Bijušais komplekss „Māja” Vecajā ostmalā, par kura pārbūvi februāra beigās sacentās sešas arhitektu brigādes, joprojām atrodas tādā kā „gaidīšanas režīmā”.

Skiču projektu konkurss likās vairāk nekā daudzsološs – piedalījās sešas uzaicinātas arhitektu komandas no Latvijas un Lietuvas, starptautiska žūrija strādāja divas dienas, prezentācijām līdzi sekoja ne tikai kupls pašvaldības amatpersonu pulciņš, bet arī mērs Uldis Sesks (tādu domes vadības uzmanību ilgu laiku nespēja izpelnīties pat „Lielā Dzintara” megaprojekts), balvu fonds bija 7000 eiro, bet samaksa katram konkursa dalībniekam – 1500 eiro.

Pilsētas galvenais arhitekts Indulis Kalns konkursu, ko rīkoja kompleksa „Māja” jaunais īpašnieks SIA „Baltijas projekts” (tā vienīgais īpašnieks ir Krievijas pilsonis Aleksandrs Šļičkovs), vērtēja kā „labu zīmi investoriem”, piebilstot, ka diez vai pat Rīgā noticis kas līdzīgs.

Konkursa uzdevums bija piedāvāt skiču projektu Izziņas, izstāžu un izklaides centram Vecajā ostmalā 22/23/24, kā arī kanālmalas labiekārtojumam posmā līdz izklaides centram „Libava”.
Neilgi pēc konkursa Andris Skābe, runājot SIA „Baltijas projekts” vārdā, portālam stāstīja, ka Šļičkovs iecerējis līdz gada beigām atvērt kompleksa pirmo kārtu – izstāžu centru un arī kādu sabiedriskās ēdināšanas iestādi arhitektūras piemineklī Vecajā ostmalā 24, jo tas prasot vismazāko iejaukšanos un pārbūvi.

Šobrīd Andra Skābes optimisms vairs nav tik liels. Konkursā uzvarējušais lietuviešu arhitektu birojs „UKA” (projekts „Liepāja Brīnumzeme”) izrādījies traki dārgs un par Šļičkova tuvākās nākotnes plāniem Skābe nebija lietas kursā, pat pieļāva, ka dažādu objektīvu un subjektīvu šķēršļu dēļ cerības raisījušais investors šobrīd „iespējams, ir pārdomājis”.

Arī arhitekts Mants Daukšis no biroja „UKA” portālam sacīja, ka pasūtītājs „palūdzis pagaidīt”. Kādi iemesli šim „gaidīšanas režīmam” Daukšis nezināja. Arhitekts bija pārsteigts, uzzinot, ka viņa nosauktā cena par projekta izstrādi likusies pārāk augsta. „Nosaucām savu cenu, bet nekādu komentāru nebija. Ja tas šķita pārāk dārgi, vienmēr jau pastāv iespēja apspriesties un vienoties”.

Agris Padēlis-Līns, kurš bija viens no sešiem uzaicinātajiem konkursa dalībniekiem, portālam atzina, ka arhitektiem solītais godprātīgi izpildīts un konkursa rīkotāji ar viņu norēķinājušies.

Runājot par konkursam sekojošo ieilgušo klusumu, arhitekts pieļāva, ka pompozitāte, ar kādu tika rīkots skiču konkurss, bijis tāds kā pateicības žests par Šļičkovam doto iespēju kopā ar kompleksu „Māja” iegūt arī Vecās ostmalas teritoriju līdz pat atpūtas centram „Libava”.

Ja tas ir tā, tad nav skaidrs, kāpēc Šļičkovam to visu vajag? Lai iegūtu uzturēšanās atļauju, „aizsistu vietu” kādai nenoskārstamai vajadzībai tālā un nezināmā nākotnē vai lai patiešām aplaimotu liepājniekus?

Andris Skābe dzirdējis, ka visi Šļičkova projekti dažādās pasaules vietās esot „kapitāli”, ieceru viņam arī esot daudz – gan kā Eiropas parateikvando (teikvando – cīņas sports) asociācijas prezidentam, gan kā biznesmenim.

Diemžēl pats Aleksandrs Šļičkovs uz zvaniem neatbild, lai gan telefons nav ne izslēgts, ne „ārpus zonas”.

Uzziņa
Nams Vecajā ostmalā 24 bija viens no pirmajiem vērienīgajiem vēsturisko ēku rekonstrukcijas projektiem kopš neatkarības sākuma Liepājā un viens no pirmajiem spīķeru projektiem

Ēku, kas agrāk piederēja SIA "MIG holdings", uzņēmuma maksātnespējas procesā SEB banka nodeva izsolei. Izsole notika 2012.gada 5.jūlijā, un par 211 tūkstošiem latu to nosolīja fiziska persona, Krievijas pilsonis Aleksandrs Šļičkovs. 25.jūlijā ar tiesas lēmumu izsoles rezultāti tika apstiprināti.
(Avots: "Dienas Bizness")