Interesanti, ka tajos piedalās ģimenes ļoti kuplā skaitā, kā lieli tā, arī mazi. Aktivitāšu izvēle pie mums Liepājā ir ļoti liela.

Varu ieteikt apmeklēt sporta klubus, jo iespējas tiešām ir plašas un piemērotas ikvienam. Pie mums sporta klubā "CF Liepāja" nodarbības var atrast bērni, pusaudži, vīrieši un sievietes, izvēloties funkcionālos treniņus ar sev piemērotu intensitātes pakāpi, arī boksa un svarcelšanas nodarbības.

Un kādi būtu Tavi veselīgā dzīvesveida principi un mīļākais sporta veids?
Mans iecienītākais sporta veids ir svarcelšana. Ar to sāku nodarboties jau agrīnā vecumā. Tagad šo sportu apvienoju ar spēka un izturības sportu "Crossfit", un nu mana ikdienas sportošana man ir kļuvusi vel Izaicinošāka. Veselīgā dzīvesveida principi ir tādi – vienmēr uzturēt sevi formā, labi justies, būt spēcīgam un pārliecinātam par sevi. Mani un manu draudzīgo treneru kolektīvu var satikt sporta klubā "CF Liepāja" Pļavu ielā 58, ieeja no Ezera ielas puses. Tiekamies treniņā!