Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Vai atkārtojas DR mikrorajona gulbju pērnā traģēdija?


atlikušas 250 zīmes


Vai atkārtojas DR mikrorajona gulbju pērnā traģēdija? (9)

Autors: Sarmīte Pujēna
Trešdienā, 15. oktobrī, 2014 | BIRKAS: gulbji , Baata , Rietumkrasts , putni
Izdrukāt Ziņot
Šķība zīme redzama pa ceļam uz veikaliņu "Saime".
Šķība zīme redzama pa ceļam uz veikaliņu "Saime".
FOTO: Lasītāja foto
Šķība zīme redzama pa ceļam uz veikaliņu "Saime". Vēl viena šķībā zīme. Jūlija beigās pie "Baatas" kopā ar vecajiem gulbjiem vēl pastaigājās visi astoņu gulbēni. Pirmdien jau palikuši vairs tikai astoņi putni no desmit.

Vairāki satraukuma pilni Dienvidrietumu mikrorajona iedzīvotāji šonedēļ vērsušies portālā ar stāstiem par to, ka atkal apdraudēts šā rajona dīķos dzīvojošo gulbju liktenis.

"Pirmdien bija palikuši tikai septiņi gulbji, pirms tam bija desmit – divi pieaugušie un astoņi jaunie putni," pastāstīja Ilmārs Doršs. Liepājnieks uzskata, ka ir pamats uztraukumam, jo viens no pazudušajiem ir tieši pieaugušais putns. "Gulbju pāri ir ļoti uzticīgi, viņi, atšķirībā no cilvēkiem, nekad nepamet viens otru."

Visticamāk, ka putns gājis bojā, uzskata vīrietis. Esot dzirdēts stāsts, ka lielo gulbi noķēris kāds bezpajumtnieks. "To ir pavisam viegli izdarīt, šie gulbji jau vairs nav savvaļas, bet uzvedas kā mājputni, no cilvēkiem nebēg. Ja kādam ir ļauni nodomi, tos noķert nav grūti – tikai uzmet tīklu un nes prom."

Savukārt aculiecinieki zina stāstīt, ka vienu no jaunajiem putnēniem sabraukusi automašīna, kuras šoferis gulbēnu nav pamanījis. "Tas nebija tīšām, un pēc tam vīrietis kādu sazvanīja un ievainoto putnu aizveda," stāstījusi viena no aculieciniecēm.

Par trešā pazudušā gulbja likteni nekas nav zināms, un Ilmārs Doršs prognozēja, ka tas nebūs pēdējais upuris.

"Tās ir tikai cilvēku bezatbildības sekas," pārliecināts Doršs. "Te ir saliktas zīmes, ka gulbjus barot nedrīkst, par to ir rakstīts ne reizi vien, arī pats esmu gājis klāt, redzot, ka cilvēki baro putnus, un teicis, ka tā nevajag. Taču cilvēki neliekas ne zinis. Tas interesanti, skaisti, mazbērnam patīk – tādus argumentus esmu dzirdējis."

Iespējams, ka izliktās zīmes ar informāciju par gulbju nebarošanu neatrodas īstajā vietā, domā liepājnieks. "Visvairāk barotāju ir tajā dīķa pusē, kas atrodas pretī lielveikala "Baata" durvīm, taču tur zīmes nav."

Savulaik brīdinājuma zīmes tika izliktas pēc domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas iniciatīvas un ar tās gādību. Aprūpe esot Komunālās pārvaldes ziņā, portālam sacīja daļas vadītāja Zane Ģirne.

Viņa apsolīja, ka jau trešdien Dienvidrietumu dīķi tiks apsekoti, lai pārliecinātos, vai visas zīmes ir kārtībā un savā vietā, bet, ja kādas trūks, centīsies sagādāt jaunu.

Pašvaldības policijas pārstāvis Kaspars Vārpiņš portālam sacīja, ka gulbju dīķi esot viņa pārstāvētās iestādes darbinieku patruļu maršrutā. Taču – "Pēdējā laikā neesam saņēmuši nekādus izsaukumus saistībā ar gulbju barošanu, kā arī patruļas laikā nav fiksēti šādi pārkāpumi," saka Vārpiņš.

Portāls vēlreiz aicina cilvēkus – esiet saprātīgi, nebarojiet putnus! Nesen arī Liepājas pašvaldība, ornitologi un dabas pētnieki atgādināja, lai pirms gājputnu gaitām gulbjus un viņu mazuļus pieradinātu pie patstāvības, tos nevajag papildus barot!

Lai pieradinātu gulbjus pie patstāvības un mudinātu tos pirms ziemas doties prom, lai pavasarī jau atkal atgrieztos, dabas speciālisti atgādina, ka putnu papildus piebarošana kaitē gan gulbjiem, gan citiem ūdensputniem. Speciālisti norāda – putnu pamatbarība ir zālājs, kā arī sīki ūdens dzīvnieki un dažādu ūdensaugu daļas, kas ūdenstilpnēs ir pietiekami, tāpēc putnus papildus barot nav nepieciešams.

Gulbju piebarošana maina putnu dabisko uzvedību un var apdraudēt to dzīvību. Piebarošana veicina to, ka gulbji nebaidās no cilvēkiem, droši nāk krastā, un šo ieradumu var izmantot arī nelietīgi ļaudis. Tāpat gulbji var sajusties apdraudēti un uzbrukt cilvēkiem, ja gulbju mazuļiem pietuvojas pārāk tuvu.

