Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

liepājiņa: Ziedu laiku produkts


atlikušas 250 zīmes


liepājiņa: Ziedu laiku produkts (5)

Autors: Jānis Ploks
Sestdien, 18. februārī, 2012 | BIRKAS: grāmata , grāmata liepājiņa , arhitektūra , pilsētvide
Izdrukāt Ziņot

Ejam tālāk! Mūsu nākamais stāsts "liepājiņas" sērijā jau septītais pēc kārtas, šoreiz – par daudzdzīvokļu namu Alejas ielā.

DAUDZDZĪVOKĻU NAMS ALEJAS DĀRZS, Alejas iela 43, LVCT, 2009.
FOTO: ALDIS NIEDOLS
TEKSTS: JĀNIS PLOKS, Rīgas arhitekts ar brīvdienu dzīvokli Liepājā

Liepājā dzīvoju netālu no šīs ēkas, taču par tās eksistenci uzzināju, tikai saņemot uzaicinājumu izteikt savu viedokli. "Alejas dārzs" ir tipisks celtniecības ziedu laiku produkts, kas vēl tikai gaida savus saimniekus, kuri ieviesīs tam dvēseli. Pie jaunām lietām cilvēkiem grūti pierast, ar veco viņi sadzīvo daudz nekritiskāk. It īpaši tā ir ar ēkām. Katra jauna celtne pilsētā tās iedzīvotājos izraisa visdrīzāk negatīvas vai, labākajā gadījumā, neitrālas emocijas. Šis varētu būt viens no retajiem izņēmumiem, lai gan pirmajā brīdī šķiet, ka būve ne ar ko nav sevišķas ievērības cienīga.
 
Lai arī tuvākās kaimiņienes jaunpienācējai ir divstāvu ēciņas, kas pievilkušās ar laika patinu, tā cienīgi iznes savu stūra apbūves lomu. Parasti arhitektu uzdevums uzsvērt krustojuma stūri ar kādu akcentu fasādē vainagojas ar diskutabliem risinājumiem. Jauno laiku arhitektūras piemēros ir maz ēku, kam stūru risinājumi izdevušies. Šajā gadījumā būtu jāuzteic projekta autori, kas to atrisinājuši nepretenciozi, bet pamanāmi. "Alejas dārzs" loģiski spēlē duetā ar ielas pretējā pusē esošo padomju postmodernisma laikā celto četrstāvu dzīvojamo ēku. Atšķirībā no tās jaunbūve drīzāk harmonizē apkārtējo vidi, nevis to degradē. Pateicoties fasāžu krāsu un materiālu dalījumiem, sajūtu līmenī četri stāvi ir gaisīgāki un emocionāli vieglāki, kā vajadzētu būt. Nozīmīgs ir ceturtajā stāvā izbūvētais lofts, kurš atbīdīts no ēkas perimetra.

Diemžēl nebija iespējas runāt ar projekta autoriem, bet man kā arhitektam ēkas apdares materiāli un to pielietojums norāda uz mūžīgo cīņu starp arhitekta iecerēm un pasūtītāja optimizācijas procesiem, it sevišķi celtniecības pēdējā fāzē. Ja apjoms daudz jautājumu neizraisa, tad fasādes detalizācija un materiālu izmantošanas paņēmieni liecina, ka šajā ēkas tapšanas stadijā arhitekti diskusijā par detaļām, visticamāk,  ir zaudējuši.

Nevajadzīgi daudz materiālu fasādēs, it sevišķi ieejas mezglos liek domāt – "kas bija un ko varēja dabūt, to ielikām." Citādi trūkst racionāla izskaidrojuma, it sevišķi fragmentam ar koka dēlīšu apšuvumu. Balkonu risinājums ir korekts, taču logu aiļu apdare, lai arī no koka, – uzkrītoši disonē ar fasādes apšuvuma paneļiem. Lofta iedzīvotājiem ticis saules režģis no nerūsējošā tērauda, kas liecina par projekta attīstītāja ambīcijām un noteikti adekvātu ieguldījumu ilgam termiņam.

Vai Liepāja ir ieguvēja? Uzdrošinos teikt, ka jā. Nākamās paaudzes ēku saistīs ar mūsu laiku, mūsu attiecībām ar pilsētvidi un projekta attīstītāju izpratni par viņu atbildību pret pilsētu... Tas nav maz.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.


Sludinājums

specs
08:27 | 18/02/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Atšķirībā no tās jaunbūve drīzāk harmonizē apkārtējo vidi, nevis to degradē.
šo teikumu nesapratu- vai tad šāda skaista ēka varētu vispār degradēt vidi?

Anna
11:17 | 18/02/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Manuprāt ēka tiešām jauka, atbilstoša pilsētai pie jūras

Lūsis
11:18 | 18/02/12
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Vienīgi nožēlojami tas, ka tukša. Seskpilsētai raksturīgi

zinātājs
11:32 | 22/02/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Par tukšumu un pilnumu. Māja tikai pagājušajā ceturtdienā nodota ekspluatācijā.

alons
15:34 | 20/02/12
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

viena no smukākajām jaunajām ēkām Liepājā.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki