Portāls irliepaja.lv vairākkārt rakstījis par Liepājas ezeru un dažādām ar to saistītām problēmām. Šoreiz – par to, kā putnu pētnieki vērtē niedru pļaušanu ezerā.

Portāla lasītājs vēlējās zināt Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) viedokli par to, kādu ietekmi uz putniem atstāj niedru pļaušana ezerā:

"Vai jūs varētu painformēt Liepājas makšķerniekus par to, kāds ir ornitoloģiskais novērtējums Liepājas ezeram sakarā ar niedru pļaušanu? Vairāk jau interesē zāļu pļaušana zem ūdens, jo niedres ezerā galīgi nevienam netraucē. Un kāds novērojums ir sakāms Liepājas ezera apsaimniekotājiem redzot to ainu, kas paveras Nīcas novada pusē braucot uz bārtas ieteku kur ir iespaidīgs ūdens augu virsējs aizaugums?"

Agnis Bušs, Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) sabiedrisko attiecību koordinators, žurnāla "Putni dabā" galvenais redaktors sniedza šādu atbildi:

"No putnu viedokļa niedru pļaušana kopumā Liepājas ezerā ir vērtējama pozitīvi. Lai varētu precīzāk kaut ko spriest, ir jāzina, par kurām tieši vietām ir runa. Taču arī iepriekš Liepājas ezerā ir veikti apsaimniekošanas pasākumi putnu dēļ, piemēram, projekta "Baltijas grīšļu ķauķis" ietvaros.

Arī tagad niedru pļaušana būtu jāturpina – ja ne grīšļu ķauķa (kura tur pagaidām nav) dēļ, tad vismaz, lai bremzētu niedru ekspansiju grīšļainās un visādi citādi labās un regulāri applūstošās pļavās.

Latvijas Ornitoloģijas biedrībai nav informācijas par pašreizējiem un plānotajiem ezera apsaimniekošanas pasākumiem, kā arī LOB nav iesaistīta Liepājas ezera ornitoloģiskajā novērtējumā."

Liepājas domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece, savukārt, saka tā:

"Principā šie jautājumi būtu uzdodami Dabas aizsardzības pārvaldei, jo saskaņā ar Zemes pārvaldības likumu dabas liegumi, tai skaitā Liepājas ezers, no 2015.gada ir nodots apsaimniekošanā Dabas aizsardzības pārvaldei.

Taču pašvaldības teritorijā esošā Liepājas ezera daļā pēc domes pasūtījuma ir veikts gan ornitoloģiskais novērtējums, gan saldūdens biotopu un īpaši aizsargājamo sugu novērtējums. Atzinumā par ūdensaugu novērtējumu norādīts, ka ezerā konstatētas vairākas aizsargājamas augu sugas: jūras najāda, kas aizņem lielas platības, tāpat pretī Zirgu salai un "Golodova dambim" konstatēta Latvijā ļoti reti sastopama jūras ūdensgundega, kā arī  ezerā sastopamas mieturaļģu audzes.

Ūdensaugu pļaušana ir pieļaujama tikai laivu ceļa daļā un piekrastē pie Ezerkrasta pļavas.

Iespējamās niedru pļaušanas vietas ir norādītas ornitoloģiskā novērtējuma atzinumā: Zirgu salas piekrastes daļa, Ezerkrasta pļavas  piekrastes daļa,  kā arī piekrastes daļā starp Vaiņodes ielu un M. Ķempes ielu.  Atzinumi pieejami Liepājas pilsētas pašvaldības mājaslapā.

Ņemot vērā, ka Liepājas ezers ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama teritorija un tas ar Zemes pārvaldības likumu ir nodots apsaimniekošanā Dabas aizsardzības pārvaldei, neskatoties uz veiktajiem pētījumiem un tajos norādītajiem iespējamiem apsaimniekošanas pasākumiem, tie ir pieļaujami tikai ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju."