Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

liepājiņa: Tālāk


atlikušas 250 zīmes


liepājiņa: Tālāk (10)

Sestdien, 07. janvārī, 2012 | BIRKAS: Klaipēdas 150 , grāmata liepājiņa , grāmata , pilsētvide , arhitektūra
Izdrukāt Ziņot

Ar stāstu par Dienvidu kapu kapliču veram vaļā neparasto laikmetīgās arhitektūras un pilsētvides grāmatu "liepājiņa". Idejas autore un projekta vadītāja Indra Ķempe.

DIENVIDU KAPU KAPLIČA, Klaipēdas iela 150, arhitekts AGRIS PADĒLIS–LĪNS, 2007.
FOTO: MĀRTIŅŠ SĪLIS
TEKSTS: ARTURS PĒRKONS, arhitektūras fotogrāfs, būvinženieris, akustikas entuziasts

Dienvidu kapsētas kapliča radikāli izceļas pārējo objektu [grāmatā iekļauto – I.Ķ.] vidū savas īpašās nozīmības dēļ. Pirmoreiz par tās nepieciešamību tika runāts 20.gadsimta 80.gadu vidū, kad pabeidza kapsētas sarkano ķieģeļu žogu. Jo izvadīšana notika no tolaik nolaistās Centrālkapu kapličas ar izteikto līķu smaku.

Tomēr pilsētas vadībai būtiskāk šķita infrastruktūras remontiem atvēlētos līdzekļus ieguldīt skvēra izbūvē toreizējās Komjaunatnes un Uzvaras ielu [tagad Peldu un Uliha ielu – I.Ķ.] stūrī. Aprēķins tieši tāds pats kā mūsdienās – mirušiem ir pilnīgi vienaldzīgi, kādā ēkā viņu mirstīgās atliekas tiek novietotas pirms apbedīšanas.

90. gados braucu uz Dienvidu kapiem, jo tur guļ pirmās sievas Zigrīdas mamma un brālis. Jau toreiz bija skaidrs, ka kapu žogs ar fasādes ambīcijām ir neveiksmīgs risinājums gan funkcionāli, gan estētiski, ja neskaita aizvēja radīšanu nelielai daļai kapavietu.

2008. gadā mani palūdza steidzami sabildēt jaunuzcelto kapliču ikgadējai arhitektūras skatei. Tā es nokļuvu objektā sev ierastajā arhitektūras fotogrāfa statusā. Biju priecīgs tikties ar Agra Padēļa–Līna veikumu, jo šī arhitekta rokraksts vienmēr dod iespēju fotogrāfam pielikt no sevis papildus pienesumu, atainojot savdabīgu rakursu vai detaļu saspēles. Toreiz gan tika norunāts, ka īsto interjera bildēšanu varēs veikt pēc kāda laika, kad atradīsies līdzekļi pilnai paredzēto elementu un priekšmetu iekārtai.

Kad saņēmu aicinājumu uzrakstīt par kapliču, man nebija grūti apsolīt. Tomēr iztikt bez bildēm es nespēju. Tāpēc, paņēmis video kameru, kas man tagad labi kalpo kā fotoaparāts skicēm, jūlija rītā devos uz Dienvidu kapiem.

Atstājot mašīnu pie Liepājas informācijas stenda, uz kapsētu devos kājām pa līkumaino celiņu. Patika, ka tas nav novilkts ar lineālu. Tā bija pirmā reize, kad pa to gāju. Bija patīkami viegli – putni dziedāja, saule vēl nekarsēja. Celiņš izved pie kapličas ziemeļu puses, kur uzreiz pamanu, ka daļa ļaužu iet nožogojumam pa labo pusi garām, lai nokļūtu pie savu tuvinieku kapu kopām. Par atrašanās vietas atbilstību mana subjektīvā atbilde būtu – gan jā, ja vērtējam pēc izmaksu skalas, gan nē, ja vērtē pēc reālā funkcionālā rezultāta. Skaidrs, ka nožogojums kapličas priekšpusē ir tamdēļ, lai kapu teritorijā nevajadzīgi nebrauktu ar mašīnām, tomēr tur strādājošām firmām tas ir liels apgrūtinājums. Manuprāt – tas ir sacikināts un nav saderīgs ar kapličas lakonismu un skaidrību.

Sēru vītols labajā pusē šobrīd ir īstajā izmērā attiecībā pret fasādi. Ļoti patīk kapličas ieejas risinājums ar iedziļinājumu! Un soliņu rindas savstarpējā spēle ar ziemeļu fasādes logu kārtojumu. Gan ieeja, gan soliņi ir ceļš tālāk. TĀLĀK. Virsgaisma interjerā ir tālāk ejamā ceļa pēdējā norāde. Par šādu ideju Agris pelnījis lielu cieņu. Paldies.

Izdevās iekadrēt īslaicīga mirkļa redzējumu – kapličas ieeja ar zvana masta ēnu. Ēnu kā aizgājēja atstāto šajā pasaulē, kas neiet līdzi kapličā un pa ceļu tālāk.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.


Sludinājums

nesapraša
10:08 | 07/01/12
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Kaut kā nesapratu tik gara raksta jēgu.....Ko autors īsti gribēja pateikt? Un kur ir tā ēna uz fasādes?
Tiesa, grāmatu vēl neesmu nopircis, bet lasu taču šo rakstu, tātad te jābūt visai informācijai, bet te-fotogrāfs ir cits attēlam....

Pensis
20:31 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Šito es nesaprotu-uzreiz mesties cilvēkam virsū-ne jau katram ir lieks lats...

Nu
13:19 | 07/01/12
ZIŅOT
(-2)
(1)
+

ej un nopērci uz reiz, vai pagaidi, kad alga būs un tad nopērci.

indra ķempe
12:19 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

stāstiņi savā starpā nav sasaistīti. tie nav obligāti jālasa pēc kārtas, lai gan grāmatā izkārtoti maršrutā no pilsētas D robežas līdz Z. izlasījušam un apskatījušam atvērumu[s], vislabāk iet un pārliecināties par visu pašam uz vietas, lai salīdzinātu viedokļus, kurus izteikuši Tev līdzīgie pilsētnieki [nevis arhitekti vai citi pilsētveidē izglītoti cilvēki]. arī kritiska reakcija ir reakcija, kas jāpārbauda dabā! grāmatā pie esejām vēl ir citāti no profesionāļu apskatiem vai komentāriem blogos, portālos. sanāk salīdzināšana n slāņos

grāmatas mērķis - raisīt bezbailīgu domāšanu par liepājas laikmetīgo arhitektūru un pilsētvidi - vairāk nekā "patīk", "nepatīk" līmenī

ps. neaizmirstami biežāki murgi skatāmi TV3, katru vakaru krītot ugunsgrēkā. vienmēr ir izvēle!

kritikas entuziasts
11:20 | 07/01/12
ZIŅOT
(-2)
(2)
+

Diezvai vajadzēja likt šajā portālā atsevišķus fragmentus- te tiešām nesaprotami- kaut kādi putniņi, pirmā sieva Zigrīda, līkloču taciņa, akustikas entuziasts... un kad būs turpinājums citiem skatījumiem? Līdz tam laikam būšu šitos murgus aizmirsis...

indra ķempe
10:50 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

grāmatā ir vairāk mārtiņa bilžu, ir arī bērna zīmējumi kapličai. ik atvērums ir vismaz 3 dalībnieku skatījums uz objektu, kuri lasītājam jāsaliek savas uztveres kopainā. ko nav pamanījis viens, izdevies otram, bet trešais vai nu papildina, vai piekrīt. jāiedarbina tik iztēle un līdzi domāšana! arturs, profesionāls arhitektūras fotogrāfs šoreiz ir pretējā - aprakstnieka lomā, tomēr arī tajā viņš neiztika bez bildēšanas celtnes saprašanai pie sevis. tādejādi šis stāsts ir par to, kā viņš kapliču redz caur savu fotoaparātu

citi ir atkal citādi. un kopā 47

Pilsētas plānotājs
13:18 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ļoti labi, ka potenciālie grāmatu pircēji varēs iepazīties ar šo grāmatu. Arī mazturīgāki cilvēki, kuri nevar atļauties šo interesanto grāmatu nopirkt, varēs šajā portālā iepazīties ar Liepājas interesanto arhitektūru.

Uliha
13:22 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ļoti laba fotogrāfija. Tumši zilganiem mākoņiem piemīt piemērots zemteksts.

zilais
20:34 | 07/01/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Jā, zilā ir cerību un gaišas nākotnes krāsa, tāds konteksts.

hmm
21:41 | 10/03/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

loti laba arhitektura

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki