Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Varētu nesaņemt algu, ja skolai slikti kvalitātes rādītāji


atlikušas 250 zīmes


Varētu nesaņemt algu, ja skolai slikti kvalitātes rādītāji (10)

Otrdienā, 11. septembrī, 2018 | BIRKAS: izglītība , Ministru kabinets , atalgojums , skolu reitingi
Izdrukāt Ziņot
Viens no kritērijiem ir arī skolēnu skaits, kas jau ilgāku laiku sagādā grūtības arī 8.vidusskolai.
Viens no kritērijiem ir arī skolēnu skaits, kas jau ilgāku laiku sagādā grūtības arī 8.vidusskolai.
FOTO: irliepaja.lv

Ja vidusskola vairākus gadus pēc kārtas nesasniegs noteiktus izglītības kvalitātes kritērijus, tā nesaņems valsts budžeta finansējumu pedagogu algām, otrdien, 11.septembrī, lēma valdība.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) valdības sēdē atzina, ka minētajā jautājumā ir panākta būtiska vienošanās, jo pēc vairākiem gadiem jautājumā par izglītību tiek runāts par kvalitāti. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos noteikumus premjers vērtēja kā ļoti labu rezultātu, ziņo LETA.

Minētos noteikumus atbalstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, rosinot veikt atsevišķus nelielus tehniskus precizējumus.

Turpretī Latvijas Lielo pilsētu asociācija iebilda pret IZM piedāvātajiem kvalitātes kritērijiem, jo, tos pieņemot, lielajās pilsētās nākšoties slēgt atsevišķas skolas. Kā piemēri tika minētas vidusskolas Liepājā un Daugavpilī, tomēr izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) argumentēja, ka asociācijas dati par skolām minētajās pilsētās nav patiesi.

"Šodien ir ielikts ārkārtīgi būtisks pamatakmens Latvijai, kādu mēs to vēlamies redzēt pēc vairākiem gadiem – izglītotai, drošai, stabilai, ar lielu attīstības potenciālu un labklājīgai. Šodien valdībā izdevās tas, kas patiesībā bija jāizdara pirmajos neatkarības gados – nospraust mērķus, kādu gribam redzēt izglītības kvalitāti," pēc sēdes žurnālistiem sacīja Šadurskis.

"Pieņemtais risinājums ir labs, jo dod vispārējām vidusskolām skaidru mērķi nākotnē, gan pietiekami reālu sasniedzamo starprezultātu grafiku, kas neradīs šķēršļus tām pašvaldībām un skolām, kas nopietni vēlas investēt izglītībā," piebilda ministrs.

IZM sagatavotie noteikumi par kritērijiem un kārtību pedagogu darba samaksas finansēšanā vidusskolas posmā ietver normu, kas nosaka, ka, aprēķinot un sadalot valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksas finansēšanai, tiek paredzēts ņemt vērā vairākus kritērijus – viens no tiem paredz minimālo skolēnu skaitu, bet otrs – izglītības kvalitātes rādītājus. IZM noteikusi, ka izglītības kvalitātes rādītāji būs primāri finansējuma piešķiršanai.

Attiecībā uz izglītības kvalitāti, tiks vērtēta vidusskolas vispārējās vidējās izglītības programmu īstenošanas kvalitāte. Tai spēkā esošajā akreditācijā vairākos kvalitātes kritērijos (mācību saturs, mācīšanas kvalitāte, atbalsts mācību darba diferenciācijai, iekārtas un materiāltehniskie resursi, fiziskā vide) ir jābūt novērtētai ar vismaz III kvalitātes vērtējuma līmeni (labi).

Tāpat mērķdotācijas saņemšanai 12.klases izglītojamo kārtoto obligāto centralizēto eksāmenu (OCE) rezultātu vidējam indeksam ir jāsasniedz vismaz minimāli noteiktais līmenis. Paredzēts, ka no 2020.gada 1.janvāra līdz 2024.gada beigām OCE indeksam jābūt vismaz 40%, no 2025.gada 1.janvāra līdz 2029.gada beigām – vismaz 50%, savukārt turpmāk – vismaz 60%. Lai aprēķinātu OCE indeksu, IZM piedāvājusi īpašu aprēķina formulu, kas piemērojama katram no OCE.

Paredzēts, ka finansējuma piešķiršana vai nepiešķiršana turpmāk būs atkarīga no izglītības kvalitātes, taču vienlaikus plānots, ka, ja izglītības iestāde nesasniegs minimālos kvalitātes kritērijus, tad finansējums tai netiks atteikts uzreiz.

Ja izglītības kvalitāte atbildīs kritērijiem, tad skola saņems 100% valsts budžeta finansējumu neatkarīgi no audzēkņu skaita vidusskolas klasē. Savukārt neatbilstošas izglītības kvalitātes gadījumā paredzēti divi risinājuma ceļi.

