Valsts vides dienesta Liepājas reģionālā vides pārvalde uzņēmumā "Liepājas metalurgs" veikusi tematisko pārbaudi, informēja pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova

Tās laikā uzņēmumam uzdots līdz septembra beigām veikt kvantitatīvo pārbaudi vielām, kam ir limitētas gaisa piesārņojošās robežvērtības - benzolam, stilolam un tolulolam, "Rietumu Radio" informēja Sotņikova, raksta LETA.

Sotņikova norādīja, ka uzņēmums šo pārbaudi apņēmies veikt. Rīkojumā uzņēmumam arī uzdots informēt reģionālo vides pārvaldi par plānotajiem pasākumiem, ko "Liepājas metalurgs" sadarbībā ar iekārtu piegādātājiem veic, lai novērstu vides piesārņojumu pilsētā.

Kā atzina Sotņiokova, pārbaudes laikā arī apsekota uzņēmuma elektroloka tēraudkausēšanas krāsns un pārbaudīts, kā uzņēmums veic metāllūžņu šķirošanu. Metāllūžņu šķirošanas procesu vides pārvalde šonedēļ plāno pārbaudīt arī AS "Liepājas osta LM" piederošajā Liepājas ostas 50. piestātnē. Kā atzina Sotņikova, inspektori, pārbaudīs, kur nonāk metāllūžņos esošās gumijas, plastmasa un citu materiālu daļas, kas tiek atšķirota un kausēšanai nav derīgas.

Amatpersona arī atzina, ka pēdējā laikā lūžņu šķirošanu uzņēmums veic daudz rūpīgāk nekā iepriekš un pieļauj, ka, iespējams, tāpēc smaku pilsētā ir mazāk. Pagājušajā nedēļā reģionālā vides pārvalde ir saņēmusi vienu sūdzību par uzņēmuma "Liepājas metalurgs" radītajām smakām un arī pārvades darbinieki jūtot, ka situācija pilsētā ir uzlabojusies.

Runājot par uzdevumiem, kas uzņēmumam vēl jāveic, lai smakošanu novērstu, Sotņikova atzina, ka "ir jāuzstāda gaistošo organisko savienojumu, kas ir galvenie smaku izraisītāji, attīrīšanas iekārtas". Augusta vidū uzņēmumā veiktie mērījumu rezultāti ir nosūtīti arī Vācijas firmai "FUCHS Technology AG", kura ir elektrotēraudkausēšanas cehā uzstādīto iekārtu piegādātāja.

Sotņikovas rīcībā ir informācija, "FUCHS Technology AG" piedāvājis "Liepājas metalurgam" četrus iespējamos problēmu risinājuma variantus, bet nezināja teikt, kuru no tiem uzņēmums ir izvēlējies.

Pagājušajā nedēļā Liepājas reģionālā Vides pārvalde lūgusi Veselības inspekcijai "pēc iespējas ātrāk" sniegt skaidrojumu, kā gaisa paraugos konstatētie gaistošie savienojumi ietekmē cilvēku veselību. Atbilde, kā informēja Sotņikova, vēl nav saņemta, un pieļāva, ka skaidrojumus būs mēneša laikā.

"Uzņēmuma vadība nenorobežojas no problēmām un mēģina tās risināt," lakoniski situāciju uzņēmumā komentēja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš (Liepājas partija). Ansiņš arī piebilda Liepājas domes Vides un veselības daļa ciešā sadarbībā ar reģionālās vides pārvaldes amatpersonām "seko līdzi "Liepājas metalurga" problemātikai".

Kā ziņots, smaku mērījumu rezultāti uzņēmuma "Liepājas metalurgs" teritorijā uzrādījuši dažādu vielu klātbūtni, taču, lai noskaidrotu, vai šo vielu koncentrācija gaisā pārsniedz pieļaujamo robežlielumu, vēl jāveic kvantitatīvie mērījumi.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra laboratorijas vadošais analītiķis Viktors Žilinskis aģentūru LETA iepriekš informēja, ka mērījumos konstatēti dažādi gaistošie savienojumi, piemēram, benzols, etilbenzols, stirols, tolulols, ksilols u.c. vielas. Šādi gaistošie organiskie savienojumi faktiski atrodami visās pilsētās, un to kaitīgums atkarīgs no vielas koncentrācijas gaisā.

Liepājas reģionālā Vides pārvalde vēl no laboratorijas nav saņēmusi oficiālos smaku mērījumu rezultātus. Arī tad, kad rezultāti būs saņemti, plašākus komentārus par to, cik lielā mērā uzņēmuma darbība negatīvi ietekmē vides kvalitāti pilsētā, Vides pārvalde vēl nevarēs sniegt.

"Šie ir kvalitatīvie mērījumi, kas konstatē, kādi gaistošie savienojumi ir gaisā, bet, lai noskaidrotu, vai vielas koncentrācija pārsniedz pieļaujamo robežlielumu, jāveic kvantitatīvie mērījumi," skaidroja Liepājas reģionālās Vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova. Taču tikai dažiem gaistošajiem savienojumiem ir noteikti kvantitatīvie mērķlielumi, pēc kuriem var noteikt, vai vielas koncentrācija ir normas robežās. Benzolam, stilolam un tolulolam šādi mērķlielumi ir noteikti, tādēļ, visticamāk, ja pēc oficiālo mērījumu rezultātu saņemšanas šo vielu klātbūtne gaisa paraugos apstiprināsies, reģionālā Vides pārvalde lūgs "Liepājas metalurgu" veikt arī kvantitatīvos mērījumus, lai noskaidrotu šo vielu koncentrāciju gaisā, skaidroja Sotņikova.

Liepājas reģionālā Vides pārvalde varētu arī lūgt Veselības inspekcijai skaidrojumu, kā gaisa paraugos konstatētie gaistošie savienojumi ietekmē cilvēku veselību. "Mēs neesam mediķi un nevaram to komentēt," skaidroja Sotņikova.

Jau ziņots, ka 15.augustā uzņēmuma "Liepājas metalurgs" teritorijā veikti smaku mērījumi, lai noteiktu, kādas vielas nonāk gaisā elektrotēraudkausēšanas ceha darbības rezultātā.

Liepājas reģionālā Vides pārvalde jau kopš šī gada aprīļa bija saņēmusi vairākas iedzīvotāju sūdzības par diskomfortu, ko rada pilsētā jūtamā nepatīkamā smaka. Vides speciālisti konstatējuši, ka smaku rada uzņēmuma "Liepājas metalurgs" darbība.

Smaku mērījumus pēc Liepājas reģionālās Vides pārvaldes pasūtījuma veica Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra laboratorijas speciālisti. Paraugi tika ņemti pie ceha skursteņa un uz ēkas jumta.

Ka ziņots, Vides aizsardzības klubs (VAK) ir nosūtījis vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar aicinājumu apturēt "Liepājas metalurga" darbību.