Lielbritānijas portāls "aol.co.uk" Liepājas Karostas cietumu iekļāvis starp desmit labākajām cietuma viesnīcām pasaulē.

Karostas glābšanas biedrības pārstāve Monta Krafte aģentūrai BNS pavēstīja, ka portāls "aol.co.uk" ceļojumu sadaļā izveidojis sarakstu "10 labākās cietumu viesnīcas pasaulē" (http://travel.aol.co.uk/2011/11/03/locked-up-ten-prison-hotels/). Karostas cietums šajā viesnīcu izlasē iekļauts līdzās vairākām luksusa viesnīcām, piemēram, "Libery Hotel" Bostonā, "Four Seasons Hotel" Stambulā un bijušajai pilij "Malmaison" Oksfordā. Visas šīs naktsmītnes iekārtotas agrākajos cietumos.

Šogad no maija līdz oktobrim Karostas cietumā pārnakšņojuši 284 cilvēki, no kuriem lielākā daļa bijuši ārzemnieki. Nakšņotāji šogad cietumā viesojušies arī no tādām tālām zemēm kā ASV, Kanāda, Austrālija, Jaunzēlande, Ķīna, Japāna un Indija. Raksturīgi, ka Latvijas iedzīvotāji parasti izvēlas ekstrēmo nakti – nakšņošanu ar iejušanos cietumnieka lomā visas nakts garumā, kuras laikā arestantiem jāievēro sargu noteiktā cietuma disciplīna un jāguļ uz lāviņām. Savukārt ārzemju viesi izvēlējušies cietumu vienkārši kā nakšņošanas iespēju un lielākoties izvēlējušies palikt kamerās ar padomju laiku dzelzs gultām, informēja Krafte.

Lai gan tūrisma sezona Karostā jau beigusies, novembrī cietums būs atvērts katru nedēļas nogali – sestdienās un svētdienās, kā arī 18.novembrī no pulksten 11 līdz 16. Citā laikā viesus uzņems pēc iepriekšēja pieteikuma.

Jau ziņots, ka Karostas cietums šogad iekļuvis arī pasaules pārsteidzošāko viesnīcu sarakstā. Sarakstu "101 Amazing Hotels" izveidojis portāls www.hotel.info. Tajā iekļautas neparastākās viesnīcas no visām pasaules malām – naktsmītnes, kas atrodas kokos, ledus alās, kalnu virsotnēs, uz mākslīgas salas vai Amazones džungļos, viesnīcas, kas ierīkotas lidmašīnās, laivās, vilcienā, vējdzirnavās, ūdenstornī, radio tornī, pasaku pilīs, bijušajā atombunkurā un pat ceļamkrānā. Sarakstā atrodamas arī viesnīcas, kuras veidojuši pasaules slavenākie arhitekti un dizaineri, naktsmītnes, kas ierīkotas primitīvās meža būdās, kā arī viesnīca, kuras sienas veidotas no sāls.

Savukārt amerikāņu raidsabiedrības CNN "Global Experience" nodaļa Karostas cietumu iekļāvusi pasaules desmit īpašāko un iespaidīgāko vietu sarakstā.

Šādu vērtējumu un sarakstu izveidojusi TV kanāla ceļojumu šova vadītāja Džūlija Daimona (Julia Dimon).

Ceļojumu šova ietvaros viņa apbraukājusi 80 valstis septiņos kontinentos. Viņa kāpusi Ugandas kalnos kopā ar gorillām, izlēkusi ar gumijām Ķīnā, gulējusi teltī starp lauvām Sarangeti un ēdusi kazas smadzenes Marokā. Tomēr Latvija pamanījās iekļūt viņas saraksta desmitniekā – Karostas cietums tajā ierindots desmitajā vietā.

Karostas garnizona cietums celts 20.gadsimta sākumā. Sākotnēji tas būvēts Karostas hospitāļa vajadzībām. Tomēr jau 1905.gadā cietumā sodu izcieta revolūcijas notikumos iesaistījušies garnizona jūrnieki. Ar katru kārtējo varas maiņu cietums piedzīvoja arvien baismīgākus notikumus. Vieta pretī cietumam, kur tagad atrodas garāžas, kļuvusi par brāļu kapiem ieslodzītajiem, kas nošauti turpat pie cietuma žoga. Ne vienu vien ieslodzīto nonāvēja cietuma necilvēciskie apstākļi, un leģendas vēsta, ka arī spoki noveduši līdz psihiskām traumām.

Pēdējos gadu desmitos ēka kalpoja par virssardzes cietumu gan padomju armijas, gan Latvijas armijas Jūras spēkiem. Pēdējie ieslodzītie atstājuši savas piezīmes uz cietuma kameras sienām vēl pavisam nesen – 1997.gadā.

Karostas cietumā apmeklētājiem tiek piedāvātas ekskursijas, realitātes izrāde "Aiz restēm", nakšņošana, 24 stundu programmas. Ziemeļu fortos notiek ekskursijas lāpu gaismā un spiegu spēle "Bēgšana no PSRS".