Starp populāru Liepājas un Latvijas mūziķu plaukstu nospiedumiem, uzrakstiem un zvaigznēm kopš 2002. gada 11. jūlija atrodas Latvijas 1. rokkafejnīca... Par to arī šis stāsts.

LATVIJAS 1. ROKKAFEJNĪCA, Stendera iela 18/20, AKA BIROJS, 2002.
FOTO: ALDIS NIEDOLS
TEKSTS: GUNTA HŪNA, restorāna OSKARS menedžere, pārtikas tehnoloģe

Liepājas sirdī – oāzē starp Zivju, Kungu un Stendera ielām, kas jau no 18. gadsimta tika saukts par bodīšu laukumu, starp populāru Liepājas un Latvijas mūziķu plaukstu nospiedumiem, uzrakstiem un zvaigznēm kopš 2002. gada 11. jūlija atrodas Latvijas 1. rokkafejnīca. Liepājnieki šo izklaides namu ar sākotnēji nepierasto, moderno arhitektūru uzreiz pieņēma – tas jau pirmajā gadā tika atzīts par labāko jaunbūvi un vislabāk apgaismoto namu Liepājā.

Metāla ģitārists virs ieejas pa gabalu vēstī, ka šī ir vieta laika pavadīšanas meklējumiem īstā liepājnieku stilā līdz pat vakaram, kad ausis un acis priecēs dzīvās mūzikas priekšnesumi krāšņā prožektoru gaismā. Manuprāt, šī ēka Liepājas pilsētvidē atrodas ļoti piemērotā vietā, jo tai blakus esošā Zivju iela, laikam ejot, kļuvusi par romantisku gājēju ielu. Tādējādi rokkafejnīca ir viegli pieejama kājām vai braucot ar riteni. Tomēr, ja paredzēts pārvietoties ar automašīnu, savs spēkrats būs jāatstāj pāris kvartālu tālāk, kādā no autostāvvietām vai šķērsielām.

Lielajos, vienu ēkas sienu aptverošajos logos iespīd saules stari, kurus pēc saulrieta nomaina apgaismojums no iekšpuses, ļaujot iekšā notiekošo vērot kā savdabīgu realitātes šovu, kas tā vien gaida Tavu piedalīšanos. Ēka piepildīta ar Liepājas garu – rokmuzikanta apvējoto dvēseli. Liepājas iedzīvotāji ar to lepojas, bet viesi bieži vien min kā galveno pilsētas apmeklējuma iemeslu – rokkafejnīca veido neatkārtojamu vecpilsētas vizītkarti blakus mūžam mainīgajam vējam.

Pagrabos un bezlogu telpās tradicionāli iesprostoto rokmūziku rokkafejnīcas idejas autori veiksmīgi iznesuši brīvā, atklātā, mūsdienīgā, vienlaidus stiklotā telpā. Kā īpaši izdevušos minu ēkas trešo stāvu – terasi. Tai viena siena veidota ar stādījumiem, vasaras dienā radot sajūtu, ka esi tuvāk dabai, tajā pašā laikā – pacēlies virs apkārtesošo namu jumtiem, baudot patiešām skaisto skatu uz pilsētas centru. Savukārt naktī rodas pasakains iespaids, ka nokļūsti tuvāk debesīm. Īpaši romantiski ir augustā un septembrī, kad vērojams zvaigžņu lietus.

Labierīcības atbilstoši plūsmai būvētas racionālas un izturīgas, taču ļoti liela daļa apmeklētāju [īpaši viesi] parasti samulst, kad par ieiešanu tualetē iekasē maksu.

Ja tu vari pārvietoties vienīgi ar invalīdu ratiņu palīdzību, tad tev būs pieejams tikai rokkafejnīcas pirmais stāvs. Lai nokļūtu otrajā un trešajā, būs vajadzīgi izpalīdzīgi draugi, kuri ratiņus kopā ar tevi pašu uznesīs līdz vēlamajai vietai.

2006. gadā laukums tika papildināts ar Latvijas mūziķu Slavas aleju un diviem vides objektiem – 3. 18 metrus augstu ģitāru pretī stiklotajai sienai un skulptūru "Dzelzsgriezējs" virs galvenās ieejas, darot rokkafejnīcu vēl pievilcīgāku un interesantāku.

Kaut arī šī ēka pilsētā iekļāvusies salīdzinoši nesen, tā jau tagad simbolizē latviešu rokmūzikas bohēmu un hedonisko pagātni, kalpojot par tikšanās vietu daudziem Latvijā zināmiem rokmūziķiem – ne tikai liepājniekiem.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.