Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Zobārsta trūkumu vērtē kā bērnu tiesību pārkāpumu


atlikušas 250 zīmes


Zobārsta trūkumu vērtē kā bērnu tiesību pārkāpumu (21)

Autors: irliepaja.lv
Otrdienā, 05. martā, 2019 | BIRKAS: Zobārstniecības poliklīnika , Ludmila Rjazanova , Dome , veselības aprūpe , Tiesībsargs
Izdrukāt Ziņot
FOTO: no scotchnaturals.com

Tiesībsargs izskatījis Liepājas bērnu vecāku iesniegumu* par valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem, kas pērn Liepājā bija viskritiskākā visā Latvijā.

Izvērtējot iesniegumu, Tiesībsargs pērn novembrī vērsies Veselības ministrijā, lūdzot sniegt informāciju par paveikto bērnu veselības aprūpes pieejamības uzlabošanā, kā arī par plānotajiem pasākumiem tūlītējam risinājumam, lai valsts pildītu savas saistības.

Veselības ministrija savā atbildes vēstulē atzinusi, ka valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamība bērniem Liepājā ir viskritiskākā Latvijā**. Situācijas risināšanā iesaistīts Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārsta specialitātē Andis Paeglītis, Liepājas pašvaldība un Nacionālais Veselības dienests (NVD).

Paeglītis organizējis vairākas sanāksmes Liepājas pašvaldībā, ticies klātienē un pārrunājis līgumu slēgšanas iespējas ar ārstniecības iestādēm, kas sniedz zobārstniecības pakalpojumus, kā arī ticies ar iedzīvotājiem, kas iesnieguši kolektīvo sūdzību.

Savukārt  NVD 2018. gada novembrī aptaujājis zobārstniecības pakalpojumu sniedzējus Liepājā par līgumu slēgšanas iespējām ar NVD. Zobārstniecības pakalpojumus Liepājas iedzīvotājiem aicināti sniegt arī citās pilsētās nodarbināti zobārsti, kā arī ārpus Liepājas nodarbinātie zobārsti aicināti izvērtēt iespējas sniegt šādus pakalpojumus Liepājā. Noslēgts arī jauns līgums par valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu, kā arī novirzīts papildu finansējums zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai Liepājā un rindu mazināšanai tuvākajās pilsētās, lai bērni no Liepājas varētu saņemt attiecīgo pakalpojumu arī citviet ārpus Liepājas.

Saskaņā ar NVD sniegto informāciju Liepājā valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus šobrīd sniedz četras zobārstniecības iestādes: IK "Bušmanis", Pīlādžu ielā 34 (zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumi), SIA "Liepājas reģionālā slimnīca", Kārļa Zāles laukumā 2 (zobārstniecības, zobu higiēnas un protezēšanas pakalpojumi), SIA "Veselības salons Z", Krišjāņa Valdemāra ielā 18-2 (zobu higiēnas pakalpojumi).

Pēc aktīvas NVD un Paeglīša iesaistes jautājuma risināšanā, kopš 2018. gada 1. oktobra pieejami arī valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi bērniem ārstniecības iestādē A/S "Veselības centru apvienība", Liepājas medicīnas centrā, Brīvības ielā 95 (zobārstniecības un zobu higiēnas pakalpojumi). Tāpat situācijas risinājumam NVD ir noslēdzis līgumu ar SIA "DentBaltic" par valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem mobilajā zobārstniecības kabinetā jeb autobusā, sniedzot valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus pie Liepājas reģionālās slimnīcas. Veselības ministrija uzsver, ka mobilais zobārstniecības kabinets tiek organizēts kā pagaidu risinājums palīdzības sniegšanā un gaidīšanas rindas mazināšanā.

Esošā finansējuma ietvaros NVD var noslēgt vēl papildu līgumus ar zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem par pakalpojumu sniegšanu no valsts budžeta līdzekļiem, taču Liepājā praktizējošie zobārsti diemžēl pašlaik izvēlas sniegt pakalpojumus par maksu un neslēgt līgumus ar NVD.

Veselības ministrija norāda, ka situācija pakāpeniski uzlabojas, taču nepieciešams turpināt īstenot aktivitātes zobārstniecības pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā, kas vienlaikus saistās ar papildu finansējumu un arī ārstu ieinteresētību pakalpojumu sniegšanā. Kā papildu problēmu Veselības ministrija norāda, ka atteikums sniegt Liepājā zobārstniecības pakalpojums nereti saistāms ar darba (bērnu aprūpes) specifiku, ne tikai ar nepietiekamo finansējumu.

Analizējot situāciju kopumā, Tiesībsargs secinājis, ka bērnu veselības aprūpes jomā ir konstatējami vairāki būtiski trūkumi, īpaši attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

"Tiesībsargs vairākkārtīgi ir uzsvēris, ka situācija, kad bērni ilgstoši nevar saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi un vecāki ir spiesti izmantot maksas pakalpojumus vai vest savus bērnus pie speciālistiem uz citām pilsētām, ir vērtējama kā bērnu tiesību pārkāpums uz veselības aprūpes pieejamību.

Ņemot vērā iepriekš minēto, arī attiecībā uz Jūsu iesniegumā norādīto situāciju Liepājā, kad vecāki ir spiesti vest savus bērnus pie zobārsta uz citām pilsētām, kas prasa papildu resursus ģimenei – laiku, izdevumus par transportu utt., secināms, ka Liepājā dzīvojošajiem bērniem netiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpe, līdz ar to ir konstatējams bērnu tiesību pārkāpums," vēstulē vecākiem raksta Tiesībsargs.

Tiesībsargs arī norādījis, ka atbilstoši likumā "Par pašvaldībām" noteiktajam viena no pašvaldības autonomām funkcijām ir nodrošināt veselības aprūpes pieejamību.

"Arī Liepājas pašvaldībai ir pienākums aktīvi iesaistīties situācijas risināšanā – uzaicināt uz tikšanos zobārstniecības speciālistus – zobārstus, zobārsta asistentus, zobārsta māsas un higiēnistus – un pārrunāt iespējamos sadarbības risinājumus. Vienlaikus pašvaldība var dažādi motivēt jaunos speciālistus kā prakses vietu izvēlētie tieši Liepājas pašvaldības administratīvo teritoriju (piemēram, nodrošinot jaunos speciālistus ar dzīvesvietu)," norāda Tiesībsargs.

Tiesībsarga ieskatā "situācija attiecībā uz valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem Liepājā ir kritiska, lai arī iespēju robežās tiek risināta".

Tiesībsargs sola turpināt sekot līdzi Veselības ministrijas iesāktajām aktivitātēm papildu finansējuma un speciālistu piesaistīšanai, lai nodrošinātu kvalitatīvu un pieejamu zobārstniecības aprūpi bērniem. Tāpat Tiesībsargs ir vērsies Latvijas Zobārstu Asociācijā ar aicinājumu izvērtēt iespēju uzrunāt asociācijas biedrus un veicināt valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību bērniem Liepājā.

*Iesniegumu vecāku vārdā nosūtījusi deputāte Ludmila Rjazanova.

** Pēc deputātes L.Rjazanovas rīcībā esošiem datiem uz šā gada 1. februāri Liepājas zobārstniecības poliklīnikā rindā uz valsts apmaksāto pakalpojumu, pierakstīti 1059 bērni. Rindas garums – 26 mēneši.


Sludinājums

Ludmilla
06:36 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(11)
+

Kurš domē ir atbildīgs par bērnu veselības aprûpi pilsētā?

Skolotāja
16:13 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

Tā ir Ansiņa nolaidība, jo viņš atbild par šo nozari. Jau gadiem.

atbildei atbildot
07:41 | 05/03/19
ZIŅOT
(-1)
(14)
+

bet patiesībā mēs taču visi zinām, ka tas ir Ansiņa kungs.

atbilde
07:09 | 05/03/19
ZIŅOT
(-10)
(12)
+

Pilsētas mērs Jānis Vilnītis,

Karijs
07:08 | 05/03/19
ZIŅOT
(-2)
(21)
+

Kauns par šādu domi! Izmisums! Iegulda miljonus nevajadzīgu projektu realizācijā, bet nespēj nodrošināt zobārsta pakalpojumus. Elementāru lietu!

Es
07:19 | 05/03/19
ZIŅOT
(-9)
(12)
+

Kā Jūs domājat? Vilnītim pašam vai domes šoferim būtu jāiet labot bērniem zobus? Kā ar varu var piespiest speciālistus, ja viņi negrib sisties ar bērniem???

Kabacis
16:00 | 06/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nu redzi... Ar bērniem kvalitatīvi nesanāk (jo nav kā ar pieaugušu, kas sadarbojas) tamdēļ izvēlas nesniegt pakalpojumu... Nu un €, protams, ka nemaz nav iesaistīti...

