Sistēmu, kuras uzdevums ir sadedzināt tehnoloģiskajā procesā izplūstošās gāzes, kas rada neciešamo smaku pilsētā, ir uzstādīta, taču darbojas tikai testa režīmā.

To portālam apstiprināja gan Reģionālajā vides pārvaldē, gan "Liepājas metalurgā".

Kā pastāstīja vides inspektors Ivars Reinis, skursteņa dūmgāzu šahtā iekārta bijusi iemontēta, visi degļi un pievadi uzlikti jau 26.martā, kad pārvalde uzņēmumā veica plānoto pārbaudi. „Programmētāji instalēja programmu un veica dedzināšanas izmēģinājumus, tobrīd – tā saukto auksto regulēšanu, jo kausēšanas krāsns nebija iedarbināta”.

Pēc inspektora teiktā jau pagājušajā nedēļā bija plānots iedarbināt krāsni un veikt iekārtas karsto regulēšanu.

Kad iekārta būs noregulēta un varēs strādās optimālā režīmā, tā tiks iedarbināta, sacīja Reinis.

Sazinoties ar „Liepājas metalurga” preses sekretāri Simonu Laivenieci, kura iepriekš teica, ka sistēma sāks darboties līdz Lieldienām, noskaidrojām, ka dūmgāzu sadedzināšanas iekārta joprojām tiek regulēta.

Pēc Laivenieces teiktā, tas saistīts ar rūpnīcas darba režīmu – tēraudkausēšanas krāsns pēdējā laikā tiekot reti darbināta. Preses sekretāre apsolīja uzaicināt žurnālistus uz cehu, tiklīdz iekārta būs darbam gatava, tomēr pateikt, kad tas varētu būt, nebija gatava.

Kā portālam iepriekš skaidroja Liepājas reģionālās vides pārvaldes vadītāja Ingrīda Sotņikova, laika grafiks smaku izplatības novēršanas pasākumiem, ko uzņēmums pārvaldei bija nodevis septembrī, tiekot ievērots, un „marta vidū smaku problēmai vajadzētu beigties”.

Šveices un Vācijas uzņēmuma "Fuchs" pārstāvji, kas kopā ar "Liepājas metalurgu" strādā pie problēmas atrisināšanas Vides pārvaldi bija iepazīstinājuši ar risinājumu, ko veiksmīgi pielieto metalurģijas uzņēmumos citās valstīs – dūmgāzu nosūces sistēmā ievieto dabasgāzes degli, kas zināmā temperatūrā gāzes sadedzina, un gaistošie organiskie savienojumi sadalās.

„Liepājas metalurgs” ir lielākais atkritumu pārstrādātājs un arī lielākais piesārņotājs valstī – no visas Latvijas metāllūžņiem 60% tiek pārstrādāti Liepājā, atzina Sotņikova.

"Liepājas metalurgs" kausēšanas procesā radušās smakas joprojām regulāri jūtamas pilsētā, kas neapmierina arī paša uzņēmuma vadību, iepriekš atzina uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs.

Laika grafiks, ko "Liepājas metalurgs" pērn saskaņoja ar Liepājas Reģionālo vides pārvaldi, sākotnēji paredzēja, ka dūmgāzu sadedzināšanas sistēma tiks iedarbināta janvāri, bet vēlāk laika grafiks tika pārbīdīts līdz martam.

Pēc iekārtu uzstādīšanas atmosfērā vairs nevajadzētu nonākt organiskajiem savienojumiem tādā koncentrācijā, kas rada smaku.