Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Foto ostā iemūžināta esošā un zūdošā Karosta


atlikušas 250 zīmes


Foto ostā iemūžināta esošā un zūdošā Karosta (9) Atklāj izstādi

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 23. jūlijā, 2018 | BIRKAS: Karosta , Karostas cietums , Monta Krafte , Juris Raķis , foto , izstāde
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

54 fotogrāfi pirms mēneša trīs dienas fotografēja Karostu – esošo, zūdošo un nu jau arī kārtējo pazudušo tās daļu. Darbu izlase skatāma lielformāta baneros Karostas cietumā.

Tieši pirms mēneša, no 8.jūnija līdz 10.jūnijam, Karostā risinājās tradicionālā fotogrāfu radošā nometne jeb plenērs "Karosta – foto osta", kuras rezultāts tagad skatāms lielformāta attēlos.
Nometni jau sesto gadu pēc kārtas rīkoja “Karostas glābšanas biedrība" (KGB), bet pirmo reizi plenērā tapušo darbu izlasi var apskatīt Karostas cietuma pagalmā un arī ārpusē. Iepriekšējās reizes izstāde notika Karostas manēžā, arī zūdošā vēstures piemineklī, kas nu jau diemžēl kļuvis bīstams.

54 fotogrāfi – profesionāļi un amatieri – gida Jura Raķa izvadāti pa Karostas "slepenajām" vietām, trīs dienas fotografēja, lai iemūžinātu vēl esošās, bet strauji zūdošās Karostas vēstures un arhitektūras vērtības. No apmēram 400 iesūtītajiem darbiem atlasītie bez maksas būs skatāmi vēl trīs mēnešus. Lielformāta baneri ar fotoattēliem izgatavoti, izmantojot Kultūras pārvaldes projektu konkursā iegūto finansējumu. Darbus izstādei atlasīja komisija, kuras sastāvā bez "KGB" valdes priekšsēdētājas Montas Kraftes bija arī fotomākslinieki Varis Sants, Jānis Vecbrālis, kā arī fotogrāfs, publicists un lektors Arno Marnics.

"Katrā plenērā ir bijis savs virsuzdevums, un šoreiz ideja bija fotografēt Karostas kultūrvēsturisko, industriālo, militāro mantojumu, kas pamazām iet bojā un atrodas mazāk zināmās, pamestās vai ikdienā nepieejamās vietās, tādās, ko fotogrāfijā ieraugot, cilvēki jautā: "Kas tas tāds? Kur tas ir?"" stāsta Monta Krafte.

Pirms mēneša atklājot plenēru, tā rīkotāji uzsvēra, cik šis mērķis – fiksēt zūdošo Karostu – ir cēls un nozīmīgs, jo ir zināms, ka daudzkas no iepriekšējos plenēros fotografētā, šobrīd ir nolīdzināts ar zemi.

"Tagad, kad ir pagājis mēnesis no foto plenēra atklāšanas brīža, blakus manēžai esošā skursteņa, ko plenēra dalībnieki fotografēja, vairs nav, tas ir nojaukts."

"KGB" fotogrāfiem pasniedza arī divas speiālbalvas – Juris Raķis to dāvāja Terēzei Štubei par veiksmīgu vecā un jaunā apvienojumu (manēža un "Cemex" torņi), bet Monta Krafte – Kasparam Strēlim, kurš ir izstādē skatāmā Latvijas brīvības cīnītāja (modelis – viens no "KGB" darbiniekiem) portreta autors. Balvas bija suvenīri, kas izgatavoti, izmantojot citos plenēros "Karosta – foto osta" tapušos fotoattēlus.

Šajā reizē fotogrāfi galvenokārt iemūžinājuši Karostas ūdenstorni (ar šo industriālā mantojuma objektu gan viss ir kārtībā, saka Krafte, jo SIA "Liepājas ūdens" par to rūpējas), bijušās Karostas cietokšņa krasta artilērijas 2. baterijas munīcijas noliktavas Tobago ielā – sakoptu, skaistu, joprojām apsargātu teritoriju, kurā nav tik vienkārši iekļūt un kur atnācēju sagaida zīme ar uzrakstu "Fotografēt aizliegts". Tāpat iemūžināts redāns 14.Novembra bulvārī, kas ir Karostas jaunākais tūrisma objekts, kā arī Karostas krasts, tajā skaitā zemūdeņu angārs, rūpnīcas "Tosmare" darbnīcas un Karostas tilts, no ūdens puses, braucot ar kuģīti.

Bez fotoizstādes "KGB" gatavojas apkopot un publicēt visas gan šajā, gan iepriekšējos plenēros tapušās un iesūtītās fotogrāfijas virtuālajā foto arhīvā, kas tiek veidots (agrāk tas bija pieejams karosta.lv) no jauna lapā karostascietums.lv, pastāstīja Krafte.

Fotogrāfu un "KGB" kopīgais veikums ir liels ieguldījums Karostas atpazīstamības veicināšanā, intereses raisīšanā par šo unikālo Liepājas daļu, kas saņēmusi tik maz uzmanības no oficiālo pašvaldības iestāžu puses.Attēli:

Sludinājums

Mūžīgie īdētāji
08:41 | 23/07/18
ZIŅOT
(-4)
(4)
+

Ka tikai paīdēt, īpaši jau Karostas biedrība. Tikai aizmirsuši, ka tieši pašvaldība iedeva viņiem naudu, lai šo projektu vispār realizētu.

Nožēlojami
09:02 | 23/07/18
ZIŅOT
(-4)
(2)
+

Tādiem komentāriem kā īlens maisam duras cauri drebelīgais pašvaldības ierēdnītis

Plastikāts
08:54 | 23/07/18
ZIŅOT
(-3)
(7)
+

Nav brīnums, ko neveiksminieku Kraftu ģimenei nepārtraukti nepieciešams kādu vainot, jo paši uz sevi paškritiski nav spējīgi paskatīties. Īpaši šī diagnoze saasinājās kopš Kraftu dēls neveiksmīgi startēja un pamatīgi izgāzās pašvaldību vēlēšanās.

Plastikātam
08:57 | 23/07/18
ZIŅOT
(-5)
(3)
+

Savu aprobežotību komentāros nodemonstrējāt. Vai palika labāk?

Aktierim
09:24 | 23/07/18
ZIŅOT
(-4)
(3)
+

Man žēl tevis, jo Krafti ir laimīgi, bet tu šķiet tāds neesi

Aktieris
09:15 | 23/07/18
ZIŅOT
(-3)
(3)
+

Man gan žēl Kraftu. Tādi mazie meža dīvainīši, dzīvo savā iedomu pasaulītē.

Saprāts
12:15 | 23/07/18
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Tūristus Liepājā interesē tikai un vienīgi Karosta, pat tas, kas no tās tikai palicis pāri! Ar to vajadzētu rēķināties!

Montai & Co
17:49 | 23/07/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Tipiskā Montas retorika. Izkāp ārā no sava burbuļa. Koncertzāle piesaista daudz vairāk nekā Karosta.

Klabata
14:50 | 23/07/18
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Tā nu gan nav taisnība! Laikam nekas nav dzirdēts par Berči arhitektūru, Baltvācu mantojumu, somu jēgeriem, Lielo dzintaru, putnu vērošanu, jahtu ostu, leišu iecienīto pludmali, gastronomisko tūrismu? Mazliet plašāk vajag skatīties!.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki