Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Andis Dejus: Tikai krāna ūdentiņš!


atlikušas 250 zīmes


Andis Dejus: Tikai krāna ūdentiņš! (33)

Autors: Sarmīte Pujēna
Piektdienā, 02. novembrī, 2018 | BIRKAS: Liepājas ūdens , Andis Dejus , LAMPA , Otaņķi , Aistere
Izdrukāt Ziņot
Andis Dejus "Liepājas ūdens" stendā festivālā "Lampa" Cēsīs šajā vasarā.
Andis Dejus "Liepājas ūdens" stendā festivālā "Lampa" Cēsīs šajā vasarā.
FOTO: Publicitātes
Andis Dejus "Liepājas ūdens" stendā festivālā "Lampa" Cēsīs šajā vasarā. "Liepājas ūdens" stends festivālā "Lampa". "Liepājas ūdens" valdes priekšsēdētāja pārnēsājamā laboratorija. Eksperiments notiek.

Liepājā no krāna tek tik labs un garšīgs ūdens, ka tas neatšķiras no iecienītiem avotu ūdeņiem, kuri, iepildīti plastmasas pudelēs maksā... tūkstošreiz dārgāk.

Pašvaldības uzņēmuma "Liepājas ūdens" valdes priekšsēdētājs Andis Dejus sarunai par dzeramo ūdeni, ko viņa vadītais uzņēmums piegādā līdz katra liepājnieka mājai, sagatavojies rūpīgi. Jūtos kā ķīmijas eksāmenā, jo uz rakstāmgalda goda vietā nolikta "kabatas formāta" laboratorija – kolbas ar ūdeni, elektrodi un citas lietas.

Ar vai bez filtriem?
"Skolā jāmācās ķīmija un fizika, dzīvē var noderēt!" – pamāca "Liepājas ūdens" vadītājs.

Kad esmu pareizi noskaitījusi ūdens ķīmisko formulu – H2O, sākas eksperiments, kura mērķis ir pierādīt, ka ūdenim, kas tek no krāna ikviena liepājnieka dzīvoklī, nav vajadzīgi nekādi dārgi filtri, un, ja kāds apgalvo pretējo, tad tas ir negodīgs tirgotājs, norāda Dejus, piebilstot, ka filtri jau nav slikti un savu funkciju pilda, tikai jāzin, kur tos vajag, un kur ne.

Īsumā – viss atkarīgs no elektrodiem. Ja tie ir no tērauda vai vara, elektrolīzes procesā dzidrais krāna ūdens strauji sāk iekrāsoties vienā gadījumā duļķaini pelēkā, otrā – zaļā krāsā, bet, ja elektrodi izgatavoti no ogles, ūdens glāzē tikai uzkarst, bet saglabājas dzidrs.

"Esmu šo eksperimentu rādījis 84 reizes, pēdējo reizi – šovasar Cēsīs, sarunu festivālā "Lampa", saka "Liepājas ūdens" vadītājs. Visa "sāls" ir faktā, ka duļķes rada elektrodi, kuri elektrolīzes procesā šķīst (ogle nešķīst), nevis tās rodas no krāna ūdens.

Tas nenozīmē, ka krāna ūdens ir absolūti bez kādiem piemaisījumiem – tajā ir dažādi mikro un makroelementi, piemēram Mg, Ca, K, Na, pateicoties kuriem ūdens arī iegūst savu garšu, turklāt tie labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu. Starp citu, pretēji destilētam vai vēl attīrītākam – dejonizētam ūdenim, kuri ir ne vien bez garšas, bet, kā saka Dejus, ir "izsalkuši" un "rijīgi", un, tādu dzerot, no organisma tiek izskalots viss, piemēram, kauliem vajadzīgais kaļķis.

Festivālā "Lampa" divas dienas savā stendā Dejus lūdzis apmeklētājus testēt trīs dažādus ūdeņus – divi bijuši Latvijā pazīstamu zīmolu avotu ūdeņi, trešais – Cēsu "krāna ūdens". Rezultāts bijis tāds, ka visi trīs ūdens paraugi savākuši vienādu balsu skaitu.

