Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Lekcijā informē par dopinga draudiem veselībai


atlikušas 250 zīmes


Lekcijā informē par dopinga draudiem veselībai

Autors: Mārtiņš Kirma, Liepājas Sporta pārvaldes sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītājs
Ceturtdienā, 21. februārī, 2019 | BIRKAS: LOC , lekcija , diskusija , dopings , Sporta pārvalde
Izdrukāt Ziņot

Olimpiskajā centrā aizvadīta atklātā lekcija diskusija par antidopinga tēmu, kuru vadīja Latvijas Antidopinga biroja eksperts izglītības un informācijas jautājumos Ivans Šapošņikovs.

Kā norāda lekcijas vadītājs Ivans Šapošņikovs, antidopinga jautājumi nav tikai Latvijas Antidopinga biroja vai kādas vienas iestādes problēma: "Tā ir saistoša visai sabiedrībai, sākot jau ar sporta nodarbībām bērniem un jauniešiem, lai viņiem tiktu ieaudzinātas patiesās vērtības, kā cieņa, godīgums, draudzība, drosme, saliedēšana, komandas gars, rūpes, lojalitāte un patiesība, jo tad sportisti nemeklēs maldinošas alternatīvas rezultātu sasniegšanā. Aizliegto vielu lietošanai nav zinātnisku pierādījumu un pamata lietot sportisko mērķu sasniegšanai. Latvijas Antidopinga biroja skatījumā uz vērtībām balstīta izglītības programma veido lēmumu pieņēmējus – sportisti izvēlas būt tīri no dopinga lietošanas, nevis tāpēc, ka varētu tikt pieķerti, bet gan tāpēc, ka viņos ir radīta pārliecība pār ētisko, cilvēcisko vērtību lomu sportā. Sportisti ir pārliecināti par labu veselību kā vērtību."

Sportistu un citu personu pienākums ir būt informētiem par to, kas ir antidopinga noteikumu pārkāpums, kā arī par to, kādas vielas un metodes ir iekļautas aizliegto vielu un metožu sarakstā. "Lai izvairītos no šo noteiktumu pārkāpuma, sportista personīgais pienākums ir nodrošināt, lai viņa organismā nenokļūtu aizliegtās vielas, kā arī vienmēr pārbaudīt uztura bagātinātāju un medikamentu sastāvu," uzstājoties uzvēra Antidopinga biroja pārstāvis.

Lai pierādītu aizliegto vielu lietošanu, Latvijā, kopš 2017. gada ir pieaudzis asins dopinga kontroļu skaits, veidojot Sportista bioloģisko pasu sistēmu.

Maz ir pētījumu, kas liecina par dopinga vielu izplatību jeb lietošanu gan starp profesionāliem sportistiem, gan amatieriem vai fitnesa entuziastiem. Dati atšķiras sporta veidos, kā arī dažādos pasaules reģionos, bet realitātē var neatspoguļot reālo dopinga lietotāju skaitu.

Piemēram, pētījumā, kas 2014. gadā tika veikts starp Vācijas sportistiem, ņemot vērā arī vairākus citus pētījumus, tika secināts, ka dopinga izplatība starp profesionāliem sportistiem var svārstīties no 14 līdz 39 procentiem. Savukārt šie dati var būt maldinoši, jo, pirmkārt, ķīmiskās analīzes nevar noteikt visas dopinga vielas vai metodes, kas pieejamas sportistam. Otrkārt, profesionālie sportisti zina, ka dopings ir aizliegts un par to atklāti nerunā, kā arī sportists var nesniegt pilnīgu un pareizu informāciju pat sadarbojoties ar pētnieku.

Latvijas Antidopinga birojs kā Nacionālā antidopinga organizācija ir izveidota 2018. gada 1. jūlijā, reorganizējot Valsts Sporta medicīnas centru. Starptautiski organizācija ir zināma kā LAT–NADO, kas īsteno antidopinga pasākumus, lai nodrošinātu 2005. gada 19. oktobra Starptautiskajā konvencijā pret dopingu sportā un 1989. gada 16. novembra Eiropas Padomes Antidopinga konvencijā Nr. 135 un to papildinājumos minēto prasību izpildi, tostarp dopinga kontroles un antidopinga izglītības pasākumus Latvijā.

Latvijas Antidopinga biroja misija ir "tīrs sports" – godīgas sacensības. Ikdienā organizācija strādā ar sportistu, topošo sportistu, sporta palīgpersonāla un pārējās sabiedrības informēšanu un izglītošanu par aktuālajiem antidopinga jautājumiem. Antidopinga birojs veic arī dopinga kontroles, lai atturētu negodīgos sportistus no "tīra sporta" pamatvērtību ignorēšanas.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki