Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Blakus Jūras ielai noņemtais bruģis neesot pazudis


atlikušas 250 zīmes


Blakus Jūras ielai noņemtais bruģis neesot pazudis (4)

Trešdienā, 04. novembrī, 2015 | BIRKAS: bruģis , Komunālā pārvalde , Jūras iela , rekonstrukcija , VKPAI , piemineklis
Izdrukāt Ziņot
Bruģis Dzirnavu ielā pirms autostāvlaukuma izveides.
Bruģis Dzirnavu ielā pirms autostāvlaukuma izveides.
FOTO: irliepaja.lv
Bruģis Dzirnavu ielā pirms autostāvlaukuma izveides. Dzirnavu iela. Dzirnavu iela. Kaudze ar izņemto bruģi.

"Kur palika bruģis kuru no laukuma blakus Lielajam dzintaram, ko tikko rekosturēja? To aizveda kā gružus kopā ar citu melnzemi, ko raka brutāli ar ekskavatoru?"

Pēc publikācijas par Liepājas vēsturiskā bruģa nelegālu iztirgošanu šos jautājumus portālam uzdeva kāds lasītājs.

Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, atbildot uz lasītāja jautājumu, informēja, ka, "rekonstruējot skvēru [laukumu] iepretim koncertzālei "Lielais dzintars" Jūras ielā tika demontēts ap 640 kvadrātmetru kaltā akmens bruģa, kurš pēcāk, 164 kvadrātmetru apjomā, izmantots blakus esošajā auto stāvlaukumā, izbūvējot vēsturiskās Zirgu ielas klātni (bruģētā josla, kas šķērso stāvlaukumu)”.

Pārējais kaltā akmens bruģis, apmēram 476 kvadrātmetru apjomā, pēc Štāla sacītā, ir nogādāts uzglabāšanai SIA "Komunālā pārvalde" noliktavā.

Portāls jau rakstīja, ka Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Kurzemes pārvalde sākusi pārbaudi par vēsturiskā zviedru bruģa nelegālu tirgošanu Liepājā, kā, atsaucoties uz Latvijas Radio, vēsta lsm.lv.

Bruģi iespējams iegādāties interneta sludinājumu portālā "ss.lv", to tirgo par trīs eiro gabalā. Nav skaidrs, kā valsts kultūrvēsturiskais mantojums nonācis nelegālajā tirgū.

Savas versijas par to ir Liepājas domei, no kuras, kā saka bruģa tirgotājs, akmeņi nākuši. Interneta sludinājumu vietnē, kurā iedzīvotāji no rokas rokā tirgojas ar precēm un pakalpojumiem, kāds kungs Tukuma novadā piedāvā iegādāties vēsturisko, kalto bruģi, maksājot trīs eiro par akmeni. Vīrietis sarunā ar Latvijas Radio stāsta, ka bruģakmeņus esot iegādājies Liepājā, taču sarunas gaitā kļūst aizdomīgs un neko vairāk neatklāj.

Liepājā pēdējie vērienīgākie ceļu rekonstrukcijas darbi noritēja 2013.gadā, kad zviedru bruģis iebūvēts gar tramvaja sliedēm, atsevišķos ielu posmos un arī autostāvvietu laukumos, kur iepriekš bijusi zaļā zona.

Domes Komunālās pārvaldes ceļu nozares vadītājs Mārtiņš Jākobsons atzīst, aktīvajā būvniecības periodā bruģis pilsētā aktīvi pārvietots, taču visam esot sekots līdzi.

"Jā, pilsētai ir pašai sava noliktava, kurā tiek uzglabāti visi šie materiāli, kas ir apgūti būvobjektos. Jā, mums savs cilvēks tur ir un arī paši vismaz pāris reizes mēnesī cenšamies aizbraukt uz šo noliktavu un redzēt," stāsta Jākobsons.

"Attiecībā uz to, kur vēl var iegūt, ir ļoti daudzi gadījumi, kad šis vēsturiskais bruģis ir izbūvēts arī privātajās teritorijās. Zviedru bruģis, nezinu, kad pilsētā viņš ienācis, bet daudziem ir sētās viņš izbūvēts, būvējot gan komunikācijas, gan pārbūvējot sētas, iebrauktuves. Gadās, ka šie bruģi ir pat diezgan lielā apjomā. Mēs gribētu pieņemt, ka, iespējams, šis ir no privātām teritorijām, mums tā kā nav īsti ietekmes, ka mēs varētu privāto teritoriju bruģi kaut kādā veidā atsavināt. Tā kā viņš arī varētu parādīties kaut kur šādā te tirdzniecībā," teica Jākobsons.

Vēl Jākobsons pieļauj, ka bruģi būvstrādnieki atrok, veicot būvdarbus, bet tādā gadījumā akmeņi obligāti jānogādā Komunālajā pārvaldē.

Vēsturiskais zviedru bruģis uzskatāms par Latvijas kultūrvēsturisku mantojumu, kam ir liela vērtība un jāsaglabā tas tādā apmērā, kā atlicis, saka VKPAI. Kurzemes reģionālās nodaļas vadītāja un galvenā inspektore Ilze Svilpe apšauba Jākobsona versijas, vienlaikus atzīdama, ka līdz šim inspekcija nav stingrāk uzraudzījusi Liepājas bruģi.

"Nezinu, vai tāda situācija ir iespējama, godīgi sakot, jo bruģis jau patiesībā ir ieklāts taču uz ielām, vai ne? Tas nevar būt privātīpašnieka īpašums. Es neatceros gadījumu, ka mēs būtu Liepājā braukuši uz kādu vietu, kur ir nolikts bruģis, un pārbaudījuši, vai viss tas daudzums, kas ir izņemts no ielām, tur ir novietots. Neatceros šādu gadījumu," atzīst Svilpe.

Pēc Latvijas Radio intereses inspekcija sola vērsties Liepājas būvvaldē. Svilpe tāpat sazinājusies ar bruģakmens tirgotāju, kas viņai atklājis, bruģi esot iegādājies no privātpersonas. To tirgojot ne pirmo reizi, viņš arī veicot pasūtījuma darbus bruģa seguma ieklāšanā, kas inspekciju ieinteresējis šim jautājumam pievērsties pastiprināti.

Svilpe arī atzīmē, ka likums nosaka, ja, būvdarbus vai saimnieciskos darbus veicot, tiek atrasts bruģis, par to tuvāko piecu dienu laikā jāziņo pieminekļu aizsardzības inspekcijai, nevis domei, un turpmākie darbi līdz ar to jāpārtrauc. Tiesa, pēdējo gadu laikā šādus ziņojumus Kurzemes reģiona pārvalde neesot saņēmusi.


Sludinājums

fix
08:31 | 04/11/15
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

Jau 80-to gadu beigās (XXcs) Liepājas VAK (vides aizsardzības klubs) cīnījās pret šā bruģa izsaimniekošanu, Ječos ir uzbūvētas desmitiem privātmāju no šī bruģa. Biedrs Štāls bija viens no tiemj, kuri palīdzēja sagraut šo organizāciju. Toreiz bruģi atklāti izveda no pilsētas, nebija nekādas kontroles. Pastaigājiet par ezermalas privātmāju rajonu- cik sētu žogu stabi ir no šā diem bruģiem !?

SS
09:41 | 04/11/15
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

Pašvaldības policijai darbiņš! Bet tad jau jāķeras pie sez-istu un domnieku namiem, žogiem, celiņiem utt. Kalnmuiža ir pirmā, kurai vajadzētu atskaitīties, no kurienes skaistais bruģis!

Neo
21:52 | 04/11/15
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Kā tur ir - vai par nesaimniecisku rīcību ar pašvaldības mantu sods nepienākas?

lāpsta
16:52 | 06/11/15
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Vienmēr emu bijis sajūsmā par domes un tai pietuvināto personu lišķību un melotspējas augsto kapacitāti ! Lai Svilpes kundzei tiešām pietiek spēka cīņai ar Liepājas mafiju un izdodas atgūt visas tautas mantojumu .

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki