Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Karostas vēsturiskā apbūve: nojaukt vai saglabāt?


atlikušas 250 zīmes


Karostas vēsturiskā apbūve: nojaukt vai saglabāt? (19)

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 29. jūnijā, 2015 | BIRKAS: Zaļais centrs , Karosta , vēsturiskais centrs , piemineklis , Imantas 1 , Inese Eistere , Aizsardzības ministrija , Raimonds Vējonis , video
Izdrukāt Ziņot
Nams Imantas ielā 1.
Nams Imantas ielā 1.
FOTO: irliepaja.lv

Liepājas Zaļais centrs griezies pie aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa ar lūgumu palīdzēt glābt ēku Imantas ielā 1, kas atrodas Karostas aizsargājamās apbūves kvartālā.

"Lūdzam apturēt ēkas nojaukšanu Karostā Imanta ielā 1, kuru 2008.gadā Liepājas pašvaldība nodeva Aizsardzības ministrijai, un rast iespēju ēkas saglabāšanai," teikts 16.jūnijā ministram nosūtītajā vēstulē.

Ēka iekļauta Karostas Aizsargājamās apbūves kvartālā, kā norādīts Liepājas pilsētas jaunajā teritorijas plānojumā, kas izstrādāts 2012.gadā. Kvartālu plānā izdalījis arhitekts Jānis Lejnieks (Rīga, Kultūras Pieminekļu aizsardzības inspekcija). Viņš iezīmēja teritoriju Karostā, kuras ēkas, metāla kaluma žogi, ēku parametri un plānojums būtu jāsaglabā. Kad ēku nodeva Aizsardzības ministrijai, šāda kvartāla teritorijas plānojumā vēl nebija.

Ēku plānots nojaukt par 32 733,95 eiro.

"Šo naudu var izlietot, ēku sakārtojot, uzliekot jaunu jumtu, iekonservējot utt., nevis nograujot, par ko īpaši lūdzam.

Padomju laikā ēkai jumts bija un tajā dzīvoja cilvēki. Tagad jumts nograuts un ēka ir neapskaužamā stāvoklī. Bet tā ir aizsargājamās apbūves teritorijas māja. Jumtus Karostas ēkas zaudēja pašvaldības aplamās politikas dēļ, arī minētā ēka!

Karosta, kā savdabīgs cara laika kara pilsētiņas ansamblis bija unikāls ne tikai Latvijā un Baltijā. Karosta šodien praktiski ir iznīcināta soli pa solim neizdarības, absurdu redzējumu, finanšu trūkuma, bezdarbības dēļ. Un sarkano ķieģeļu ieguves dēļ. Atstāta bez uzraudzības.

Tas noticis mūsdienās un joprojām turpinās.

Karostas atsevišķos rajonos pašvaldība veido industriālo parku, pašlaik šajos rajonos sakārto infrastruktūru, vēsturiskās ēkas tai traucē. Pilsētiņā ir daudz  ēku bez jumtiem, neapdzīvotu ēku, ēku karkasu, jauna infrastruktūra šai Karostas daļai  netiek veidota.

Un tagad kārta pienākusi kārtējai ēkai, šoreiz aizsargājamās apbūves teritorijā iekļautai celtnei. Ēka tika novesta līdz sabrukšanas stāvoklim un tad nodota Aizsardzības ministrijai," teikts vēstulē ministram, ko parakstījusi Zaļā centra valdes priekšsēdētāja Inese Eistere.

Zaļais centrs arī sagatavojis plašāku videostāstu par Karostas vēsturiskās apbūves traģisko bojāeju, kas aizsākās pirms gadiem piecpadsmit, divdesmit un turpinās arī šodien, pašvaldībai attīstot tā sauktās industriālās teritorijas.


Sludinājums

Raimonds
08:14 | 29/06/15
ZIŅOT
(-3)
(5)
+

Ēka jau ir nojaukta. Ko te kult tukššus salmus!?

Inese
12:26 | 01/07/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Nevis nojaukta, bet steidzīgi sākta jaukt nost!

TimKa
09:36 | 29/06/15
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Shaubu nav, jasaglaba !

xt
10:15 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Būs super autostāvvieta ar žogu un mežu, kā jau Liepājā pierasts

xt
10:17 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Jā - mājas vietā sastādīs kociņus, krūmiņus būs ļoti smuki, tā ka nevajag satraukties. Būs sunīšiem, kaķīšiem, kur skraidāt un ērcēm dzīvot - zaļais centrs.

...
12:07 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Atbalstu! Ir jāparedz nauda nevis nojaukšanai, bet iekonservēšanai un saglābšanai!

Lorita
13:31 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Vispār ar šīm vēsturiskām ēkām, kas brūk kopā, atdot cilvēkiem par velti, bet ar norunu, ka tās tiks sakoptas.

Diemžēl
15:10 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

Karosta ir zaudēta, paldies apsviedīgajai Liepājas partijai!

Kapracis
16:30 | 29/06/15
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Karostu zaudēja līdz ar krievu aiziešanu. Un atbildība būtu jāprasa Teodoram Eniņam, bet vislielākā atbildība būtu jāpaprasa cienījamajam miljonāram Uldim Pīlēnam.

Ko lai saka!?
20:07 | 29/06/15
ZIŅOT
(-1)
(7)
+

Kā liepājniecei un Karostas iedzīvotājai ir nereāls kauns par tādu Liepājas mēri, kāds sesks ir! Kad pensiķi to sapratīs un vēlēšanu dienā nedomās tikai par savu labumu (pabalstiem, ar kuriem sesks viņus uzpērk), bet gan par jauno paaudzi - saviem bērniem un mazbērniem, kuriem jādzīvo nolaistā, nejēdzīgi iz/apsaimniekotā pilsētā bez nākotnes vīzijas, tikmēr nekas nemainīsies, jo, kamēr vien rallists pilsētu vadīs, par pilsētas attīstību iedzīvotāju interesēs nav ko sapņot.

Klabata
08:11 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Man no sirds žēl šāda attieksme pret Karostu. Tā nepelnīti nostādīta pabērna lomā un pa stūrītim, kaktiņam, pa ķieģelītim vien putināta laukā, lai gan tai pienāktos unikālas, vēsturiskas teritorijas statuss. Nožēlojami, ka pilsētas saimnieki neapzinās sava pabērna milzīgo vērtību, nemāk un negrib to izmantot. Svarīgi ir apzināties unikālo nevis par visu varu līdzināties citiem. Maz ir to tūristu, kuri savā apskates maršrutā neiekļauj Karostu.

Seskaprāt, Karostai sen vajadzēja būt industriālai zonai ar investoru sabūvētām ražotnēm un intensīvu kuģu satiksmi pa Karostas kanālu. Tas nenotiek. Un ceru, ka nenotiks nekad. Vismaz ne šajā teritorijā.

Nožēlojami, vienkārši nožēlojami.

CG
08:32 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

arī man ir dusma par to, kas tiek darīts ar Karostu. Es ļoti sajūsminājos par Zemgales ielu, tagad viena ielas puse nojaukta un "sakārtota infrastruktūra"- viss noklāts ar asfaltu. Kāpēc nevar kaut kā gaumīgāk to visu izdarīt? Navajadzētu neko vairs Karostā nost jaukt! Ko saka statistika, cik cilvēku ir cietuši no šīm mājām, a jau tās, pamatojoties uz drošību tiek tā masveidā nojauktas?

ZC to Raimonds
11:18 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Nemuldi niekus, nedēļas laikā tik lielu ēku nevar nojaukt! Ir cilvēki Liepājā, kas mēģinājuši Karostu iekļaut aizsargājamo pieminekļu sarakstā, diemžēl viņiem nekas nav izdevies! Pašvaldība (laikam Sesks) kā mūris pretī.

Klabata
12:17 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Jā, tādēļ ka seskukartē Karosta iezīmēta kā industriālā teritorija ar ostas piestātnēm. Vajadzīgs tikai investors.

29. junijs
20:57 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

vai nebutu jagriezas pie Vejonisa ka pie valsts prezidenta

29. junijs
20:57 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

vai nebutu jagriezas pie Vejonisa ka pie valsts prezidenta

29. junijs
20:57 | 30/06/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

vai nebutu jagriezas pie Vejonisa ka pie valsts prezidenta

Dobums
20:54 | 01/07/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Paldies I.Eisterei par šo cīņu, kas brīžiem ir kā ar vējdzirnavām. Nožēlojami tā izturēties pret vēsturiskām ēkām un tik unikālu un skaistu vietu, kāda ir (vai daudzviet - bija) Karosta.

Jahnis
21:30 | 05/09/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tā ir.Pilsētas sakārtošanai vēr'ības nav.Skumji.Bet skaidri zinu, ka tieši visādām senlietām - vecāl mājām , fabrikām būvēm utt , tieši vērību pievērš tūristi.Jo ne jau pad laikos celtās būves viņus interesē, bet viss vecais.Skatos , tik pat slikti ir ar centrā esoši Alus fabriku.Tāda arhitektūra , bet uz mūriem jau b ērziņi aug. Būtu es mēras , sakārtotu vēl kādu interesantu, tos laikus raksturojošu eku.Uliha ielā.Proti, bijušo "meitu māju" to vajadzētu sakārtot, ar lellēm un mūziku atdzīvināt. Aizpagājuša gadsimta liecība.Tūristi skrietu un fotografētu bariem. Kur vēl citur viņi kaut ko tādu atradīs? Nekā.Māja stāv tukša, logi dēļiem aiznagloti.Eh, būtu es bagāts , parādītu liepājniekiem kā padarīt pilsētu interesantu...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki