Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

"Lielais dzintars" – vai velns ir tik oranžs, kā to mālē?


atlikušas 250 zīmes


"Lielais dzintars" – vai velns ir tik oranžs, kā to mālē? (21) Pēc trim mēnešiem ekspluatācijā jānodod

Autors: Sarmīte Pujēna
Trešdienā, 08. aprīlī, 2015 | BIRKAS: Lielais Dzintars , koncertzāle , Ivo Brālēns , Baiba Bože , Ints Dālderis , Uldis Lipskis , būvniecība
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Modris Helds

Lieldienu priekšvakarā portāls ielūkojās topošā daudzfunkcionālā centra "Lielais dzintars" vēderā, lai redzētu, kā no iekšpuses izskatās Liepājai tik nozīmīgā jaunbūve.

"Ekskursiju" kopā ar ģenerālbūvnieka "Merks" pārstāvi un "Lielā dzintara" projekta vadītāju Ivo Brālēnu sākam no pašas augšas – teātrī šo telpu sauktu par šņorbēniņiem. "Lielajā dzintarā" tie atrodas 8.stāvā virs galvenās koncertzāles, kas pati ir piecu stāvu jeb 20 metru augstumā. Šeit jau izvietota visa "mašinērija, kas apkalpos skatuvi" – iekārtas dekorāciju un aizkaru pacelšanai, reflektori (piegādātājs – viena no pasaules augstākā līmeņa specializētajām firmām "Waagner biro Stage Systems").

Nokāpjot pāris stāvu zemāk, ielūkojamies koncertzālē vēlreiz. Te rosās ļoti daudz celtnieku. Skatuve un orķestra bedre ir savās vietās, gar zāles sienām paredzētie balkoni vēl nav redzami, taču kopumā zāles apjomu un plānojumu var skaidri nojaust. Tā izskatās samērīga, ne milzīga, lai gan sēdvietu nebūs maz – 1080.

Aizmugurējā siena jau nokrāsota īstajā tonī. Mazliet krēslainajā, sastatnēm pieblīvētajā telpā izskatās, ka krāsa ir balta. Tāds būs viss lielās zāles interjers, stāsta Brālēns. "Akcents ir uz krēsliem – tie paredzēti dažādās krāsās," zina teikt projekta vadītājs. Iepirkums mēbeļu piegādei tikšot izsludināts tuvāko pāris nedēļu laikā, savukārt teic SIA "Lielais dzintars" valdes locekle Baiba Bože.

Lielo zāli ēkas vienā pusē ietver spirālveida galerija – tā ir vieta, kur koncertu starplaikos uzturēties publikai, skaidro projekta vadītājs. Publikai atvēlēts arī foajē, kas vienlaikus kalpos kā izstāžu zāle.

Pirms ieiet topošajā lielajā zālē, ielūkojamies arī kamerzālē (200 sēdvietas). Tā ir gandrīz gatava, trūkst tikai krēslu. Te ir pavisam cita akustika, nekā galerijā vai foajē – "atbilstoša koncertzālei," saka Brālēns.

Virknē telpu grīdas jau klātas ar skaistu un acīmredzami ne lētu koka parketu, zem kura dažās telpās var manīt arī apkures klātbūtni (par to gādās "Liepājas enerģija"), citur būvnieki parketu patlaban liek.

"Visi materiāli ir tieši tie, kas projektā bija paredzēti," uzsver Brālēns. To pašu viņš saka par slīpajām sienām nelielās telpās būves 3.stāvā, kas paredzētas Mūzikas vidusskolas vajadzībām (skolai atvēlētas telpas arī mīnus pirmajā stāvā) – "esam tikai izpildītāji, viss ir kā projektētājs paredzējis".

Nevar noliegt, sajūta mazliet dīvaina, ja divas no četrām sienām "gāžas". Toties patīkami pārsteidz gaisma, kas plūst iekšā cauri sarkani oranžajiem stikliem – tā ir maiga, viegli zeltaina, nevis spilgti oranža, kā varētu domāt, skatoties uz celtni no ārpuses. Dažās telpas pat šķiet, ka oranžo stiklu ārpusē vispār nav, lai gan ir. Brālēns skaidro, ka tas saistīts ar stikla paketes uzbūvi, kas vai nu kliedē vai nelaiž cauri košo toni. Grūti spriest, kāda būtu sajūta, pavadot te vairākas stundas, bet, pakavējoties īsu brīdi, gaisma nerada diskomfortu.

Pilnībā "iesaiņota" oranžajā ādā koncertzāle būšot līdz jūnijam (pavisam 4600 m2), stāsta Brālēns, ekspluatācijā objekts jānodod 30.jūnijā. Plānots, ka 1.septembrī ēkā darbu sāks E.Melngaiļa Mūzikas vidusskola un Liepājas simfoniskais orķestris (LSO).

Orķestrim atvēlēts viens stāvs – mēģinājumu zālei un telpām dažādām instrumentu grupām, taču, kā LTV sižetā izteicās orķestra valdes loceklis Uldis Lipskis, telpu esot par maz, un LSO administrācija meklēšot sev pajumti "kaut kur "Lielā dzintara" tuvumā". Teiktajam gan nepiekrita bijušais SIA "Lielais dzintars" valdes loceklis Ints Dālderis, norādot, ka tik labu telpu nav "ne Berlīnes Filharmonijas orķestrim, ne Bavārijas Radio orķestrim" un ka "vajadzētu pietikt".

Izstaigājot milzīgo būvobjektu, nerodas iespaids, ka telpu tur būtu ļoti daudz un tās būtu lielas. Arī bāram atvēlētā vieta tāda nav. Tāpat eksperimentiem paredzētā un par "Civita Nova" dēvētā telpa.

Te jāatceras, ka sākotnēji koncertzāles vajadzībām bija plānotas divas ēkas, turklāt nevienā no tām nebija paredzēta vieta mūzikas skolai.

Pēc Brālēna teiktā, bez ģenerālbūvnieka "Merks" šobrīd objektā strādāt vairāk nekā 40 apakšuzņēmēji. Projekta vadītājs piebilst, ka šis nebūt nav "Merks" lielākais objekts – "Lielais dzintars" ir ap 33 miljonus eiro vērts, bet uzņēmumam bijuši arī 100 miljonus vērti projekti.

Finansējumu "Lielā dzintara" būvniecībai piešķīrusi gan Eiropas Savienība, gan Latvijas valsts, gan Liepājas pašvaldība, kas projektā piedalās kā ar pašu, tā kredītlīdzekļiem. No Liepājas domes budžeta līdzekļiem tiek uzturēta arī projekta realizācijas grupa, kas darbu beigs pēc objekta nodošanas ekspluatācijā, un SIA "Lielais dzintars", kas jau 2015.gada otrajā pusē sāks aktīvu saimniecisko darbību. 2014.gadā pašvaldība, galvenokārt darbinieku atalgojumam, piešķīrusi 49,8 tūkst. eiro, šogad – 75,8 tūkst. eiro. Daļa naudas aiziet arī SIA "Lielais dzintars" telpu nomai, bet 4000 eiro piešķirti dizaina koncepcijas izstrādei, nesen rakstīja "Dienas Bizness".

Paralēli būvniecībai sociālajos tīklos un sadzīvē risinās diskusija par "Lielā dzintara" plusiem un iespējamiem mīnusiem. Ieklausoties tajā, kultūras ministre Dace Melbārde dažus izteiktos apsvērumus pat nosūtījusi vērtēšanai Arhitektu un dizaina padomei.

Arhitekte Baiba Tračuma, kas īsu brīdi pastrādāja koncertzāles projektētāja Gīnkes birojā Austrijā, atsaucoties LTV sižetam par "Lielo dzintaru", facebook.com raksta: "Šajā reportāžā par Dzintaru, būtisks ir katrs vārds! Klusi klusi un nejauši pieaug izmaksas... Izrādās, nepietiek visam vietas un – kur ir solītais kristāldzidrais interjers, kas redzams šeit.