"Tātad krāna ūdens ne ar ko nebija sliktāks. Tāpēc – netērējiet naudu filtriem vai pudeļu ūdenim, kas ir tūkstošreiz dārgāks par krāna ūdeni."

Kā medusmaize bijusi saruna ar ģimeni, kura atzinusi, ka Cēsīs ūdens nav slikts, "bet pie mums tomēr labāks". "Pie mums" izrādījies Liepājā.

Ūdens no dziļurbumiem
Liepājnieki dzeramo ūdeni saņem no Otaņķu un Aisteres artēziskajiem dziļurbumiem – uz Liepāju tas atnāk no abiem galiem, un te savienojas. Aisterē ir deviņas akas un Otaņķos – 15. Ūdens krājumi ir tādi, ka ne mūsu, ne nākamajai paaudzei nepietrūks, apgalvo Dejus. Tas tiek ņemts 100 – 500 metru dziļumā, un ir minerāliem piesātināts, tāpēc garšīgs. Jā, nedaudz "ciets", atzīst Dejus, taču ūdens nevar būt labs visām vajadzībām. Tāpēc tvaika gludeklim, putekļusūcējam, un arī logu ārējo stiklu mazgāšanai labāk derēs destilētais ūdens.

Padomju okupācijas laikos ūdens ņemts tikai Otaņķos, bet pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, kad Liepāja augusi, ūdens sācis trūkt un nācies izbūvēt 17 km garo ūdensvadu no Aisteres līdz Liepājai. Toreiz pilsēta dienā patērējusi ap 20 000 m3 ūdens, tagad divreiz mazāk – līdz 9000 m3.

"Liepājas ūdens" savus maģistrālos cauruļvadus ir nomainījis, un tērauda cauruļu vietā tagad ir "mūžīgas" – čuguna, ko iekšpusē, lai būtu gludāka virsma, klāj betona masa, bet no ārpuses tās cinkotas un pārklātas ar polimēru materiālu. Ja ir nomainītas arī mājas pievadcaurules un iekšējie tīkli, tad nekādām sūdzībām par ūdens kvalitāti nevajadzētu būt, saka Dejus.

Popularizē "Ū" vitamīnu
Šovasar aizsākusies kustība, kas popularizē "Ū" vitamīnu jeb krāna ūdeni. Tās iniciatore ir Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija kopā ar domubiedriem – Rīgas Tehnisko universitāti un Latvijas kafejnīcām un restorāniem, kuros dzeramais ūdens no krāna tiek piedāvāts apmeklētājiem par brīvu.

Šajā kustībā iesaistījušās arī vairākas Liepājas kafejnīcas un restorāni, un to skaits pakāpeniski aug, saka Dejus. Mājaslapā udensparbrivu.lv redzams, ka šobrīd Liepājā ūdeni par brīvu piedāvā Jauniešu māja Kungu ielā 24, kafejnīca "Darbnīca" Lielā ielā 8, restorāns "MO" Brīvzemnieka ielā 7, bistro Brīvības ielā 164 un "Royal Hotel" Stūrmaņu ielā 1.

Centralizētā ūdens apgāde Liepājā
Kopējais ūdensapgādes cauruļvadu garums – 214 km;

Pieejama 99,61% iedzīvotāju;

Iespējamais ūdens ieguves daudzums – 9 793 315 m3 gadā; pieprasījums – trīs reizes mazāks;

Ūdens cietība (summārais kalcija un magnija saturs) – 3,5-3,7 mmol/l.

Pirms padošanas ūdensapgādes tīklā laboratorija katru dienu analizē ūdens paraugus. Veic ūdens kārtējo monitoringu ūdens paraugiem, kuri ņemti no patērētāja krāniem gan pilsētas centrā, gan Dienvidrietuma rajonā, Karostā, Zaļajā birzī un Centrālajā slimnīcā. Katru mēnesi laboratorija kontrolē visus ielas brīvkrānus un seko līdzi maģistrālā ūdensvada tīrībai. Vienu reizi gadā tiek veikta pilna ķīmiskā un bakterioloģiskā ūdens analīze urbumos un otrā pacēluma sūkņu stacijās, nosakot kopumā 36 kvalitātes radītājus.

Auditmonitoringu Liepājā nodrošina Valsts veselības inspekcija, papildus pēc sava plāna analizējot pesticīdus, hlororganiskus savienojumus, radioaktīvās vielas un t.t., paziņojot uzņēmumam par analīžu rezultātiem.

(Avots: Liepājas ūdens)


Sludinājums

Velnciems
06:42 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(9)
+

Paldies par ūdeni, tik tiešām no Dunalkas puses nāk labs ūdens. Nedaudz pafiltrējām ar brītu un dzeram. Paldies!

Vitamīna cienītājs
08:53 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(14)
+

Liepājā labākais ūdens! Piekrītu! Prieks dzirdēt, ka kafeinīcās un restorānos piedāvā un piedāvās vēl vairāk ūdeni par brīvu! Atbalstu "Ū' vitamīnu!

ME
08:58 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

labs labs

hjuik
06:58 | 04/11/18
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Duraki vai iedomīgie dzer veikalā par naudu pirkto Ūdens labs , garšīgs un nekāda hlora nekad nav manīts

dzeriet
15:12 | 02/11/18
ZIŅOT
(-7)
(3)
+

veseli to hlorēto mēslu, visi odu kāpuri nosprāga, bet liepājnieki reti izturīgi, tikai daži noliek karoti, kā nekā rūdīti gadiem ar hloru

dzeriet veseli un mirstiet jauni, kā mēdz jokot liepājas ūdenī

Dzeru, dzeršu
09:08 | 02/11/18
ZIŅOT
(-3)
(12)
+

Tieši tā - Liepājas ūdens labākais valstī!

Viesturs
10:07 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(10)
+

Visur Eiropā kafeinicās un restorānos pieprasijums ir nevis pēc pudeļu ūdens, bet no krāna un piexevām par velti.

Liepājas ūdens
10:41 | 02/11/18
ZIŅOT
(-8)
(11)
+

Nu nezinu gan! Var jau būt tas ko Dejusa k-gs stāsta par labo ūdeni tā tas arī ir, ka no Dunalkas tas nāk tīrs, bet nezkāpēc man privātmājā boileris no kaļķa jātīra katru gadu pa pusspainim. Nemaz nerunājot par tējkannu un kafijas automātu, kas aizkaļkojas itin bieži. Trubas jaunas gan ielā, gan līdz mājai, gan pašā mājā, bet ūdenī kaļķis ārprātīgs!
Vai kāds to var nokomentēt?

Velnciems
11:45 | 04/11/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Temperatūru boilerī jātur pēc iespējas zemāku, tad kaļķa būs mazāk. Ir arī Akveduktā speciālās ierīces kaļķa šķīdināšanai! Katru gadu ja tīra tad elektrības rēķins arī būs mazāks!

protams
17:34 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

tas nekas ka pārkaļķosies asinsvadi krikš un čau uz visiem laikiem

U Vitamīns
16:37 | 02/11/18
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

Kaļķis un magnijs ir tādas vielas, kurām likumā netiek reglamentētas maksimāli pieļaujamās koncentrācijas, jo to augstā koncentrācija neietekmē cilvēku veselību, tieši otrādi augsts sāļu, t.sk. kaļķu satur organismā nodrošina cilvēku veselību. Cits jautājums ir par tējkannu un bioleri, kuriem kaļķis nav "veselīgs", taisnība, ka Liepājā tie pastiprināti aizkaļķojas, bet šeit rodas jautājums, kas patērētājiem ir svarīgāks - tējkanna vai zobi?

Datu subjekts no Liepājas
11:17 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Izlasi tekstu!
Jā, nedaudz "ciets", atzīst Dejus, taču ūdens nevar būt labs visām vajadzībām. Tāpēc tvaika gludeklim, putekļusūcējam, un arī logu ārējo stiklu mazgāšanai labāk derēs destilētais ūdens.

>>>
11:31 | 02/11/18
ZIŅOT
(-5)
(7)
+

Tātad virsrakstā - tikai krāna ūdentiņš ir nekorekti! Un cilvēka ikdienai tas kaļķis ūdens sastāvā jau arī neko labs nav..

xt
11:19 | 02/11/18
ZIŅOT
(-3)
(7)
+

Daudzdzīvokļu mājās tas pats, tējkanna cauri vien jātīra, kaļķu nosēdumi parasta lieta

arī ķīmiķis
11:55 | 02/11/18
ZIŅOT
(-6)
(2)
+

Jau 60-ajos gados zinātnieki atklāja ka iedzīvotāji kas lieto dziļurbumu ūdeni daudz biežāk slimo ar sirds asinsvadu slimībām(aizkaļķojas asinsvadi),bet reģionos kur lieto virszemes ūdeņus sirds slimnieku ir par kārtu mazāk!
pats lietoju akas ūdeni ,boileris jau kalpo 25 gadus ne reizi nav vajadzības tīrīt!
Pilsētas ūdens cietība ir 10-12 mmol,kas ir ļoti ciets,akas ūdens tikai 3-4 mmol

wregh
15:58 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

60 neko nevarēja atklāt Ko lika to atklāja . PLĀNS .

arī ķīmiķim
12:46 | 02/11/18
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

nepareizi - pilsētas ūdens cietība (summārais kalcija un magnija saturs) ir 3,5-3,7 mmol/l

Hm
12:27 | 02/11/18
ZIŅOT
(-3)
(7)
+

Bet kā tad ar kauliem? Kauliem kaļķis vajadzīgs

to HM
12:49 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(8)
+

Kauliem vajag nevis kaļķi ,bet kalciju, ko cilvēks pietiekošā daudzumā uzņem ar piena produktiem,,ja kauliem trūkst kalcijs tā ir kādas slimības sekas

wregh
16:01 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Ko skaidrot lumpenim Kas ir kaļķis un kalcijs Lumpenim vis vienalga vai reģipsi pagrauzt vai tomēr vitamīnus

asais
14:10 | 02/11/18
ZIŅOT
(-3)
(8)
+

Lasot komentārus liekas, ka visi čīkstētāji ir debīli vai nemāk lasīt. Rakstā uz visiem jūsu jautājumiem un pretenzijā ir atbildes.
Skolā laikam neviens nav gājis.
Bez tam - jo vairāk ūdeni "attīra", filtrē un vāra, jo tas ir bezvērtīgāks => miris.

debīliķi
17:29 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

nu tad atbildi par hloŗēšanu

67
14:16 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Dejuss ir malacis . Sev arī satecinajis

liepājiņa
16:23 | 02/11/18
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Mums ir ļoti labs ūdentiņš dzidrs, tīrs un garšīgs! Aizbraucot uz kaut vai galvaspilsētu ļoti jūtama ir atšķirība!
P.S. nezināju, ka Otaņķiem.

atziņa
17:01 | 02/11/18
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Nav jau nekāds brīnums, ka tirgoto ūdeni pudelēs nevar atšķirt no krāna ūdens. Kā stāsta kādā firmā strādājošie, kas ūdeni it kā ved vairāku simtu kilometru tālu, tad tas tiekot ņemts tepat no krāna. Caur filtru gan izlaižot. Tas avota ūdens, kas atrodas tuvāk, vispār neesot dzerams un no tā vēzi varot iemantot. Tā kā dzeriet labāk krāna ūdeni, ja nav citu iespēju pašiem ņemt ūdeni no pārbaudītas vietas, un labāk tomēr filtrējiet.

Gunvalda
20:31 | 02/11/18
ZIŅOT
(-3)
(2)
+

Tādu sūdu no krāniem var tikai idiots dzert! Lai Dejus kundziņš jums parāda pa kādiem krāniem un trubām tas ūdentiņs (vai žļampa) tek! Lai parāda iekšpusi. Toč vemsiet no redzētā. Nedrīkst dzert sūdu no krāna!

vēmt vēēmt vēēēmt
22:25 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Daudzzīvokļu namos tas bieži tek zaļš, tad ir pārkaļķots, no caurulēm dažreiz kādu ķišku atskalo. Nu dzeriet tak. Uz veselību!:DD Un izskatīsieties tik pat atbaidoši kā tas sirmkungs pensionārs ar briesmīgo bārdu bildē!

