Gaisa piesārņojuma problēmas uzņēmums "Liepājas metalurgs" plāno novērst 26 nedēļu laikā, jo uzņēmuma jāveic sarežģītas tehnoloģiskas izmaiņas.

To paredz jūnija vidū Liepājas reģionālajā vides pārvaldē (LRVP) iesniegtais pasākumu plāns "Atputekļošanas sistēmas optimizācija", "Rietumu Radio" informēja LRVP direktora vietnieks Roberts Bērziņš.

Jau ziņots, ka kopš aprīļa Liepājas reģionālā vides pārvalde ir saņēmusi vairāk nekā desmit liepājnieku sūdzības par degušas gumijas un plastmasas smaku dažādos pilsētas rajonos un noskaidrojusi, ka smaku avots ir uzņēmums "Liepājas metalurgs", iepriekš informēja LRVP direktore Ingrīda Sotņikova.

Bērziņš atzina, ka plāna izpildes termiņš ir ļoti garš, taču uzņēmums to skaidrojis ar sarežģītajām izmaiņām tehnoloģiskajā procesā, jaunu iekārtu iepirkuma procedūrām un uzstādīšanu, kam vajadzīgs laiks. "Protams, ka arī plāna izpildes laikā mūsu pārvalde sekos līdzi uzņēmumā notiekošajam un reaģēs uz iedzīvotāju sūdzībām par gaisa piesārņojumu, ja tādas būs," sacīja Bērziņš.

Viņš arī norādīja, ka LVRP sekos līdzi plānā minēto pasākumu izpildei un termiņam. LVRP pārstāvis pozitīvi vērtē uzņēmuma solījumu pievērst lielāku uzmanību metāllūžņu kvalitātei, taču vienlaikus atzina, ka smirdēšana pilsētā esot jūtama arī pēdējās dienās.

Pagājušajā sestdienā LRVP no Liepājas Pašvaldības policijas saņēmusi informāciju par smakām Tosmares rajonā, un, veicot pārbaudi, konstatēts, ka to avots ir "Liepājas metalurgs". Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs vairākkārt atvainojies liepājniekiem par sagādātajām neērtībām.

"Ar elektrības svārstību problēmu esam tikuši galā, troksnis ir samazinājies, bet mēs vēl turpinām strādāt pie šīs problēmas novēršanas, kas attiecas uz smakām, darām visu, kas mūsu spēkos, un domāju, ka tuvākajā laikā tiksim galā arī ar šo problēmu," portālam "irliepāja" sacījis Terentjevs.

Jau ziņots, ka "Liepājas metalurgs" Liepājas reģionālajā vides pārvaldē solīja līdz 15.jūnijam iesniegt jaunās tehnoloģijas aprakstu un skaidrojumu par plānotajiem darbiem, lai novērstu smaku izplatību Liepājā, "Rietumu Radio" iepriekš informēja vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova.

Runājot par uzņēmuma "Liepājas metalurgs" radīto gaisa piesārņojumu, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija) iepriekš pauda viedokli, ka "tur nav ļoti sarežģītu un nepārvaramu problēmu, ko nevar atrisināt, lai ievērotu vides standartus".

Jau ziņots, ka uzņēmumam "Liepājas metalurgs" maijā ir piemērots administratīvai sods 650 latu apmērā par to, ka uzņēmums LRVP nav informējis par izmaiņām tehnoloģiskajā procesā, kā dēļ smakas, visticamāk, rodas, jeb nav izpildījis tam dotās A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas nosacījumus.

Sodīt uzņēmumu par smaku izplatīšanu, kā sacīja Sotņikova, neesot iespējams, jo to mērījumi pagaidām nav veikti un nav arī nav īsti zināms, kas smirdoņu izraisa. Mērīšanas process esot sarežģīts, un, kā pieļāva Sotņikova, LRVP to pieprasīs veikt, ja uzņēmums smaku izplatību nenovērsīs.

Gaisa piesārņojuma rašanos LRVP pārstāve saista ar izmaņām uzņēmuma tehnoloģiskajos procesos - ir novērsts troksnis un elektroenerģijas svārstības, kas iepriekš apgrūtināja pilsētnieku dzīvi, bet kā blakus efekts šīm izmaiņām esot smaka. Kā pastāstīja Sotņikova, sākotnēji uzņēmuma pārstāvji nolieguši, ka "Liepājas metalurgs" ir smaku avots, taču vēlāk savu vainu ir bijuši spiesti atzīt. Pirmo sūdzību par smirdoņu LRVP saņēmusi aprīļa vidū.

Pagājušās nedēļas nogalē, kā arī vakar smirdoņa pilsētā, kā informēja Sotņikova, nav novērota un jaunas iedzīvotāju sūdzības nav saņemtas. Jautāta, vai smaka var ietekmēt iedzīvotāju veselību, LRVP vadītāja sacīja, ka precīzi to nevar pateikt, jo mērījumi nav veikti, taču "Liepājas metalurga" radītā smaka esot kaitīgāka nekā zivju kūpināšanas procesā radušies dūmi, par ko iepriekš sūdzējās liepājnieki. "Tā tomēr ir sintētika," sacīja Sotņikova, pieļaujot, ka smakas rodas, sadegot gumijai un plastmasai, kas izmantota automašīnu apdarē.

"Tehnoloģija, ko izmanto uzņēmums, ir pietiekami sarežģīta, specifiska, un pašlaik uzņēmuma inženieri un eksperti dara visu, lai panāktu, ka smaku vairs nav. Taču tas prasīs laiku," "Rietumu Radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš (Liepājas partija), kurš ticies gan ar LRVP pārstāvjiem, gan uzņēmuma "Liepājas metalurgs" valdes priekšsēdētāju Valēriju Terentjevu. Ar uzņēmuma vadību Ansiņš vienojies, ka tā regulāri sniegs pašvaldībai informāciju par to, kādi soļi tiek sperti, lai smakas novērstu.

"Situācija nav vienkārša, taču jāsaprot, ka uzņēmums ir veicis milzu investīcijas ražotnes rekonstrukcijā, un, ja salīdzina ar laiku, kad pilsētā kūpēja trīs skursteņi, tas ir kļuvis videi draudzīgāks," uzskata Ansiņš, raksta LETA.