GFFG
17:10 | 05/03/19
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Ko tu Dārzeni domā ar - Negrib sisties ar bērniem Tad ej stroikā špaktelē sienas Tav darbs ir strādāt - KVALITATĪVI un atbildīgi Ja negribi STROIKA

Kivičs bez Lienes
09:51 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(18)
+

Tā jau ir pilsētas vadīšana un rūpēšanās par saviem iedzīvotājiem. Domei būtiu jāizvērtē situācija pilsētā un redzot, ka katastrofāli trūkst bērnu zobārsta, jāsubsidē (piemaksa, dzīvojamā platība) šāds zobārsts. Savukārt pie zobārsta varētu pierakstīties Liepājā deklarēti bērni, jo viņu vecāki ar saviem nodokļiem būtu subsidējuši šo zobārstu. Variantu ir daudz, vajag tikai gribēt.
Tas nav PVN karuselī Q7 izgrozīt. Vai bļaut, ka pilsētai vajag ostu, lai var LSEZ valdes locekļiem algas nomaksāt.

Vista
07:39 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(11)
+

Viņam jāatvēl finansējums bērnu zobārstam. Tik vien.

Liepajniece...
07:33 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(14)
+

Par medicinu atbild Ansiñś

zobs
08:44 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

tas, ka nav zobārsti ir gadu gadiem ievilkta problēma

zobs
08:45 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

tas, ka nav zobārsti ir gadu gadiem ievilkta problēma

Dagoberts
08:49 | 05/03/19
ZIŅOT
(-1)
(14)
+

Lai Liepāja reāli attīstītos, primāri nevajag bīdīt mākoņus debesīs!
Primāri vajag sakārtot pašas elementārākās lietas, lai jaunās ģimenes vēlētos šeit dzīvot un strādāt. Un šīs elementārās lietas ir:
1) bērnudārzu pieejamība
2) bērnu veselības aprūpe

Mamma
08:51 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(17)
+

Zobārsti nesaprot vienu vienkāršu lietu - ārstējot bērnus, viņi veido savu nākotnes klientūru. Es savu bērnu esmu spiesta vest pie zobārsta uz Rīgu. Viņam ar zobārsti Rīgā ir ļoti labs kontakts, visticamāk - pieaudzis vińš apmeklēs to pašu klīniku, kur bērnībā pierada iet pie zobārsta.

Zelma
09:57 | 14/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Toties neārstējot veidojas droša nākotnes klientūra, kuriem zobus nākotnē vajadzēs labot biežāk un dārgāk.

hahahaha
10:55 | 05/03/19
ZIŅOT
(-2)
(12)
+

Bet Vilnītim nav savs darba auto! Par to jūs esat padomājuši? Zobārsts var pagaidīt, bet Vilnītim ir svarīgi, lai būtu darba auto un gleznas pie sienām pareizas samainītas!

GFFG
17:14 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

nEBIJA DZIRDĒTS KA VILNITS GRIB DIENESTA AUTO vA TA NEAIZLIPS zadnis prohods

Liene, kur Andris?
13:06 | 05/03/19
ZIŅOT
(-0)
(8)
+

Ieteiktu nesteigties ar dienesta auto iegādi. Jāpastrādā jānopelna. Auto parks domei ir, lai ņem kādu un brauc ja vajag. Iepriekšējam mēram taču bija dienesta auto? Kaut gan pārsvarā manīju exmēru braucam ar Imprezu kuru godīgi bija norādījis savā deklarācijā.
Mēra kungs, nu nepērc dienesta auto par mūsu naudiņu, nu ir taču kur ieguldīt. būs kas labs sastrādāts tad varbūt. Un skat tūlīt jau vēlēšanas un ja nu jaunajam mēram nepatiks Tevis izvēlētais auto. Ja nu paveicās tikt pie cienījama mēra, kas izvēlēsies pārvietoties ar velo un sabiedrisko transportu.

Vēlētājs
16:17 | 05/03/19
ZIŅOT
(-1)
(10)
+

Par veselības nozari ir atbildīgs vicemērs un konkrēti Gunārs Anisņš. Kāpēc žurnālisti neprasa mo Ansiņa komentārus par šo tik ļoti svarīgo jautājumu?! Cik amatus ieņem Ansiņš? Varbūt viņam nemaz nav laika lai parūpētos par bērnu veselību pilsētā?

Zobu diegs
20:36 | 05/03/19
ZIŅOT
(-9)
(1)
+

Zobi ir jātīra ! Punkts.lai domes veselības atbildīgie izved vecākiem apmācības par tēmu- kā pareizi bērniem iemācīt tīrīt zobus!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki