Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Tuberkulozes dienā aicina pārbaudīt veselību


atlikušas 250 zīmes


Tuberkulozes dienā aicina pārbaudīt veselību

Pirmdienā, 18. martā, 2019 | BIRKAS: Atkarību centrs , tuberkuloze , Jaunliepājas PVAC
Izdrukāt Ziņot
Atkarību profilakses centrs, Flotes ielā 7
Atkarību profilakses centrs, Flotes ielā 7

Kopš 1982.gada katru gadu pasaulē un arī Latvijā 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena, informē Atkarību profilakses centra vadītāja Madara Lapsa.

Arī šogad, lai pievērstu sabiedrības uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi, tiek organizētas dažādas aktivitātes visā Latvijā.

Liepājas pilsētas domes Sociālā dienesta Atkarību profilakses centrs no 18. – 28.martam rīko atvērto durvju dienas Flotes ielā 7. Ikvienam būs iespēja saņemt informāciju par tuberkulozi, bez maksas veikt krēpu testu, HIV, sifilisa, B un C hepatīta eksprestestu, saņemot speciālistu konsultāciju pirms un pēc testa.

Katrs interesents varēs iepazīties ar informatīviem materiāliem par tuberkulozes profilaksi, kā arī šaubu gadījumā par saslimšanu būs iespējams aizpildīt “Tuberkulozes simptomu aptaujas anketu”. Veicot testus, konfidencialitāte ir garantēta un tos var veikt anonīmi. 23. un 24.martā, kas ir brīvdienas, atvērtās durvis darbosies laikā no 8 līdz 17, tādējādi nodrošinot veikt eksprestestus un saņemt konsultācijas darbdienās aizņemtajām personām.

Arī šogad Liepājas uzņēmumiem un organizācijām ir iespēja pieteikties bezmaksas informatīvai lekcijai par tuberkulozi, kuru vadīs Atkarību profilakses centra speciālisti klātienē organizācijā, kā arī tikšanās laikā varēs veikt krēpu testu, HIV, sifilisa, B un C hepatīta eksprestestu, saņemot speciālistu konsultāciju pirms un pēc testa. Lai pierakstītos uz eksprestestu  veikšanu vai pieteiktos lekcijai, lūgums zvanīt pa tālruņiem 63456120, 26308079 vai rakstīt uz e-pasta adresi madara.lapsa@liepaja.lv, vai personīgi vērsties Flotes ielā 7.

Slimību profilakses un kontroles centra infekcijas slimību monitoringa dati liecina, ka saslimstība ar tuberkulozi Latvijā turpina samazināties. 2016. gadā reģistrēti 560 saslimšanas gadījumi, kas ir par 61 gadījumu mazāk nekā 2015. gadā. Tomēr speciālisti uzsver, ka Latvijā saslimstības rādītāji vēl joprojām ir vieni no augstākajiem Eiropas Savienībā un aicina iedzīvotājus nepieciešamības gadījumā nekavēties un veikt veselības pārbaudes. Visizplatītākā ir plaušu tuberkuloze, tomēr tuberkuloze var attīstīties arī citās ķermeņa daļās, piemēram, kaulos, limfmezglos, nierēs.

Lielākam riskam saslimt ar tuberkulozi ir pakļautas personas, kuras lieto narkotiskās, toksiskās vielas, alkoholu, smēķē, personas, kurām ir hroniskas saslimšanas, kas nomāc imunitāti, piemēram, HIV infekcija, plaušu, nieru slimības, cukura diabēts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kā arī nepilnvērtīgs uzturs un ilgstošs stress. Līdz ar to lielākā nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai un veselīgam dzīvesveidam, jo cilvēka imūnsistēma var tikt galā ar ieelpotiem tuberkulozes baciļiem.

Savukārt saslimšanas gadījumā nepieciešams pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, kas palielina iespējas veiksmīgāk izveseļoties. Par saslimšanu ar tuberkulozi var liecināt klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, neizskaidrojams svara zudums, pastiprināta svīšana naktīs. Retāk tuberkulozes saslimšanas gadījumā novērojams asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs. Ja radušās aizdomas, ka esat saslimis ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (ftiziopneimonologs).

Latvijā ir pieejamas bezmaksas plaušu speciālistu konsultācijas gadījumā, ja iedzīvotājam ir tuberkulozei raksturīgi simptomi. Liepājas Reģionālās slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību ambulatorā daļa pacientus pieņem Jaunliepājas primārās veselības aprūpes centra telpās Aldaru ielā 20/24 katru darba dienu no pulksten 8 līdz pulksten 18, kontakttālruņi: 63425008, 29126279.


Sludinājums

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki