Drošības kompānijas "Grifs" pētījums rāda, ka sabiedriskajā transportā no zādzībām pasargāti nejūtas astoņi no desmit pasažieriem. Kā ir Liepājas autobusos?


Astoņi no desmit sabiedriskā transporta lietotājiem nejūtas pasargāti no zādzībām sabiedriskajā transportā, secināts drošības kompānijas "Grifs AG" veiktajā pētījumā. Ekspertu novērojumi liecina, ka par biežākajiem upuriem sabiedriskajā transportā kļūst cilvēki, kuri nerūpējas par personīgo lietu drošību un neievēro vienkāršus pašaizsardzības paņēmienus.

"Braucot ar sabiedrisko transportu, nevajag aizsapņojoties lūkoties laukā pa logu. Diemžēl garnadži nesnauž un izmanto katru iespēju izvilkt no somām un kabatām to, kas netiek sargāts. Tādēļ pirms nodoties apcerīgām pārdomām, iesakām ievērot dažus nosacījumus, lai brauciens sabiedriskajā transportā neradītu nevajadzīgus pārdzīvojumus,” uzsver drošības kompānijas "Grifs AG" vadītājs Ainars Bundulis. Pētījums arī atklāj, ka sievietes sabiedriskajā transportā jūtas daudz neaizsargātākas. 90% sieviešu un 66% vīriešu atzina, ka brauciens sabiedriskajā transportā rada bažas tikt apzagtam.

Kā šādu pētījumu komentē Liepājā strādājošais pasažieru pārvadātājs "Liepājas autobusu parks"? Stāsta uzņēmuma mārketinga daļas pārstāvis Uldis Kalniņš: "“Liepājas autobusu parks” nav saņēmis oficiālas sūdzības par zādzībām autobusos, un tas arī ir saprotams, jo šādos gadījumos pārvadātāju nevar vainot. Dzirdēts gan ir par šādiem gadījumiem, galvenokārt no plašsaziņas līdzekļiem. Gribētos uzsvērt, ka garnadžus pievilina ne jau tieši pats sabiedriskais transports, bet jebkura vieta, kur vienuviet pulcējas potenciālie upuri; ir burzma un cilvēki zaudē modrību. Tādas pašas vietas ir, piemēram, tirgus, lielveikali, masu pasākumi. Domāju, ka nav pareizi sabiedrisko transportu uzsvērt kā potenciāli visbīstamāko vietu . Ja pasažieri neizturas vieglprātīgi pret savu īpašumu, tad risks tiek samazināts līdz minimumam. Jābūt modriem."

Kalniņš savā komentārā akcentē arī reisu intensitātes apstākli: "Vēl jāatzīst, ka patreizējā reisu intensitāte atsevišķās diennakts stundās nav pietiekama, autobusi ir diezgan pilni un tas varētu būt papildus riska faktors tikt apzagtam. Tāpēc sevišķi modriem jābūt braucot pilnā autobusā. Šī situāciju būtu jārisina kopā gan pārvadātājam gan pašvaldībai, kas ir pilsētas pasažieru pārvadājumu pasūtītājs, nodrošinot sastrēgumstundās papildus reisus. Tas galvenokārt attiecas uz rīta reisiem laika posmā no pulksten 07.00 līdz 08.00, ap pusdienas laiku un atsevišķos reisos starp 17.00 un 18.00."

"Grifs AG" Drošības eksperti apkopojuši biežāk sniegtos padomus, kas ļauj samazināt apzagšanas risku.

Neturiet skaidru naudu viegli pieejamās vietās un seklās virsjaku un bikšu kabatās. Pirmkārt, naudu labāk turēt kartē un, otrkārt, iekškabatās, vai garnadžiem grūti pieejamās vietās somā.

Jau iekāpjot sabiedriskajā transportā, somu ņemiet rokās un piespiediet to sev pie krūtīm, jo zagļi bieži vien izmanto tieši iekāpšanas brīdi, lai izdarītu noziegumu.

Transportā somu turiet pie zemes vai arī sev priekšā, lai visu laiku ir redzams, kas ar to notiek.

Dažkārt šķiet, ka sēdēšana sabiedriskajā transportā ir drošāka par stāvēšanu, tomēr aizvien biežāk cilvēki tiek apzagti arī sēžot, jo zaglis izmanto iespēju izvilkt naudu un telefonu no jakas kabatām un somām, ar roku iespraucoties starp krēslu atzveltnēm vai sēžot blakus.

Pirms iekāpšanas transportā, pavērojiet apkārtni. Bieži vien garnadži, jau stāvot pieturā, izvēlas savu upuri. Tādējādi varēsiet novērst ne tikai to, ka jūs apzags, bet arī, iespējams, palīdzēsiet citiem, kas nav tik uzmanīgi.

Braucot sabiedriskajā transportā, nezaudējiet modrību. Zaglis mēdz nomaskēties arī uzvalkā un ar dokumentu mapi rokās.

Sabiedriskā transporta garnadži parasti strādā grupās no diviem līdz pat četriem cilvēkiem. Viens nolaupa un strauji padod laupījumu savam līdzzinātājām, tādējādi ir grūti izsekot, kurš tieši jūs ir apzadzis.