Kurzemes reģionā ik gadu tiek atklāti vairāki desmiti hroniska C hepatīta gadījumu. Vēl pirms pusgada pacientiem bija jāmēro ceļš pie speciālistiem Rīgā, lai saņemtu nepieciešamo ārstēšanu.

Taču no pagājušā gada nogales Kurzemes reģionā dzīvojošajiem cilvēkiem nokļūšana pie speciālista ir atvieglota - rūpējoties par pacientu ērtību un līdzestību ārstēšanā, hroniska C hepatīta terapiju iespējams saņemt arī Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvajā nodaļā. Lai noskaidrotu, kā ir mainījusies situācija hroniska C hepatīta ārstēšanā Kurzemes reģionā un kāda ir pacientu atsaucība, uz sarunu aicinājām Liepājas Reģionālās slimnīcas infektoloģi Ingrīdu Striku.

Šobrīd valsts 100% apmaksāta C hepatīta ārstēšana ir pieejama arī Liepājā. Vai jūs redzat kādas izmaiņas cilvēku atsaucībā? Kā iespēja saņemt ārstēšanu reģionos ietekmē pacientu ikdienu?

Šī iespēja parādījās pagājušā gada nogalē, un šobrīd atsaucība ir liela. Cilvēki par terapijas pieejamību Liepājas Reģionālajā slimnīcā ir uzzinājuši gan no saviem ģimenes ārstiem, gan viens no otra. Galvenais iemesls, kādēļ cilvēki izvēlas ārstēšanu reģionos, ir iespēja to saņemt tuvāk mājām. Gan pati ārstēšana, gan sagatavošanās darbs, lai to uzsāktu, prasa diezgan lielus laika resursus. Pirms ārstēšanas ir nepieciešams ņemt analīzes un veikt izmeklējumus. Tāpat ārstēšanas procesā ir jāveic kontroles analīzes un regulāras kontroles vizītes. Ja pacientam ir jāaizbrauc no reģiona, piemēram, no Ventspils vai Liepājas, līdz Rīgai, tas prasa lielus laika un arī materiālos resursus.

Kāda bija līdzšinējā situācija hroniska C hepatīta ārstēšanā Kurzemes reģionā?

Agrāk hronisku C hepatītu ārstēja tikai Rīgā, Latvijas Infektoloģijas centrā. Tāpat vēl pagājušogad valsts apmaksāja ārstēšanu tikai tiem hroniskā C hepatīta pacientiem, kuriem bija noteikta vismaz otrā aknu fibrozes stadija (F2). No šī gada ir palielināts finansējums C hepatīta ārstēšanai, un mēs varam nodrošināt valsts apmaksātu ārstēšanu arī tiem pacientiem, kuriem ir pirmā aknu fibrozes stadija (F1). Tādējādi lielāks pacientu loks šobrīd var saņemt ārstēšanu. Ja kādreiz uzskatīja, ka infektologi ārstē C hepatītu tikai vēlīnās stadijās, tad šobrīd mēs varam nodrošināt valsts pilnībā apmaksātu terapiju arī agrīnā hroniska vīrushepatīta C stadijā.

Ko tas nozīmē pacientiem? Vai tagad valsts 100% atbalstu hroniska C hepatīta ārstēšanai varēs saņemt arī cilvēki, kam tā iepriekš tikusi atteikta?

Ir tādi pacienti, kas sākotnēji nav precizējuši savu fibrozes stadiju. Citi, uzzinot, ka viņiem ir hronisks vīrushepatīts C, nedodas pie ārsta un nemeklē ārstēšanas iespējas.

Ir diezgan daudz tādu cilvēku, kam pagājušajā gadā vai agrāk tika atklāts hronisks C hepatīts un noteikta pirmā fibrozes stadija. Tobrīd šai pacientu grupai netika piedāvāta valsts apmaksāta terapija, un cilvēki to nesaņēma. Tagad, kad tāda iespēja ir, mēs viņus aicinām uz atkārtotām vizītēm, lai varētu izrunāt ārstēšanas iespējas un uzsākt terapiju. Mēs ļoti gaidām arī tos pacientus, kuriem kādreiz ir uzsākta ārstēšana, taču tā ir bijusi neveiksmīga, jo iepriekšējās paaudzes medikamenti ne vienmēr bija pietiekami efektīvi. Šiem pacientiem būtu prioritāri saņemt ārstēšanu, lai apturētu slimības attīstību.

Cik ilgi šobrīd ir jāgaida rindā, lai Liepājā saņemtu hroniska C hepatīta terapiju? Vai tā atšķiras no Rīgā veiktās ārstēšanas?

Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvajā nodaļā pieņem trīs ārsti: infektoloģes Ingrīda Strika un Guna Retere un infektologs-hepatologs Andrejs Rimša. Pie šiem speciālistiem šobrīd vizīti ir iespējams nodrošināt divu nedēļu laikā. Precīzāk to var uzzināt, piezvanot uz Liepājas Reģionālās slimnīcas Konsultatīvās nodaļas reģistratūru vai izmantojot e-pieraksta sistēmu. Ārstēšana ir tieši tāda pati gan medikamentu, gan pieejamības ziņā. Mēs ārstējam pēc Eiropas Hepatologu vadlīnijām visā Latvijā un Eiropā, tajā skaitā arī Liepājā.

Ar ko ir jārēķinās cilvēkam, kas uzsāk ārstēšanu?

Ir svarīgi nodrošināt savu līdzestību ārstēšanas procesam. Pirms ārstēšanas uzsākšanas pacientam ir jāzina savs veselības stāvoklis un citas saslimšanas, ja tādas ir, lai ārsts varētu pielāgot C hepatīta ārstēšanas terapiju katram pacientam individuāli. Speciālists pirms ārstēšanas uzsākšanas izskaidro pacientam tās gaidu, kā arī piedāvā informatīvus materiālus par C hepatītu, ko izskatīt mājās. Ārstēšana ilgst aptuveni 8 līdz 12 nedēļas. Šīm zālēm tikpat kā nav blakusefektu. Ārstēšanas process nav sarežģīts, un cilvēks var netraucēti strādāt un veikt citas ikdienas darbības.