"Situācija, kad gulbji apmetas pilsētas robežās un savās ikdienas gaitās staigā pa pilsētas ielām, ir ierasta un normāla daudzās Eiropas pilsētās. Gulbjiem pilsētā vislielākais drauds ir klaiņojoši suņi, autotransports un paši cilvēki, īpaši jaunieši un cilvēki dažādu vielu ietekmē. Tādēļ nevajadzētu gulbjus pieradināt barību meklēt pilsētas ielās un pie veikaliem, jo gulbjiem pietiek ar pamatbarību, kas atrodama apkārtējā vidē. Parasti oktobra otrajā pusē jaunie gulbji jau lido.

Savukārt, kad kļūs ziemīgi laika apstākļi, pieaugušie gulbji parūpēsies par saviem mazuļiem un aizvedīs viņus uz vietu, kur būs atklāts ūdens," skaidro Latvijas Dabas muzeja ornitologs, un gulbju pētnieks Dmitrijs Boiko.

Nav jāsatraucas arī par niedru izpļaušanu un krastmalas krūmāju likvidēšanu dīķu malās, kā arī atkritumu savākšanu, jo atsegtajām vietām tiek vairāk saules, līdz ar to labāk atjaunojas ūdensaugu dzinumi, kas ir gulbju barības pamatā.


Sludinājums

No DR
10:44 | 15/10/14
ZIŅOT
(-1)
(11)
+

Neviena policija tur nerādās!

FRESH FISH
11:20 | 15/10/14
ZIŅOT
(-0)
(10)
+

ZĪMEI PAR AIZLIEGUMU BAROT GULBJUS JĀBŪT PIE DĪĶA PRETĪ BAATAS IEEJAI !!

Iedzīvotāja
19:15 | 15/10/14
ZIŅOT
(-1)
(5)
+

Pirmkārt, nekāda iniciatīva no domes puses nebija , jo vairākkārt iepriekšējā gadā zvanīju un lūdzu , lai izliek aizlieguma zīmes.
Otrkārt, krieviski runājošie izaicinoši atbild, ka viņi uzrakstu nesaprot.
Treškārt, vajadzēja noteikt SODA NAUDU par noteikuma neievērošanu.2 zīmes ir par maz !
Apkārtējo māju iedzīvotāji no sirds priecājas par skaistuļiem un pārdzīvo par ļaundarību vistiešākajā nozīmē ! Arī par pēkšņo putnu pazušanu esam šokā ! Vai tiešām apēsti ?
Brauc no visas pilsētas rajoniem saviem bērniem rādīt un obligāti barot gulbjus---katram pa veselam baltmaizes kukulim rokās ,un tā visas dienas garumā , it īpaši brīvdienās.Ja aizrāda ( pieklājīgi ), seko oi, oi , oi !
Gribētos gan , lai iesaistās domes personas...............

eses
19:43 | 15/10/14
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Varbūt lielais gulbis ir jau aizlidojis (tēviņš)- jo iepriekšējos gadus arī tā bija,ka pēc nedēļas vai divām aizlidoja gulbju mātīte ar pārējiem bērniem. Tomēr izskatās, ka vienu bērnu neņems līdzi- jo visu laiku viens pats otrā dīķi.

Atkārtojas...
16:12 | 16/10/14
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

nekas nav mainījies, arī šodien ap plkst 15 jauneklis droši baroja jaunos gulbjus. Nu un ? Vai policija momentā atskries kā ātrā med. palīdzība? Parasti tā nenotiek ! Katram putnam tak nevar izstāvēt klāt , ja cilvēki , piedodiet, ir tik aptaurēti ! Vienkārši bezgala žēl ! Šodien ģimenīte galīgi izklīdusi, kur kurais.

Maija
13:27 | 17/10/14
ZIŅOT
(-0)
(6)
+

Apbrīnojama Domes ierēdņu bezspēcība un cinisms- uzlikuši mazmazītiņu zīmīti vietā kur neviens neiet, policiju tur vispār neredz, bet autobraucēji pa rajona ietvēm pat drāž kā pa lielceļu. Mums vajadzētu priecāties un lepoties , ka tik cēli putni ar savu klātbūtni mūs priecē, bet ne katru gadu runāt vienu un to pašu- vai kāds no tiem putniem izdzīvos?

no likuma attālinātā liepājas policija
21:28 | 17/10/14
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Maijai taisnība! policijai tur varētu iekasēt vēl vairāk kā no suņu ķeršanas, jo zīme aizliedz barot, bet tās vecenes ar saviem bērniem tik baro un baro! Kur tad skatās policija? Atbilde... Uz suņiem! Tas jau pierstāk un tos labāk var ieraudzīt, un vecākā gadagājuma cilvēki nevar aizbēgt tik ātri! Mūsu policijas pārstāvji ir maitu ērgļi! Tai vietā , lai kaut kā cilvēkiem un dzīvniekiem palīdzētu, viņi tik iekasē! Kauns un negods! Tā nav policija, bet vietējs rekets 21. gs. stilā!

piekrītu
22:36 | 21/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Kauns par pilsētas varas vīriem! Cēsinieki gan var parūpēties par saviem gulbjiem, varbūt Liepnieces k-dze varētu pamācīties, kā palīdzēt gulbjiem, nevis pa telefonu atbildēt - gulbjiem pilsētā nav jāperē! Bet viņi to dara un ja Domē ir tāds dienests, tad jāpalīdz, jāorganizē, jāpieņem saistošie noteikumi utml. ... nevis tiešām ķert mazo suņu tantītes!!!!

vērīgais ernests
16:18 | 26/10/14
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Šodien viens beigts pieaudzis gulbis manīts pie Dienvidu mola. Izskatījās drusku paķidāts un bez šasijas nr. t.k. nav iespējams noteikt vai tas nav tas pazudušais no DR rajona. Iespējams ka bomžiki nav vainīgi...

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki