Kampaņas "Mana jūra" dalībnieki, apsekojot jūras Latvijas piekrasti, secinājuši, ka Rīgas pludmales ir vienas no netīrākajām, ievērojami pārspējot Liepāju un Ventspili.

Rīgas pludmalēs Vecāķos, Daugavgrīvā un Vakarbuļļos atrastais atkritumu daudzums tās ievieto Latvijas 500 kilometru garās piekrastes netīrāko vietu saraksta augšgalā, aģentūru LETA informēja "Vides izglītības fonda" pārstāvis Jānis Ulme.

Daugavgrīvā uz 100 piekrastes metriem atrastas 730 atkritumu vienības, Vecāķos uz 100 piekrastes metriem atrastas 334 atkritumu vienības, bet Vakarbuļļos uz 100 piekrastes metriem atrastas 204 atkritumu vienības.

Trijās pārbaudēs Rīgas pludmalēs tika atrastas 1268 atkritumu vienības, kas ir vairāk nekā visā Ventspils vai Liepājas piekrastē kopā. Rīdzinieki, riskējot atpūsties galvaspilsētas pludmalēs, ir spiesti peldēties gan plastmasas atkritumos, gan akmeņoglēs, kas bagātīgi klāj pludmaļu smiltis, pauda Ulme.

Tādējādi visas trīs Rīgas pludmales ir godam nopelnījušas "Atkritumu haizivs" mītnesvietas statusu, kas šogad tiek piešķirts pludmalēm, kurās "Mana jūra" atrod vairāk nekā 200 atkritumu vienības. Bez Rīgas šādas vietas 400 piekrastes kilometros bija atrastas tikai četras - Pāvilosta, Kolka, Roja un Lapmežciems.

Vidējais atkritumu vienību skaits Rīgas pludmalēs ir 422 vienības uz 100 piekrastes metriem, kas gandrīz trīs reizes pārsniedz visā Latvijas piekrastē posmā Nida-Rīga vidēji atrasto atkritumu daudzumu, kas bija 157 vienības uz 100 metriem. Līdz šim veiktajos ceļa posmos Liepājas piekrastē atrastais atkritumu daudzums ir 139 vienības 100 metros, Ventspils piekrastē - 116 vienības un Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastē - 157 vienības 100 metros.

Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis akcentēja, ka pašvaldība nepiekrīt kampaņas "Mana jūra" dalībnieku pārmetumiem, jo patiesībā neesot skaidrs, pēc kādas metodikas veikta pludmalē atrasto atkritumu pētīšana.

Viņš skaidroja, ka nav iespējams salīdzināt Kurzemes piekrastes pludmales ar Rīgas oficiālajām peldvietām, kuras karstās dienās apmeklē vairāki desmiti tūkstošu cilvēku. Atkritumu daudzums pludmalē parādās vakaros, kad atpūtnieki ir devušies prom no pludmales, taču pašvaldība savu iespēju robežās dara visu, lai pludmales satīrītu, - pludmaļu uzkopšana parasti notiek no rītiem.

Tāpat Vidauskis minēja, ka Vakarbuļļu pludmalei jau vairākus gadus ir piešķirts "Zilais karogs", kas ir pasaules populārākais tūrisma ekosertifikāts.

Pašvaldība Vecāķu, Daugavgrīvas un Vakarbuļļu pludmaļu uzturēšanai katru gadu atvēl aptuveni 60 000 latu. Līdz šim no atpūtniekiem nav saņemti pārmetumi par pludmaļu netīrību. Pēdējās dienās gan nākas cīnīties ar jūras mēsliem, kas izskaloti krastā.

Arī Veselības inspekcija, kas veic gan ūdens kvalitātes pārbaudes, gan pludmaļu tīrības pārbaudes, šovasar nekādus pārkāpumus šajās Rīgas pludmalēs nav konstatējusi. Arī Pašvaldības policija seko līdzi notiekošajam pludmalē un brīdī, kad redz kādus atkritumus, kas ierobežo cilvēku patīkamo atpūtu pludmalē, uzreiz ziņo pludmaļu apsaimniekotājiem, līdz ar to no lielajiem atkritumiem pludmales tiek atbrīvotas jebkurā laikā, ne tikai no rītiem, kad notiek pludmaļu sakopšana.

Kampaņa "Mana jūra" sākās 8.jūlijā, un tās laikā katru dienu norisinās gan jūras piesārņojošo atkritumu izvērtējums piekrastē, gan citas aktivitātes ar mērķi popularizēt Baltijas jūras piekrastes unikālo daudzveidību un vērtības un pievērst sabiedrības uzmanību jūras piesārņojošo atkritumu un piekrastes apsaimniekošanas problemātikai.