Solītā dzintarkrāsas fasāde ir sarkana, baltais interjers ir oranžs... Redzamākās īpatnības ir slīpās sienas un mulsinošas krāsas gaisma. Vairoties no diskomforta iekštelpās, ierīkos spēcīgus dienasgaismas ķermeņus, kas oranžzeltaino toni slāpēs".

Rakstošās arhitektes Indras Ķempes viedoklis: "Ja visa vairāk nekā 10 gadu garā ņemšanās ap šo dārgo projektu rezultāts būs tās ikdienas lietotājs, piemēram, mūzikas skolas audzēknis ar traumētu psihi, tā nekādā gadījumā nav laba arhitektūra.

Kāds būs paredzamais elektrības rēķins par atpakaļgaitas ārišķības slāpēšanu plus kondensēšanu? Ēkā ar stikla ārsienu visu dienu degs dienasgaisma, kurai jākompensē fasādes tonis? Tā ir ačgārna arhitektūra."

Kā redzams, jautājumu netrūkst. Raudzīsim, kādas būs atbildes.

Uzziņa

Daudzfunkcionālais centrs "Lielais dzintars"
Projektētājs: Folkers Gīnke (Giencke & Company)
Ģenerāluzņēmējs: SIA Merks
Kopējā platība: 14 126 m2
Vieta autostāvvietām: ap 5000 m2
Būvniecības līguma summa: 28,29 milj. eiro,
t.sk. Eiropas Savienības finansējums – 12,8 milj. eiro
Pašvaldības budžeta finansējums – 13,88 milj. eiro
Valsts budžeta dotācija pašvaldībām – 1,6 milj. eiro

Līdzšinējās projekta izmaksas (2013. – 2014.g.):
SIA "Merks" (būvniecība) – 16, 41 milj. eiro
"Giencke & Company" (autoruzraudzība) – 0, 97 milj.eiro

Plānotais darbības sākums: 2015.g. oktobris

(Avots: Lielais dzintars, Liepājas dome)

"Lielā dzintara" 2016.gada budžets plānots ap 800 tūkstošiem eiro, no kuriem 60% būs Kultūras ministrijas dotācija profesionālās mākslas pieejamības nodrošināšanai reģionos, pārējais – pašu ieņēmumi (ilgtermiņa un īstermiņa telpu nomas maksas, biļešu ieņēmumi no pasākumiem) un pašvaldības dotācija kultūras funkciju nodrošināšanai.

Ēkas plānotie komunālie izdevumi (ūdens, kanalizācija, apkure, elektrība) gadā – ap 300 000 eiro.

(Avots: Dienas Bizness)Attēli:

Sludinājums

asais
09:01 | 08/04/15
ZIŅOT
(-8)
(12)
+

Būs labi.
Visus komunālos izdevumus, kas būs virs 300.000 no savas kabatas segs biedrs Sesks.

smiekls
09:07 | 08/04/15
ZIŅOT
(-4)
(15)
+

Plānotie komunālie maksājumi mēnesī sanāk 25000 EUR. Pat nezinu, smieties vai raudāt.

Sesks
14:17 | 09/04/15
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

es iesmeju un smejos, tātad tev sanāks maksājot raudāt,
ha ha ha jāpalielina taču nodokļi, ne tikai braukšanas maksas kuras trakie igauņi Tallinas iedzīvotājiem nemaksā ne centa

to Laikam jau
12:27 | 08/04/15
ZIŅOT
(-3)
(9)
+

Tieši tāpat rakstīja,kad būvēja LOC. Beigās izrādījās, ka LOC ir labi pelnošs pasākums, kurš pats pilnībā sevi atpelnī.

Laikam jau
11:12 | 08/04/15
ZIŅOT
(-1)
(8)
+

Maksās liepājnieki

Pulks
11:41 | 08/04/15
ZIŅOT
(-5)
(8)
+

Nu tieši vai likās, ka jāpaskatās, vai gadījumā Pujēna šo nav rakstījusi :) Tipiskais neveiksminieka "viss ir slikti" skatījums.

Pulks
11:41 | 08/04/15
ZIŅOT
(-7)
(6)
+

Nu tieši vai likās, ka jāpaskatās, vai gadījumā Pujēna šo nav rakstījusi :) Tipiskais neveiksminieka "viss ir slikti" skatījums.

Tips
16:24 | 08/04/15
ZIŅOT
(-4)
(6)
+

Tipiskais dauņa "viss ir labi" skatījums

Padoms Pulkam
12:20 | 08/04/15
ZIŅOT
(-5)
(5)
+

Ja liekas, vajag pārkrustīties, un tev tiešām vajag...

skepse
11:54 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

jaaa ir ko padomāt,tomēr kāda sajūta būs man kā skatītājam un klausītājam,šajā vietā kur daudz kas būs oranžīgs,bet to jau manīs kad tur aizies.

GITARA
14:04 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

VIVALDI ,RAHMANINOVS,BAHS SKANES LOTI LABI LIELAJA DZINTARA...

GITĀRĪT,
16:29 | 09/04/15
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

cik ir tādu, kas šodien klausās Vivaldi, Bahu un Rahmaņinovu???

mc2
15:02 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

"Solītā dzintarkrāsas fasāde ir sarkana..." šim var piekrist.
Vēl izbrīna darbinieku atalgojuma apmēri 2014. gadā :O Cik tur bija darbinieku?

Jahnis
18:40 | 08/04/15
ZIŅOT
(-4)
(14)
+

Pirmkārt jau pati celtne nav savā vietā, starp tām mazajām apkārbūvēm. Izskatās it kā kāds liels milzis ar vienu kāju iekāpis bērnu rotaļspēļu laukumā. Nepiemērota māja šajā vietā.

xt
19:11 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

Interesanti, kā tā celtne uzkarsīs? Būs kā siltumnīcā.... Un tad vēl tie stikli apžilbina apkārtējo māju iedzīvotājus, jo saule spēcīgi atspīd tās logos. Vai tas ir normāli?

liepājnieks
20:24 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(14)
+

Kad pāriet tas stulbais sajūsmas prieks un sāk sakatīties, kas patiesībā par lielu naudu tiek pirkts. Cik šajā ēkā ir nelietderīgas platības. Pārvietoties no koridora uz trepēm tad ir koridors, kas atkal noved pie trepēm. Mūzikas sklosa telpās ir dažas klases ar trepēm uz katru klasi kur nevar fiziski ienest klavieres un koridors ar stikliem katrai kalasei pa perimetru. Tā var turpināt par visu šajā ēkā arī par koka puļķiem, kas pārtīti ar skoču, ko šeit sauc par parketu. Tiem, kas iedzīvotāju vārdā par šo atbild, beidzot ir jādabū par savu resno D. Kāds ir ikdienā strādājis šaurā telpā ar šķībām sienām oranžās saulesbrillēs. Šādu pieredzi vajadzēs.

liepājnieks
20:43 | 08/04/15
ZIŅOT
(-0)
(11)
+

Aizmrisu piebilst, tradicionāli šādus gadijumus, kad saprāts ir nedaudz tālāk, šito nosauc par mākslu un neprāta lidojumu un piešķi arhitektūras balvu. Šitie pasākumi par cenas un rezultāta saderību nedomā.

mardgis
00:12 | 09/04/15
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

murdi raiti veros tautas partijas tiešām oranži gluži mācības teikta patiesi fiskāli mucas gados ...

kaka
07:33 | 09/04/15
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Nav tur nekādas dzintara krāsas Biešu sarkans pat uz brūno velk

Kaimiņiene
13:53 | 09/04/15
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

esmu pamanījusi, ka krāsa ļoti atkarīga no apgaismojuma - vai apmācies, vai spīd saule utt. Ārpusē tā mainās no tumši sarkanas līdz gaiši oranžai

Nu ja,
09:51 | 09/04/15
ZIŅOT
(-0)
(9)
+

kārtējo reizi pierādās, kā var saimniekot, tiekot pie ES naudas, dažs labs ceļ sev pieminekli, nedomājot uz priekšu, kas ar to notiks nākotnē. Nu nemāk saimniekot, nemāk...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki