Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Nosaka iekškvartāla renovācijas metu konkursa uzvarētāju


atlikušas 250 zīmes


Nosaka iekškvartāla renovācijas metu konkursa uzvarētāju (3)

Piektdienā, 10. oktobrī, 2014 | BIRKAS: arhitektūra , iekšpagalms , konkurss , labiekārtošana , pilsētvide
Izdrukāt Ziņot
Iekškvartāla labiekārtojuma vizulizācija.
Iekškvartāla labiekārtojuma vizulizācija.
FOTO: SIA "Gaiss arhitekti" autordarbs

Metu konkursā par iekškvartāla renovāciju starp Krūmu, Siļķu, Mežu un Žagatu ielu ar devīzi "Putnu ieleja" uzvarējuši SIA "Gaiss arhitekti" Kārlis Melzobs un Arnita Melzoba.

Konkursa uzvarētāju piedāvājums  tiks prezentēts Attīstības komitejā un pēc tam pašvaldība lems par Eiropas Savienības līdzekļu piesaistīšanu arhitektu idejas īstenošanai, informē sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Konkursam tika iesniegti pavisam trīs darbi – ar devīzēm: "Oāze", "Aizvēja ielokā" un "Putnu ieleja". Visi tika pieņemti un vērtēti 6.oktobrī.

Žūrijas loceklis, pilsētas galvenais arhitekts Indulis Kalns uzsver, ka tieši uzvarētāju piedāvājums "vislabāk telpiski un anaviski risina šās pilsētas vietas raksturu, to atvasinot no piegulošo ielu nosaukumiem."

Atbilstoši tuvējo ielu nosaukumiem, renovējamā teritorijā tiks radītas īpašas mazās arhitektūras formas un kvartāls dalīts nosacītās zonās ar raksturīgām vietzīmem: "Stārķu laukums", "Zvirbuļu laukums", "Cīruļu laukums", "Žagatu laukums".

Šobrīd minētajā teritorijā atrodas daudzstāvu dzīvojamie nami ar nesakoptām fasādēm; iekškvartālā saglabājies no padomju laikiem mantotais labiekārtojums, kas ir fiziski un morāli nolietojies. Pēc dzīvokļu privatizācijas katrai daudzdzstāvu mājai ir noteiktas zemesgabalu robežas, tādejādi ir izjauktas vienotās iekškvartāla robežas un kopējais plānojuma risinājums.

Mūsdienīgā labiekārtojuma priekšlikuma pamatformu veido dažādu izmēru apļi, kurus iekļauj līklīniju formas celiņi ar krāsainu iesegumu. Apļveida laukumi katrs plānots ar atšķirīgu saturu – rotaļu un vingrošanas iekārtām, kokiem, krūmiem un citiem augiem, strūklaku, apgaismojuma elementiem utt.

"Liektas formas un līklīniju ģeometrija rada sajūtu par fundamentālām pozitīvām izmaiņām iekškvartālā un dod atslodzi no dominējošas padomju laiku arhitektūras formu valodas, kurai dažādu apstākļu ietekmē laika gaitā radušās negatīvas asociācijas," sava piedāvājuma paskaidrojuma rakstā uzsver autori.

"Putnu ielejas" ieceres izstrādātāji iesaka izveidot labiekārtojuma struktūru ar pauguriem un apstādījumiem, ar skatu torni un iekškvartāla abos galos veidot funkcionālas zonas ar autostāvvietām, vietu atkritumu šķirošanai, izvietot lielformāta putnu siluetus kā izglītojošu materiālu par dažādām lidoņu sugām un kā orientierus plašajā ārtelpā.

Dažādu platumu celiņi paredzēti ātrākai kustībai, piemēram, ar velosipēdu vai skrituļslidām, aktīvai atpūtai vai lēnām pastaigām.

Rotaļu laukumi, sporta laukumu, vingrotava būs iekārtoti atbilstoši dažādām iedzīvotāju vecuma grupām: bērniem, jauniešiem, pieaugušajiem.

Apļveida laukumos, kuros plānoti apstādījumi, būs Latvijas klimatam atbilstošs augu sortiments: gan zems zāliens, gan gari smilgu stādījumi, gan krūmu un koku audzes, kas saglabā krāsas ziemā un vasarā. Starp kokiem izvietos putnu barotavas.

Veidojot iekšpagalma labiekārtojumu, ir domāts par piemērotību personām ar īpašām vajadzībām.

"Putnu ielejas" būvniecības izmaksas prognozētas 700 000 eiro.

Liepājas būvvalde šā gada jūnijā izsludinātā metu konkursa mērķis bija arhitektu radošajā sacensībā iegūt pilsētbūvnieciski, arhitektoniski un funkcionāli augstvērtīgu labiekārtojuma priekšlikumu iekškvartāla renovācijas iecerei, veicināt racionālu līdzekļu izmantošanu un noskaidrot būvprojekta izstrādāšanas aptuvenās izmaksas.

Konkursa prēmiju fonds bija  EUR 9000. Saskaņā ar konkursa nolikumu 1. vietas ieguvēji saņems EUR 4000; 2. vietas ieguvēji (devīze: "Aizvēja ielokā") – EUR 3000; 3. vietas ieguvēji (devīze "Oāze") – EUR 2000.

UZZIŅAI
Metu konkursa darbu vērtēšanas kritēriji:
1. Konkursa objekta arhitektoniski telpiskais risinājums, objekta integrācija konkrētajā pilsētvidē, teritorijas funkcionālais zonējums;
2. Vides dizaina risinājumu un mazo arhitektūras formu atbilstība iekškvartāla koptēlam;
3. Tehniski ekonomiskie rādītāji, iekļaujot projektēšanas izmaksas (skiču un tehniskā projekta), autoruzraudzības izmaksas, prognozējamās būvniecības izmaksas.


Sludinājums

otto
14:01 | 10/10/14
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

cilvēki sākuši iet sviestā ?kaku dārzs!!!

Zigrīda
20:30 | 10/10/14
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Kāpēc tiek zagtas citu personu idejas un pēc tam prezentētas kā domnieku? 'Visu cieņu Lauku sētai.

kādēļ
12:25 | 13/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

kādēļ citiem iedzīvotājiem savas apkārtnes labiekārtošana jāorganizē un daļēji jāfinansē pašiem, bet te, cik saprotams, 100% pašvaldības dāvana?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki