Pie nama Rožu ielā 25 redzama plāksne ar nu jau nesalasāmu uzrakstu uz tās. Kas rūpējas par pieminekļiem un memoriālajām plāksnēm, kuru Liepājā nav mazums?

Tuvojoties valsts simtgadei, šis jautājums kļūst īpaši aktuāls.

Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls pastāstīja, ka pārvaldes pārziņā ir lielākā daļa pilsētas pieminekļu un piemiņas vietu. Saraksts ar kopjamajiem objektiem sastādīts 2003.gadā (Domes 2003. gada 7. augusta lēmums Nr. 275) un vēlāk minimāli papildināts.

"Toreiz speciāli izveidota komisija izvērtēja katra sarakstā iekļaujamā pieminekļa māksliniecisko, arhitektonisko un vēsturisko nozīmi."

Plāksne pie nama Rožu ielā 25 šajā sarakstā nav.

"Piemiņas plāksne Rožu ielā 25 ir uzstādīta padomju gados un ir veltīta strēlnieku pulku komisāram un boļševiku aģitatoram liepājniekam Semjonam Nahimsonam."

Pašvaldības apstiprinātajā objektu sarakstā, pēc Štāla sacītā, ir iekļauti nozīmīgākie piemiņas objekti – pilsētas robežzīmes, objekti, kas saistīti ar 1905. gada notikumiem, piemēram, akmens Jūrmalas ielas galā; ar Brīvības cīņu notikumiem saistītie objekti – piemiņas zīme kuģa "Saratov" pietauvošanās vietā, akmens Alfrēdam Klestrovam pie pilsētas robežas, 14.Novembra bulvāra malā esošā piemiņas plāksne; Otrā pasaules kara notikumiem un upuriem veltītie pieminekļi – memoriāls Šķēdē, piemiņas vietas Roņu ielā un Raiņa parkā, krusts pie Karostas cietuma, brāļu kapu sektors pie Centrālās kapsētas, piemiņas vieta kureliešiem pie Ziemeļu fortiem; arī piemineklis bojā gājušiem jūrniekiem un zvejniekiem, Mirdzas Ķempes piemineklis un skvērs, piemineklis un skvērs bijušajam pilsētas galvam Evaldam Rimbeniekam, Spoku koks Jūrmalas parkā.

Plāksnes vai citi memoriālie objekti, kas nav pašvaldības apstiprinātajā sarakstā, ir mājas dzīvokļu īpašnieku kopības vai valdītāja un apsaimniekotāja atbildībā, skaidro Štāls. Tādas ir gan plāksnes padomju laikos par varoņiem pasludinātajām personām, gan Atmodas laikā liktās plāksnes, piemēram, pie nama Toma un Rožu ielas stūrī, kur bija apmeties Kārlis Ulmanis (tā pagaidām ir labā tehniskā un mākslinieciskā stāvoklī), gan pēdējos gados pie vairākiem namiem Liepājā piestiprinātās memoriālās plāksnes Liepājas rakstniekiem un dzejniekiem – Vinifredam Kraučim, Olafam Gūtmanim, Egonam Līvam, un virkne citu memoriālo plākšņu, kas veltītas dažādām ievērojamām vēsturiskām personām, piemēram, pie bijušās tehnikuma, tagad Liepājas Universitātes ēkas Republikas un Valdemāra ielas stūrī ir pat vairākas piemiņas plāksnes. Neviena no iepriekš nosauktajām nav Komunālās pārvaldes apsaimniekošanā.

"Pieliek un aizmirst! Tā nevajadzētu darīt, jo tas nav labākais veids, kā atcerēties kādu cilvēku vai notikumu. Tāda veclaicīga pieeja, bojā gan ēku, gan arhitektonisko izskatu," uzskata Aigars Štāls.