:)
21:18 | 02/11/18
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

Labāk dzert ''sūdainu'' ūdeni no krāna nekā tādu, kas pilns ar nezināmām ķīmiskām vielām.

victoria
08:51 | 03/11/18
ZIŅOT
(-3)
(1)
+

Olin niin onnellinen ja menin hänen luokseen, niin aloimme yhdessä elää yhdessä onnellisina. Siitä lähtien olen luvannut, että kenelläkään tiedän, että minulla on suhde ongelma, olisin auttamassa tällaista henkilöä viittaamalla hänelle ainoaan todellinen ja voimakas oikeinkirjoittaja, joka auttoi minua omalla ongelmallani ja kuka eroaa kaikki fake niistä siellä. Jokainen tarvitsisi oikeinkirjoittajan apua, hänen sähköpostiosoitteensa: AKHERETEMPLE@gmail.com
tai
soita / whatsapp: +2349057261346 voit lähettää hänelle sähköpostia, jos tarvitset hänen apua suhteestasi tai muussa. Ota yhteyttä nyt kaikkiin ongelmiin
AKHERETEMPLE@gmail.com
tai
soita / WhatsApp: +2349057261346

victoria
03:07 | 06/11/18
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Vai jums ir nepieciešams steidzams aizdevums, lai nomaksātu rēķinus, nopirktu māju, refinansētu vai izveidotu jaunu biznesu, personīgo aizdevumu, nopirktu automašīnu? utt.
sazinieties ar pazīstamu aizdevuma aizdevēju, nebaidoties no zaudētā. mēs piedāvājam aizdevumu cilvēkiem, kuriem nepieciešama 3% procentu finanšu aizdevums. Sazinieties ar mums šodien, lai saņemtu ātru un ērtu aizdevuma izveidi par mūsu aizdevumu pakalpojumu.
  sazinieties ar mums, izmantojot kādu no tālāk minētajām detaļām.
E-pasts: financial_creditloan@outlook.com

infos
16:58 | 07/11/18
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Steidzami naudas aizdevumi! ! !
Tiem, kas velas sanemt arkartas aizdevumu, es piedavaju pienemamu procentu likmi 3% apmera. Jus esat noraidijis daudzas bankas? Vai jums steidzami ir nepieciešams finansejums paradu konsolidacijai? Vai jums ir nepieciešams finansejums jusu biznesam par katru celu. Tatad, mes esam labakais jusu vajadzibu risinajums. Mes piedavajam aizdevumus ieinteresetajiem klientiem bez sodiem. Ja jus interese, ludzu, sazinieties ar mums, cik driz vien iespejams, un jus busiet priecigi.

e-pastu : infos.kredit700@gmail.com

e-pastu : infos.kredit700@gmail.com

infos
16:59 | 07/11/18
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Steidzami naudas aizdevumi! ! !
Tiem, kas velas sanemt arkartas aizdevumu, es piedavaju pienemamu procentu likmi 3% apmera. Jus esat noraidijis daudzas bankas? Vai jums steidzami ir nepieciešams finansejums paradu konsolidacijai? Vai jums ir nepieciešams finansejums jusu biznesam par katru celu. Tatad, mes esam labakais jusu vajadzibu risinajums. Mes piedavajam aizdevumus ieinteresetajiem klientiem bez sodiem. Ja jus interese, ludzu, sazinieties ar mums, cik driz vien iespejams, un jus busiet priecigi.

e-pastu : infos.kredit700@gmail.com

e-pastu : infos.kredit700@gmail.com

Tiffany Perio
14:16 | 13/12/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Vai jums ir kāda finanšu krīze? Vai jums ir nepieciešama atlaišana, lai pārbūvētu savu māju vai paplašinātu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nokārtotu steidzamos parādus un paliktu bez maksas par labu, Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nomaksātu savus rēķinus utt. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus: "Individuālie aizdevumi, parāda konsolidācijas aizdevums, riska kapitāls, biznesa aizdevums, izglītības aizdevums, Home Loan un Aizdevums jebkāda iemesla dēļ un steidzamas vajadzības! ar 2% procentu likmi, kas ir piemērota jebkuram klientam, un jums patiks mūsu pakalpojumi. Sazinieties ar mums, izmantojot e-pastu: ====> tiffanyperioloancompany@gmail.com vai WhatsApp: +1 (518) 721-7032

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki