Vides aizsardzības kluba biedre Brigita Maksimova informēja portālu par koku izciršanu Pulvera ielas malā un to, ka apturējusi šo procesu.

Pēc Maksimovas teiktā, cirtēji nav varējuši viņai uzrādīt pašvaldības izsniegtu ciršanas atļauju.

Vides aktīvista griezusies arī pilsētas domē pie Vides un veselības daļas speciālistes Daces Liepnieces, kas paskaidrojusi, ka nav nepieciešama atļauja, ja grib privātā teritorijā nocirst kokus, kuru diametrs nepārsniedz 12 cm. Atļauju lielāku koku izciršanai pašvaldība pagaidām neesot izsniegusi.

Kā pārliecinājās portāls, Pulvera ielas kreisajā pusē, kur iecerēts būvēt koksa ražotni, izcirsts liels daudzums jau krietni paaugušos priedīšu un krūmu, savukārt desmitiem lielu priežu un lapu koku gar ielas malu un tai blakus esošajās zaļajās teritorijās iezīmēti ar sarkanu krāsu. Parasti tā dara, lai atšķirtu ciršanai paredzētos kokus no pārējiem. Lielajās izcirsto priedīšu kaudzēs bija manāmi arī tādi stumbri, kuru apkārtmērs noteikti pārsniedza atļautos 12 cm.

Kamēr portāla fotogrāfs iemūžināja nocirstos un iezīmētos kokus, piebrauca džips, no kura izkāpa satraukta sieviete kas vēlējās zināt, kāpēc tāda interese par šo teritoriju. Kā noskaidrojās, Inga Rozentāle pārstāv SIA „Impel Serviks”, kas nodarbojas ar teritoriju uzkopšanu. Šajā gadījumā klients, kas pasūtījis darbus, esot „HRC Libau”.

„Šī ir visai baisa vieta, kur tiek dzerts, pīpēts, kurināts, visapkārt mētājās atkritumi, beigti suņi, kaķi, šļirces,” pastāstīja Inga Rozentāle. „HRC Libau” par šīm nekārtībām bieži saņēmusi pašvaldības policijas aizrādījumus, tāpēc nolēmusi teritoriju sakopt, tajā skaitā arī izcirst krūmus un sīkos kokus. Rozentāle noliedza, ka ar sarkanu iezīmētos kokus arī plānots nozāģēt: „Tieši otrādi, to darījām, lai strādnieki, kuru uzdevums bija izcirst krūmus un sīkos kokus, nejauši nenozāģētu kādu no lielajiem kokiem.”

„Impel Serviks” pārstāve gan bija spiesta piekrist, ka gadījumā, ja koksa ražotnes būvniecība tomēr notiks, nāksies izcirst arī vairākus desmitus lielo koku.

"Sāp sirds, skatoties uz izpostīto priežu jaunaudzi. Tur jau nocirstas aptuveni 50 priedītes, kā arī daudzi citi koki. Kā var sākt koku nociršanu, ja vēl nav beigusies tiesvedība pret koksa rūpnīcas celtniecību," aģentūrai BNS atzinusi vides aktīviste Brigita Maksimova.

Iepriekš esam vēstījuši, ka Brigita Maksimova, juriste un deputāte Elita Kosaka un Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotājs Vladimirs Kuzņecovs Administratīvā rajona tiesā iesnieguši prasību atcelt Liepājas domes 2010.gada 16.decembrī pieņemto lēmumu par atbalstu energokompleksa jeb koksa ražotnes būvniecībai Pulvera ielā.

Pieteikumu bija plānots sākt skatīt 1.martā, toreiz uz tiesas sēdi bija ieradušies ap divdesmit iedzīvotāju un vides aktīvistu, lai protestētu pret koksa rūpnīcas celtniecību liepājnieku dzīvesvietu tuvumā. Taču tiesneses slimības dēļ prasības izskatīšanu atlika uz 28.jūniju.

"HRC Libau" ar pašvaldības akceptu plāno Pulvera ielā izveidot energokompleksu, kurā izmantos modernu akmeņogļu koksēšanas tehnoloģiju un kā blakus produkts tiks ražots siltums. Kompleksā paredzēts pārstrādāt aptuveni 450 tūkstošus tonnu akmeņogļu gadā, kuru sastāvā ir vismaz 80% oglekļa, saražojot līdz 310 tūkstošiem tonnu koksa. "HRC Libau" pārstāvji apgalvo, ka tiks izvēlētas tehnoloģijas, kas maksimāli samazinās iespējamo ietekmi uz vidi un cilvēku veselību.

Kompleksa būvniecībā "HRC Libau" kopumā sola investēt 170 miljonus eiro (aptuveni 119,4 miljonus latu), ziņo BNS.

"Lursoft" informācija liecina, ka "HRC Libau" reģistrēts 2009.gada novembra sākumā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 550 tūkstoši latu. Uzņēmuma padomē darbojas trīs Krievijas iedzīvotāji, bet valdē – Latvijas iedzīvotājs Anatolijs Povars un valdes priekšsēdētājs Igors Povars.