Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Sanda Iesalniece: Celtne nevar pateikt "Stop"!


atlikušas 250 zīmes


Sanda Iesalniece: Celtne nevar pateikt "Stop"! (13)

Sestdien, 20. maijā, 2017 | BIRKAS: Simpro , grafiti , huligānisms , pilsētvide , Peldu 44 , Sanda Iesalniece
Izdrukāt Ziņot
Vai šādi jāizskatās notīrītiem kēpājumiem?
Vai šādi jāizskatās notīrītiem kēpājumiem?
Vai šādi jāizskatās notīrītiem kēpājumiem? Vai šādi jāizskatās notīrītiem kēpājumiem? Vai šādi jāizskatās notīrītiem kēpājumiem? Ēku Peldu ielā 44 ir projektējis slavenais Pauls Makss Berči.

Pēdējā laikā Liepājā arvien aktuālāka ir problēma, ka, nepareizi notīrot ķēpājumus no ēkām, to vietā tiek radīti jauni ķēpājumi, sienas tiek sabojātas mehaniski vai ar šķaidītājiem.

Lai izprasti vairāk šo problēmu un tās apmērus, portāls vērsās pie SIA "Simpro" valdes locekles Sandas Iesalnieces. Tieši viņas uzņēmums profesionāli notīra grafiti, tādēļ Sanda un firmas darbinieki nevar noskatīties, kā Liepājā, neprofesionāli to darot, tiek bojātas ēkas.

Kā jaunāko sabojāto namu viņa norādīja vēsturisko ēku Peldu ielā 44, kuru projektējis slavenais Pauls Makss Berči. Kā redzams attēlos, cenšoties notīrīt krāsu, ķieģeļu siena ir faktiski neatgriezeniski abrazīvi sabojāta un izskatās ļoti nesmuki, ķēpājuma vietu faktiski atstājot redzamu.

Sanda Iesalniece: "Katram būvmateriālam ir savs  ārējais aizsardzības slānis no mitruma un citām dabas parādībām. Arī tads ir šim vēsturiskajam ķieģelim, kas neļauj mitrumam iekļūt materiāla iekšā. Ja mitrums iekļūs celtniecības materiālā, tad tas jau ar laiku nokļūs arī ēkas iekšienē. Tas, protams,  nav ļoti ātrs process, bet tam ir matemātiskās progresijas tendence. Mitrumam iekļūstot iekšā materiālā, sākoties saliem, tas plēš šo materiālu, un sākas ēkas vispāreja sabrukšana. To varētu salīdzināt ar cilvēka ādas virskārtu. Tā aizsargā organismu no netīrumiem un citā sliktām arējas vides iedarbībām, bet ja āda ir bojāta, tad tā ir slima un var sākties infekcija.

Dažreiz tas var novest pie nopietnām slimībām vai amputācijas. Protams, kad cilvēks nokļūst tādā situācijā, viņš cenšas sevi pasargāt un nedara sev pāri. Ēkai, sienas panelim, ķieģelim, sendviča panelim no kuriem ir celtas "Liepājas enerģijas" katlu mājas  šādas iespējas nav. Celtne vai būve nevar pateikt: "Stop. Tu rīkojies slikti un bezatbildīgi".

Nav jau svarīgi vai šī ēka ir kulturas piemineklis vai paneļu ēka. Pret katru namu vajadzētu izturēties atbildīgi. Lai izdarītais ir bez bojājumiem, saglabājot šīs vērtības – mūsu namus vai sabiedriskas ēkas.

Nedrīkstam vienkārši barbariski dzīties pēc rezultāta ar smilšpapīru, acetonu, šķaidītāju vai citādu mehānisku slīpēšanu. Nemaz nav vēlēšanās komentēt situācijas, kad grafitī ķēpājumu aizmuļļā ar krāsu kas pagadās."

Sanda Iesalniece ir pārliecināta, ka rezultātam jābūt kvalitatīvam un estētiskam. Kā rīkoties šādā situācijā? Vienkārši. Šis darbs jāuztic profesionāļiem. Uzņēmumiem, kam ir atbilstoš aprīkojums un profesionālas ķīmijas ķēpājumu noņemšanai.

Pareizi ir grafiti nomazgāt no fasādes. Ja paskatas no finansiālās puses, tad, protams, var, kā saka, kaut ko aizkrāsot, nosist nost izmantojot smilšu strūklu, vai abrazīvi ar smilšpapīru.

Iesalniece: "Mēs grafiti nomazgājam no sienas uzklājot speciālu ķīmiju sašķeļot krāsu un talāk jau mazgājot ar tvaiku. Tas protams ir dārgāks process, bet ēkai patīkamāks un saudzīgs. Ļoti labs salīdzinājums dabā ir 10. vidusskola. Tur sākotnēji mēģināja darbus veikt izmantojot smilšu strūklu. Aizliedza. Un mēs fasādi nomazgājām. Mēs starp citu attīrījām bērnudārzu "Pienenīte". Tur tieši bija šis uzdevums saudzēt un saglabāt šo materiālu nebojātu."

Tādēļ liepājnieki, pirms paši ķeras klāt pie ķēpājumu tīrišanas, ir aicināti kārtīgi padomāt, vai plānotā darba sekas ir prognozējamas un vai ēkas siena, it sevišķi ķieģeļu, necietīs neatgriezeniski.


Sludinājums

xt
10:16 | 20/05/17
ZIŅOT
(-4)
(10)
+

Tad jau varbūt šīs firmeles pasūtītie puiši iet un apķēpā, lai pēc tam bizness ietu uz urā... kāpēc nesoda kārtīgi tos sienu ķēpātājus un publiski , lai visa pilsēta zin......

apsveicami
10:36 | 20/05/17
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Tas ir labi, ka par šo problēmu vispār runā. Līdz šim bija savādāk - visi klusēja.

Roze K.
11:10 | 20/05/17
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

Runāja jau gan, diemžēl - pozitīvi. Lūk, jāradot speciāla siena, kur ķēpātāji izpaudīšoties kulturāli. Un nosauca ķēpājumus par grafiti un ķēpātājus par māksliniekiem. Un ar to arī panesās - ķēpājumi kā uz burvju mājiena pieauga neizmērojamos apjomos. Šeit jau arī nav jēgas sarunai - jo nav konsekvences. Ja reiz tie ir ķēpājumi, ar kuriem tā jācīnās ( bet vai cīnās?), tad arī vajag saukt tos par ķēpājumiem. Nevis arī par grafiti, kas savā vietā ir sava veida māksla, bet ne jau uz katru brīvu laukuma uz visiem iespējamiem objektiem bez jebkādas mākslas. Un priekš kam pilsētā ir algoti kārtības sargātāji, ja šos namu postītājus negrasās noķert un sodīt? Kāda jēga brēkāt par postījumu namiem, ja ne vārda - par posta cēloni - postītājiem un viņu neaizskaramību? Tas pilnīgi nav arguments, ka viņi nav notverami.

Jaunliepāja
18:27 | 20/05/17
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

Pirmkārt jau par to vajadzētu runāt skolās. Katru noķerto skolā izsunīt,par mācību citiem! Tūlīt celsies bērnu tiesību aizstāvji un bļaus : paijbērniņus aiztikt nedrīkst,tas traumē viņu psihi, tas ir cilvēktiesību pārkāpums, bet bērniņi drīkst uzspļaut sabiedrībai. Viss ,okei! Greizo spoguļu karaļvalsts. Nevis vecākiem maksāt ,bet bērniem un jauniešiem tīrīt ! Citas izejas nav. Jā, tas prasa lielāku piepūli no kontrolējošām institūcijām . Vieglāk iekasēt soda naudu un sveiki Elza ,sūti gaļu! Viss atkal sākās no gala!

To kuku
22:19 | 26/05/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Izlasi kārtīgi. Kas smērē tas arī tīra, nevis atpērkas ar vecāku samaksātu sodu! Tas tik tiešām prasa kontrolējošo institūciju piepūli. Jautājums, ko mēs gribam panākt. Sodu soda dēļ,vai audzinošu efektu?

kuku
11:32 | 22/05/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kuriem bērniem un jauniešiem jāmazgā un jātīra? Vieni cūkos un pavisam citi - tīrīs? Bija gadījumi - bērni iepriekšējā stundā pie cita skolotāja piemētājuši klasi ar papīriem, turpmākajā stundā skolotājs liek kādiem tos papīrus pacelt. Bet tie kādi saka - es to papīru nenometu un es to papīru necelšu. Lai nezaudētu mācību laiku, skolotājam nācās pašam tos papīrus pacelt. Mājās tiem, kuri nepacēla, bija mācīts - ja tu nenometi, tad tev nav jāpaceļ. Ticamāk, ka pilsētas apsmērēšana ir organizēts ``darbības`` lauks. Tāpat kā logu izdauzīšana milzīgajiem pamestajiem rūpniecības objektiem un lieliem dzīvojamiem namiem. Tāda apjoma (vairākos stāvos lieliem namiem) stiklu dauzīšanu nevar paveikt pāris puisīši vai pāris bomzīši. Galvenais - nepamanīti. Un arī tā nepamanīšana nav iespējama netīša. Šīm un šīm līdzīgām ``aktivitātēm`` ir viens moto ``mēs jums parādīsim!`` (stulbais tv kalambūrs). Un tikai nevajag tagad baurot par sazvērestību teorijām. Vienkārši loģisks izskaidrojums.

Berčis
11:44 | 21/05/17
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Kolēģi, te gan jākoncentrējas uz rakstā nosaukto problēmas pamatu - Berča māju, sarkano ķieģeļu sienu un absolūtu bezpriģelu no LNA vai Rimmas kantora puses. Jādomā, ka tieši Rimmas nekontrolējamā bezdarbība gadiem nodrošinājusi dzīvošanu uz pierakstījumiem un naudas izmānīšanu no māju iedzīvotājiem. Varbūt arī šajā gadījumā tur kāds, iespējams, tāds Viktors Solovjovs, kas viltīgs un sīki blēdīgiem gājieniem, nemākulīgi un neefektīvi šo organizējis.

Tam Berči
12:25 | 21/05/17
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Stipri kļūdāties! Tas mazais darbonis no LNA taču neprot atšķirt ķieģeļus no apmetuma. Te arī rezultāts, ka viss sačakarēts.

Liepājas NEO
23:10 | 21/05/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Toties LNA sabiedrisko attiecību spec. Ieva Pyka gatavo Liepājas partijas politisko kampaņu uz pilnu klapi. Ielūkojos datorā! Un tas viss par mūsu naudinju ko maksam par apsaimniekoshanu!!!

Nu ka
23:48 | 21/05/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Par Pyku tiešām taisnība, tāpat tas, ka Rimma gaida pensiķu balsis, lai tiktu deputātos. Mēra kaķis, būtu pats notīrījis kaut vienu ķēpājumu, tad varētu kaut vai uz Eiroparlamenta vēlēšanām startēt.

h
12:12 | 22/05/17
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Ir jācīnās nevis ar sekām bet ar cēloni.
Un cēlonis ir DAŽI pilsētas apķēpātaji , viņi pat ir zināmi

Brr
12:15 | 22/05/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Izskatās baisi. Viktor, tev kauna nav vi nekad nav bijis?

Kuldīgas balerīna
17:14 | 22/05/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Un ko par šo sacītu Dambis, ja pats ieraudzītu?

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki