Uzņēmuma "Liepājas papīrs" valdes priekšsēdētājs un Liepājas domes opozīcijas deputāts Jānis Vilnītis savu nomaiņu Liepājas SEZ valdē uzskata par politisku lēmumu.

Pašlaik bezpartejiskais deputāts Vilnītis aģentūrai LETA atzina, ka faktiski lēmums par viņa nomaiņu esot "aizkavējies".

Vilnīša piecu gadu pilnvaru laiks Liepājas SEZ valdē ir beidzies, bet uzaicinājumu turpināt darbu vēl vienu termiņu viņš nav saņēmis.

"Politika ir politika, un tas ir laikā aizkavējies politisks lēmums. Kamēr vēl biju Reformu partijas biedrs un partijai bija savi ministri valdībā, no tāda lēmuma pieņemšanas, visticamāk, atturēja piesardzība," pieļāva Vilnītis. Lai gan domes lēmumā tiek minēts, ka Āri Ozoliņu par Vilnīša pēcteci SEZ valdē izvirzījusi Ostas nomnieku asociācija, Vilnītis to uzskata par imitāciju, jo "asociācija aktīvi nestrādā", bet Liepājas domes deputāts Ģirts Kronbergs, kurš pats ir Ostas nomnieku asociācijā, neko nav zinājis par lēmumu virzīt Ozoliņa kandidatūru.

"Tas ir politisks lēmums, es to visu saprotu un ļaunā neņemu," atzina Vilnītis. "Par Āri Ozoliņu es varu teikt vislabāko, viņš ir pieredzējis ostu biznesā un loģistikā un varēs dot vērtīgu artavu Liepājas SEZ".

Vilnītis atzina, ka pats būtu vēlējies turpināt darbu Liepājas SEZ valdē, jo Liepājas SEZ teritorija aizņem 65% procentus no Liepājas, un tur notiekošais ir ļoti būtisks pilsētai kopumā. Turpmāk vairs neesot SEZ valdē, Vilnītim kā domes opozīcijas deputātam vairs nebūs pieejama tik plaša informācija par SEZ notiekošo. "Tāpēc biežāk un aktīvāk uzdosim jautājumus," atzina Vilnītis.

Galvenie jautājumi, kam aktīvi jāturpina sekot līdzi, esot vairāki. Piemēram, pēc Valsts kontroles pārbaudes un tajā konstatētajiem pārkāpumiem ir izveidota komisija no visiem SEZ valdē esošajiem valsts pārstāvjiem ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktoru Andri Ozolu vadībā, kuras mērķis bija kontrolēt SEZ pārvaldes darbu saistībā ar Valsts kontroles ziņojumā minēto pārkāpumu novēršanu. Vilnītis uzsver, ka jāseko līdzi komisijas secinājumiem. Tāpat būtiski esot sekot līdzi tiesvedībai, kur Beļģijas kompānija "Dredging International", ar kuru tika lauzts līgums par ostas padziļināšanas darbu veikšanu, prasa zaudējumu piedziņu no Liepājas SEZ. "Tā ir pati par sevi smaga situācija, kur nav vainīga ne SEZ, ne Liepājas dome, taču jāseko līdzi tam, lai Beļģijas kompānija nepamatoti nevarētu no SEZ izspiest naudu," norādīja Vilnītis.

Kā ziņots, Liepājas dome atbalstījusi SIA "Terrabalt" valdes locekļa Āra Ozoliņa kļūšanu par Liepājas SEZ valdes locekli.

Kā paredz domes lēmums, Liepājas ostas nomnieku asociācijas atbalstītais Ozoliņš Liepājas SEZ valdē aizstās AS "Liepājas papīrs" valdes priekšsēdētāju un domes opozīcijas deputātu Vilnīti.

Patlaban Liepājas SEZ valdē darbojas trīs pilsētas domes pārstāvji – Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija), kurš ir arī Liepājas SEZ valdes priekšsēdētājs, un domes priekšsēdētāja vietnieki Gunārs Ansiņš (Liepājas partija) un Jurijs Hadarovičs ("Saskaņa") –, kā arī pilsētas domes ieteikti Liepājas komersantu pārstāvji – AS "Liepājas patērētāju biedrība" padomes loceklis Aloizs Norkus un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. Valsti pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Andris Liepiņš, Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece Jolanta Plūme un Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa.

Liepājas SEZ pārvaldes augstākā lēmējinstitūcija ir SEZ valde, kam ir pakļauts Liepājas SEZ pārvaldes izpildaparāts. Liepājas SEZ valdē darbojas deviņi valdes locekļi.

Liepājas ostas pārvaldīšanu nodrošina Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, kura līdz ar Liepājas SEZ izveidošanu1997.gadā ir pārņēmusi Liepājas ostas pārvaldes funkcijas un saistības. Liepājas SEZ pārvalde ir valsts un pašvaldības izveidota pārvaldes institūcija, kas Liepājas SEZ teritorijā veic ar Liepājas SEZ likumu un Likumu par ostām noteiktās funkcijas.