Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Šorīt visstiprākais vējš jūras piekrastē - Liepājā un Ventspilī


atlikušas 250 zīmes


Šorīt visstiprākais vējš jūras piekrastē - Liepājā un Ventspilī (1)

Sestdien, 26. novembrī, 2011 | BIRKAS: vētra , laika ziņas
Izdrukāt Ziņot

Šorīt visstiprākais vējš ir vērojams jūras piekrastē - Liepājā un Ventspilī, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

Liepājā vēja ātrums sasniedz 23 metrus sekundē, bet Ventspilī - 21 metru sekundē.

Pārējā valsts teritorijā stipru vēja brāzmu vēl nav.

Kā pastāstīja sinoptiķi, šonakt vissiltākais laiks bijis piekrastes rajonos, kur temperatūra bijusi plus 6, plus 7 grādi. Ainažos bijis plus 7 grādus silts, savukārt Rīgā reģistrēti plus 6 grādi.

Savukārt vēsākā nakts bijusi valsts austrumu rajonos, kur termometra stabiņš nokritis līdz plus 3 grādiem.

Naktī, galvenokārt uz rīta pusi, Latvijā bijis lietus. Visvairāk nolijis jūras piekrastē - 2-6 milimetri.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs saglabā prognozi, ka svētdien un pirmdien Latvijā gaidāma ļoti stipra vētra.

Kā ziņots, pēdējās diennakts laikā glābēji saņēmuši vienu izsaukumu, kas saistīts ar stipro vēju, aģentūra LETA uzzināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD). Vienīgais izsaukums bijis vakar ap plkst.15. Talsu novadā, uz autoceļa Dundaga-Melnsils, novākts lauzts koks.

Šis rīts VUGD darbiniekiem sācies mierīgi.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognozes liecina, ka šodien būs mākoņains laiks, brīžiem skaidrosies. Pa laikam nelieli nokrišņi - lielākoties lietus.

Gaidāms dienvidrietumu, rietumu vējš 6-11 metri sekundē (m/s), piekrastes rajonos brāzmās 15-19 m/s, jūras piekrastē - 20-23 m/s.

Svētdien un pirmdien Latvijā gaidāma ļoti stipra vētra. Pirmā nozīmīgā vēja pastiprināšanās gaidāma naktī uz svētdienu un svētdien no rīta, kad dienvidrietumu vējš teritorijas lielākajā brāzmās sasniegs 16-21 m/s, bet jūras piekrastē pat 25-30 m/s.

Vējaina būs visa svētdiena, tomēr vakarā un naktī uz pirmdienu gaidāma tālāka vēja pastiprināšanās - dienvidrietumu, rietumu vējš pakāpeniski pāries ziemeļrietumu vējā un brāzmās daudzviet Latvijā sasniegs 22-27 m/s, bet jūras piekrastē pat 33 m/s, ko saskaņā ar Boforta vēja skalu sauc par orkāna spēka vēju.

Lai gan vējš pakāpeniski pierims, tomēr piekrastes rajonos arī nākamās nedēļas vidū gaidāmas vēja brāzmas 15-19 m/s.

Gaidot vētru, pastiprinātā režīmā Latvijā strādā atbildīgie dienesti - VUGD, Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku un Zemessardzes vienības, "Latvenergo" u.c.

VUGD aicina cilvēkus laikus sagatavoties spēcīgajām vēja brāzmām un atgādina par drošu rīcību vētras laikā, lai pasargātu sevi un apkārtējos no iespējamajiem postījumiem.

Stipra vēja laikā iedzīvotājiem bez īpašas nepieciešamības nevajadzētu iet ārpus telpām, kā arī būtu jāattur no pastaigām bērnus, vecus cilvēkus un invalīdus. Laikus jāsagatavojas elektroenerģijas padeves pārtraukumiem, ievietojot baterijas kabatas lukturos un radiouztvērējos. Tāpat nevajadzētu aizmirst uzlādēt mobilos tālruņus.

Autovadītājiem jāparūpējas par to, lai transportlīdzekļi nebūtu novietoti pie kokiem, celtniecības sastatnēm, reklāmu stendiem un tamlīdzīgām konstrukcijām. Stipra vēja brāzmu brīžos iedzīvotājiem nevajadzētu uzturēties pie logiem, jo blakus esošo koku zari un citi priekšmeti vētras laikā var izsist logu rūtis un izraisīt traumas.

Cilvēkiem vajadzētu aizvērt logus, durvis un bēniņu lūkas, bet daudzdzīvokļu māju iemītniekiem jānovāc vai jānostiprina priekšmeti uz balkoniem. Lauku māju pagalmos jānostiprina saimniecības lietas un jāparūpējas par mājdzīvnieku drošību.

Stiprā vēja laikā nevajadzētu lietot lietussargu, jo tas apgrūtina redzamību, pastiprināti uztver vēja brāzmas un var savainot citus cilvēkus, brīdina VUGD.

Glābēju pieredze liecina, ka daudzi cilvēki vētras laikā speciāli dodas uz jūras krastu, lai apskatītu šo dabas stihiju, nereti ņemot līdzi pat mazus bērnus, taču VUGD atgādina, ka šāda rīcība ir ļoti bīstama, jo ziņkāres apmierināšana var maksāt pat dzīvības cenu.

Vētras laikā jūrā var veidoties augsti viļņi, tāpēc šajā laikā cilvēkiem kategoriski aizliegts atrasties uz moliem. Mola akmeņi ir slideni, tāpēc viļņu, spēcīgā vēja un slideno akmeņu dēļ cilvēks viegli var iekrist ūdenī. No ūdens paša spēkiem izkļūt ārā praktiski nav iespējams, un zemās ūdens temperatūras dēļ cilvēkam strauji iestājas ķermeņa atdzišana.

Stipra vēja laikā VUGD arī aicina vecākus, ja iespējams, sagaidīt savus bērnus pēc skolas un pavadīt viņus līdz mājām pat tad, ja viņi šo ceļu parasti veic patstāvīgi.

Ja ir nogāzušies vai aizlūzuši koki, kas traucē ceļu satiksmei vai apdraud cilvēku dzīvību, pārrauti vadi, notikusi avārija vai cits negadījums, iedzīvotājiem ir jāzvana uz vienoto ārkārtas situāciju tālruni 112, bet, ja nolūzušais koks ir nokritis pagalmā vai ielas malā un tas neapdraud cilvēku dzīvību vai veselību, ir jāaicina talkā komunālie dienesti.

Līdz šim instrumentāli fiksētās stiprākās vēja brāzmas Latvijā ir novērotas Liepājā - 48 m/s 1967.gada 18.oktobrī, savukārt 2009.gada 9.janvārī Ventspilī vējš brāzmās sasniedza 40 m/s.


Sludinājums

Hei!
11:43 | 26/11/11
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Visu uz pludmali!

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki