Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija aicina pašvaldības pieteikties atbalstam publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūras uzlabošanai, Liepājas pašvaldība to nedarīs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina pašvaldības, to iestādes un to komersantus iesniegt pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai publisko teritoriju apgaismojuma energoefektivitātes uzlabošanai.

Atbalsts pieejams Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (turpmāk – KPFI) finansēto projektu atklāta konkursā „Siltumnīcefektu gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā” otrās kārtas ietvaros.

Projekta iesniegumus pieņem no 3. jūnija līdz 3.jūlijam.

Konkursa mērķis ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu.

Konkursa ietvaros pieejamais KPFI finansējums ir 1 127 851, 40 latu, vienam projektam minimālais pieejamais finansējums ir 15 000 latu, maksimālais – 1 000 000.

Konkursa ietvaros maksimāli pieļaujamā KPFI atbalsta intensitāte nepārsniedz 70% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām.

Projekta iesniedzējam ir tiesības iesniegt vairākus projekta pieteikumus, bet par dažādiem apgaismojuma infrastruktūras objektiem, kas atrodas pašvaldības publiskajā teritorijā un pašvaldības īpašumā.

Konkursa ietvaros atbalsts tiek sniegts esošo gaismekļu vai to sastāvdaļu demontāžai nomaiņai vai rekonstrukcijai, kā arī jaunu energoefektīvu gaismekļu iegādei un uzstādīšanai, kā arī citiem tehniskiem uzlabojumiem.

Kā portālu informēja Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, pašvaldības izpilddirekcija un Attīstības pārvaldes speciālisti uzskata, ka ministrija devusi pārāk īsu termiņu projekta pieteikumu sagatavošanai, kā arī minējuši citus iemeslus, kāpēc Liepājas pašvaldībai nav izdevīgs šis piedāvājums.

„Projekta pieteikuma sagatavošanai, iepirkumu procedūrai un būvniecībai ir jānotiek līdz šā gada 31. augustam. To ir grūti nosaukt par kādu saprātīgu termiņu, jo šādā īsā laika periodā varbūt ir iespējams pieteikties uz kādu elektrospuldžu nomaiņu kādos stabos... Taču Liepājas pašvaldībai ir interese apgaismojuma problēmas risināt kompleksi – tā, kā to darām pašreiz notiekošā ES Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) „Liepājas ielu apgaismojuma sistēmas modernizācija un ielu rekonstrukcija” ietvaros,” portālam skaidroja Štāls.

Esošā projekta nosacījumi esot izdevīgāki, jo var saņemt 85 nevis 70 procentus līdzfinansējuma, plus arī valsts budžeta dotāciju.

„No esošā projekta īstenošanas būs ietaupītā nauda, to tad plānots izmantot to mikrorajonu vai ielu posmu apgaismojuma sakārtošanā, kas netiks skarti 1.,2. un 3. kārtā laikā no 2011. līdz 2013. gadam.

Pašvaldība jau izvērtē, kur ietaupīto naudu likt. Šie plāni būs pamatoti, jo ir vēl neuzsākti, taču nepieciešami apgaismojuma rekonstrukcijas tehniskie projekti,” raksta Štāls.

Viņš arī norāda, ka „projektu cilvēku pieredze rāda, ka šādu aktivitāšu ieviešanai vajag vidēji astoņus, nevis knapi trīs mēnešus”.

Turklāt nauda neesot paredzēta ielu infrastruktūras sakārtošanai, tāpēc „kas finansēs izrakto un aizbērto trašu sakārtošanu/atjaunošanu par ietvēm, brauktuvēm un zaļajām zonām?"

Štāls: "Atgādinu, ka mums šajā gadā noslēgsies liels ielu apgaismojuma rekonstrukcijas projekts, kurā paredzēta ne tikai sistēmu nomaiņa visā pilsētā, bet arī ielu infrastruktūras sakārtošana.”