Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājums apvienot lielās pilsētas ar novadiem būtu kārtējā aplamība, kura pēc tam būtu jālabo.

Tā, vērtējot VARAM piedāvāto administratīvi teritoriālās reformas turpinājuma modeli, "Rietumu Radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, raksta LETA.

"Vienmēr, kad valdībā bijušas diskusijas par šo tēmu, esmu teicis, ka loģiskākais variants ir 26 rajoni un deviņas pilsētas," sacīja Sesks. Viņš uzskata, ka Latvijas lielo pilsētu un novadu apvienošana "būtu kārtējā aplamība, kuru pēc tam būtu jālabo".

Liepājas pašvaldība diskusijās par reformas turpinājumu iesaistīsies tad, kad "būs koncepcija, dokuments, par ko diskutēt". Pašreizējās runas par reformas turpinājumu Liepājas mērs sauc par spekulācijām, lai "būtu, par ko runāt".

"Reģionālās reformas Latvijā gājušas kā pa celmiem," atzina Sesks, atgādinot, ka padomju laikā Latvijā izveidojusies stabila 26 rajonu sistēma un jaunais reformu piedāvājums faktiski esot atgriešanās pie šīs vecās sistēmas. Liepājas mērs arī piebilda, ka Latvijas valdības daudzās lietās bijušas nekonsekventas un joprojām turpina eksperimentus, ko pēc tam var nākties labot.

Pirms 2008.gada administratīvi teritoriālās reformas Latvija bija iedalīta septiņās republikas pilsētās un 26 rajonos.

Kā ziņots, lielajām pilsētām drošāks risinājums būtu palikt malā no Vides un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātās reģionālās reformas, kas paredz lielo pilsētu apvienošanos ar apkārtnes novadiem, "Rietumu Radio" iepriekš VARAM valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs, uzreiz gan uzverot, ka diskusija nav par izdevīgumu, bet par attīstības centru pienākumu pret apkārt esošajiem novadiem un valsti kopumā.

Kā norādīja Antonovs, VARAM piedāvājums "viennozīmīgi ir, ka pilsētām ir jāapvienojas ar tuvējiem novadiem, jo pretējā gadījumā galvenais vilcējspēks šādiem apvienotiem novadiem izpaliktu".

Jau ziņots, ka administratīvi teritoriālās reformas turpinājumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija piedāvā diskutēt par 30 pašvaldību izveidi tagadējo 119 vietā.

Šādu piedāvājumu brīvprātīgai apvienošanai pašvaldību vadītājiem prezentēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP). Ministrs gan uzsvēra, ka šis piedāvājums nav galīgais, - tas ir tikai pamats diskusiju sākumam.

Ja apvienošanās notiktu pēc VARAM vīzijas, tad līdz 2020.gadam Latvijā izveidotu 30 pašvaldības, kurās apvienotos esošie novadi. Ministrijas piedāvājumā daudzi novadi veidotos kādreizējo rajonu robežās, taču tas nav stingri noteikts.

Piemēram, ja pašlaik Liepājas pusē ir astoņas pašvaldības un katrai ir sava vadība, jaunais modelis paredz, ka vienā pašvaldībā apvienosies Liepājas, Grobiņas, Nīcas, Rucavas, Priekules, Vaiņodes, Durbes, Aizputes un Pāvilostas novads. Vienotā pašvaldībā, pēc VARAM domām, ir jāapvienojas Cēsu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Līgatnes, Amatas un Jaunpiebalgas novadam.