Viens no tiem attieksies uz situācijām, kad skolēnu skaits vidusskolas klašu grupā sasniedz vismaz minimāli noteikto. Fiksējot nepietiekamu izglītības kvalitāti, pirmajā gadā izglītības iestādei tiks izteikts brīdinājums. Ja izglītības kvalitāte gada laikā neuzlabosies, tad otrajā gadā pedagogu atalgojumam tiks piešķirti tikai 50% aprēķinātā finansējuma. Ja situācija neuzlabosies vēl pēc gada, vidusskola vairs nesaņems valsts budžeta finansējumu pedagogu algām un par pedagogu atalgošanu būs atbildīgs skolas dibinātājs, kas vairumā gadījumu ir pašvaldība.

Otrs scenārijs attiecas uz vidusskolām, kurās ir ne tikai nepietiekama izglītības kvalitāte, bet arī nepietiekams izglītojamo skaits. Šajā gadījumā pirmajā gadā skola saņems brīdinājumu, bet jau otrajā gadā skolai tiks noņemts valsts budžeta finansējums pedagogu atalgojumam.

Lai izvērtētu OCE indeksa aprēķināšanas formulu, kā arī citus iespējamos uzlabojumus minētajā kārtībā, valdība tāpat nolēma, ka IZM līdz 2019.gada 1.oktobrim Ministru kabinetā jāiesniedz informatīvais ziņojums par izglītības kvalitātes monitoringa sistēmas izveidi, tai skaitā pilnveidojot kvalitātes kritērijus.

Lai gan noteikumi stāsies spēkā šajā mācību gadā, jauno atalgojuma finansēšanas kārtību piemēros no 2020.gada 1.septembra.

Sludinājums

skuķis
15:24 | 11/09/18
ZIŅOT
(-4)
(7)
+

Varētu nesaņemt algu, ja skolai slikti kvalitātes rādītāji:PIEDODIET verdzība pagaidām Latvijā vēl nav !

skuķis
15:24 | 11/09/18
ZIŅOT
(-4)
(4)
+

Varētu nesaņemt algu, ja skolai slikti kvalitātes rādītāji:PIEDODIET verdzība pagaidām Latvijā vēl nav !

Jaunliepāja
21:38 | 11/09/18
ZIŅOT
(-2)
(18)
+

Vispār jau valdībai strādā ļoti nekvalitatīvi! Par ko tad viņiem alga? Lai izvelk to lielo baļķi no savas acs,citādi neredz tālāk par savu degungalu!

kaut
08:07 | 12/09/18
ZIŅOT
(-1)
(9)
+

kaut ko tādu var izdomāt tikai slimā galvā! Un kas ir padomājis par skolniekiem, ja labie skolotāji aizies no tādas skolas, un skola paliks vēl sliktāka? tad varēs kārtējo skolu aizklapēt. Ja tas ir kvalitatīvs izglītības vadības darbs, tad finansējums jāatņem ministrijai un idejas autoriem

Sintija
10:10 | 12/09/18
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

Kad slikti strādā mediķis vai ugunsdzēsējs, visi redz un kliedz, kad skolotājs elementāri neizdara savu darbu - svētā govs! Par maz maksājot, slikta valdība, slikti vecāki, kas ar bērniem paši nenodarbojoties.

Jaunliepāja
10:42 | 12/09/18
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

Jā Tu esi ēzelis ,tad vari būt cik labs dziedāšanas skolotājs, bet dziedāt viņam neiemācīsi! Te viss nav atkarīgs no skolotāja,bet arī no subjekta uz kuru vērsta darbība!

Santeja
11:17 | 12/09/18
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

ne jau vienmēr rādi'tāji ir atkarīgi no skolotāja, bet šītā manipulēt ar skolotāju algām var tikai tie, kuri citu neko nevar izdomāt, ār ko papildināt valsts budžetu.
Ja pieter'wties šadu principu, tad sen jau vajadzēja samazināt valdības ieredņiem par ilggadējo nekvalitatīvu darbu!( ne jau visiem)

lase
11:32 | 12/09/18
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Ir tādi bērni,kuriem leni pielec,tāpēc skolotāji vainīgi!Ko tad gribat,lai skolotājs sēž pēc stundām un dzen iekšā ar āmuru tai galviņā zināšanas!Viņiem tāpat ir ģimenes ar bērniem.Lai vecāki paši seko līdz saviem bērniem,nevis sēž visi telefonos un datoros!

fe
13:34 | 12/09/18
ZIŅOT
(-3)
(0)
+

Nu ko tagad teiks mūžīgie kliedzēji skolotāji ?
Paliksiet bez naudas vispar, draugi
Pareizs lēmums

Jaunliepāja
16:49 | 12/09/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Skolotāji paliks bez naudas, valsts bez izglītotiem pilsoņiem! Ko tagad teiks tādi kā fe? Fē ir labi; varu rakt ,varu arī nerakt ,varu būt par priekšnieku. Pašiem nepabeigta vidēja un neiesākta augstāka-labākajā gadījumā! Bet vispār problēmās ar mācīšanos!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki