Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Vai īpašnieks Avotu 10 tiešām atjaunos vai ļauj tam sabrukt?


atlikušas 250 zīmes


Vai īpašnieks Avotu 10 tiešām atjaunos vai ļauj tam sabrukt? (23)

Autors: Sarmīte Pujēna
Pirmdienā, 31. jūlijā, 2017 | BIRKAS: Avotu 10 , nekustamais īpašums , vēsturiskais centrs , Kristians Ungers , grausti , Būvvalde , Māris Dambis , vēsture
Izdrukāt Ziņot
Nams Avotu 10.
Nams Avotu 10.
FOTO: irliepaja.lv
Nams Avotu 10. Nams no pagalma puses. Fasādes restaurācijas projekta skice. Avotu 10 vēsturisks attēls.

Namu Avotu ielā 10 vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš raksturo kā "izcilu Liepājas vēsturiskā centra vecās apbūves objektu”. Īpašnieks sola to atjaunot, bet caurumu jumtā neaizlāpa.

Kā pastāstīja vēsturnieks, dzīvojamā ēka Avotu ielā 10 celta 18. gadsimta beigās. Vēlāk izbūvēts mansards ar "pusnošļauptiem"zelmiņiem un mezonīnu.

Iekštelpās saglabājušies iepriekšējo būvperiodu apdares elementi – kamīns pie rietumu fasādes, cokola apdare.

19. gadsimta sākumā nama pamatstāvā, no ieejas pa kreisi darbojies mājas teātris ar skatuvi, ko joprojām norobežo četras apaļas koka kolonas.

Nama vēsture saistās ar turīgu un ietekmīgu Liepājas vācu pilsoņu dalību biedrībā "Musse", ko pārspīlējot,  bieži apzīmēja pat vietējās aristokrātijas masonu ložu.

Mājas pirmais namīpašnieks bijis Kristians Gotlībs Ungers (1762. – 1838.), Liepājas rātskungs, birģermeistars no 1818. līdz 1833. gadam.

Arī tagadējā Avotu iela no 1797. gada bija pazīstama ar lepnākās šīs ielas mājas īpašnieka Ungera nosaukumu.

"Avotu ielas 10 vēstures buķete ir tik raiba un interesanta, ka noteikti pelnījusi plašu ekskursiju pa tās mūža apcirkņiem,"secina Silakaktiņš.

Diemžēl mūsdienās ēkas liktenis nav veiksmīgs – šobrīd Būvvaldes graustu sarakstā tā figurē graustu zemākajā kategorijā, ar atzīmi "D", taču šis statuss ēkai piešķirts 2014.gadā. Kopš tā laika kļuvis tikai sliktāk, un patlaban jumtā jau redzams caurums, dažai rūtij trūkst stiklu.

Kā redzams Liepājas tiesas Zemesgrāmatas ierakstā, bijušo ēkas (faktiski divu ēku) un tam pieguļošā zemesgabala īpašnieku saraksts ir garš – pavisam tajā ir 18 ieraksti – no SIA "Liepājas Ost-Vest"līdz pašreizējiem īpašniekiem. Kopš 2015.gada 20.novembra abas divstāvu mūra ēkas un zemesgabala 1291 m2 patībā pieder diviem īpašniekiem, jo divas trešdaļas par 41 tūkst. eiro iegādājies 1985.gadā dzimušais Aigars Kārkliņš (reģistrējies Grobiņas pagastā kā individuālais komersants "Miluna”), bet viena trešdaļa nekustamā īpašuma joprojām pieder Rīgā reģistrētajai SIA "Western Express", kuras valdes loceklis ir 1978.gadā dzimušais Artūrs Palanskis.

SIA "Western Express" puse īpašuma piederēja kopš 2013.gada oktobra, bet jau tā paša gada decembrī Palanskis no SIA "Finansu nams" iegādājās arī otru pusi.

Šobrīd, kā vēstīts portālā ss.lv, nekustamais īpašums (vēsturiskā ēka) atkal tiek tirgots – par 149 000 eiro. Pārdevējs arī norādījis, ka ir izstrādāta ēkas kultūrvēsturiskā izpēte un saskaņota būvatļauja fasādes un jumta restaurācijas darbiem. Sludinājumam pievienotas arī fasādes restaurācijas projekta skices.

Sazinoties ar pārdevēju, portāls noskaidroja, ka Avotu 10 (2/3, respektīvi, vēsturiskās ēkas) patiesais īpašnieks ir Māris Dambis, nevis Aigars Kārkliņš, uz kura vārda īpašums reģistrēts. Dambis pastāstīja, ka nemaz negrasoties ēku pārdot, bet gan gribot to atjaunot. Tāpēc Jurim Zviedrānam pasūtīta izpēte, bet arhitektei IIzei Mekšai – fasādes restaurācijas būvprojekts, kas Liepājas būvvaldē jau esot saskaņots.

Sludinājums ss.lv ievietots tikai tādēļ, ka kāds draugs, kurš tajā pašā ielā tirgo citu īpašumu, palūdzis to ielikt cenu salīdzināšanai.

Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls portālam sacīja, Būvvalde tuvākajā laikā apsekošot namīpašumu, lai lemtu par tā stāvokli un turpmāko rīcību attiecībā pret īpašnieku.


Sludinājums

Andris Prigičevs
07:57 | 31/07/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

....pieder Marģeram Počam

O !
09:57 | 31/07/17
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tas jau tas ir diezgan cerīgi. Republikas ielas 18. namu viņš ir atrestaurējis brīnišķīgi. Un arī veco koka vasarnīcu Barona ielā netālu no parka

???
08:44 | 31/07/17
ZIŅOT
(-9)
(2)
+

Ak tu mīiunžee.! Jumtā nav viena šifera loksne un tāds tracis jāsaceļ?

Pircējs
09:59 | 31/07/17
ZIŅOT
(-2)
(17)
+

Traci ceļ tāpēc, ka Kesenfeldam tieši pretī pieder īpašums, kurā viņš tirgo dzīvokļus. Un nevar neko pārdot, ja no viņa īpašuma logiem pretī ir šāds grausts.

Hai!
10:07 | 31/07/17
ZIŅOT
(-5)
(14)
+

Šādi //īpašumi //Liepājā ir vairāki,nolaisti lidz pēdējam ,tāvietā ,lai skaiti atrestaurētu ,Dome varēja sodīt šos īpašniekus laicīgi... Bet ,ja pie varas ir rallists,ko var gribēt...

Jaut.
11:09 | 31/07/17
ZIŅOT
(-5)
(4)
+

Kā tu zini, ka nesoda?

xt
10:39 | 31/07/17
ZIŅOT
(-1)
(6)
+

Cik ilgi tad pārdos un vai pirks, līdz kamēr sagrūs un tad varēs zemi tirgot mūžīgi - kā jau Liepājai tas raksturīgi......

Skolotāja
10:44 | 31/07/17
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Silakaktiņš jau varētu uzrakstīt par šo māja plašāk, apmēram tā, kā rakstu par Hamburgas pagrabu vai citām vietām Liepājā. Varbūt bail no Dambja?

ha ha ha
10:55 | 31/07/17
ZIŅOT
(-5)
(2)
+

HA HA HA..kultūrvēstures mīļotāju saiets....HA HA HA

///
11:44 | 31/07/17
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Pēckara gados tur mitinājās Amatnieku biedrība, tur strādāja mana māte, piecdesmitajos gados - pirmajā stāvā mitinājās mana klasesbiedra Skaras Praņa kuplā ģimene, otrajā stāvā - ratiņrūpnīcas klubs, katru nedēļas nogali notika plaši apmeklēti deju vakari

Klabata
12:08 | 31/07/17
ZIŅOT
(-2)
(6)
+

Absurda situācija valstī veidojas ar šīm vēsturiskajām ēkām. Ja esi pamanījies tādu iegādāties (kas nebūt nav lēts prieks), tad galvassāpes tikai sākas. Jo gandrīz visi tie ir katastrofālā stāvoklī, nojaukt to nedrīkst, to atjaunošanu regulē likums, kas paredz to restaurēt tikai un vienīgi sākotnējā izskatā. Tas jūtami sadārdzina visu pasākumu un būtu labi, ja tas pats likums paredzētu kādas atlaides vēsturisko namu īpašniekiem.

Tādēļ nereti ir vieglāk gaidīt, kad nams pats sabrūk, vai tīši to "sabrucināt", kā dažs labs jau izdarīja. Godīgi sakot, es arī tā darītu, par spīti savai mīlestībai uz vecām mājām.

Ja esmu kļūdījusies juridiskās niansēs, lūdzu palabojiet mani, bet esošā situācija ar graustiem liecina nevis par nevēlēšanos, bet par naudas, valsts un/vai pašvaldības atbalsta trūkumu. Kamēr atbalsta nebūs, nekas nemainīsies.

stimulators
18:01 | 31/07/17
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Pats izlasi. Jā, tas var attiekties uz šo ēku, bet ne uz tām, kas ir ārpus kautkāda pilsētas centra. Un ja attiecas, tad par kādu summu ir runa? Atbalsts ir labi, bet šis atbalstiņš viens pats neko neatrisina, bet tikai mazliet stimulē.

Silakats to Klabata
14:38 | 31/07/17
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Vai par šo neesi neko dzirdējis (?): http://www.liepaja.lv/page/3674.

Iesaku izlasīt!

manapriebies
12:31 | 31/07/17
ZIŅOT
(-6)
(4)
+

Konfiscēt! Aplikt ar milzu nodokli! Laiks piegriezt skābekli šiem "uzņēmējiem"! Pilsētas skatus bojā un pazudina vēsturiskas ēkas!

eds
15:43 | 01/08/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Piespiest pārdot kaut vai pa velti bet tādiem kas ēku var un ir spējīgs sakārtot. tā ar visiem graustu turētējiem vajag nevis gaidīt kamēr viņi ceņšas noplēst nereālas summas par kapitāli remontējamām ēkam, marinējot un novredot līdz stāvoklim kad jānojauc.

to manpieriebies
11:50 | 01/08/17
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

...un tālāk? konfiscēs....uz liks nodokli.....un tad? idiņ

liepājnieks
20:54 | 31/07/17
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

Kāpēc Vilnītis nevarētu godīgiem liepājniekiem iedot pabraukt ar to kruto audio džipu?

arī Liepājnieks
18:56 | 01/08/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Kāpēc liepājnieks nemācijās ,dzēra un bastoja stundas ? Pats nopērc un braukā !

stulbs raksts
11:57 | 01/08/17
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Pasūtījuma raksts, uzreiz redzams. Pilnīgi piekrītu Pircējam, Kesenfeldam traucē tirgot kosmiskos dzīvokļus. Varbūt žurnaļuga varēja sīkāk painteresēties cik ilgi šis nams pieder jaunajam īpašniekam un kas pa šo laiku jau ir izdarīts. Kad nams stāvēja un neviens neko nedarīja, tad visi klusēja, tagad, kad milzu darbs jau paveikts, kāds sāk cepties. Ja žurnaļuga raksta par cauro jumtu, tad galīgi nejēdz par ko runā. Lai labotu Liepājā jumtu, it sevišķi vēsturiskajā ēkā, ir nepieciešams projekts. Pamēgini kaut ko izdraīt bez tā. Lai izstrādātu projektu ir nepieciešama vēsturiskā izpēte, kas arī tiek veikta. Žurnaļuga varbūt var noskaidrot cik laika tas prasa? Sekls pasūtījuma rakstelis :(

Arī Stulbenis
23:58 | 02/08/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Tikai piekrītu. Ar veco māju glābšanu mums tiešām ir dziļi pakaļā. Lai aizlāpītu šādu caurumu jumtā, vajagot atļaujas un dārgs izpētes projekts, kas izdevīgs tikai Jurim Zviedrānam un Būvvaldes arhīva pārzinei. Māja sabrūk, bet pašu sacerētie likumi ievēroti visprecīzākajā veidā.

Debora Pechau
03:25 | 03/08/17
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Risinājumi visiem jūsu finanšu problēmas 48 stundu laikā!
E-pasts: jozefilavsky@yahoo.com
WhatsApp: +33 631 815 833
Sveiki mani brāļi un māsas,
   Attiecībā uz visiem jūsu naudu vai ieguldījumu aizdevuma pieteikumu, ir viens nopietns cilvēks, lai sazinātos. Aizdevums piešķirts starp indivīdiem ar likmi 3% gadā, bez tikai protokolu, lai palīdzētu cilvēkiem. Es nāku no aizdevuma es nepieciešama, lai saglabātu dzīvību. Tāpēc, lūdzu, lūdzu, sazinieties ar viņu, lai iegūtu vairāk informācijas. E-pasts: jozefilavsky@yahoo.com
  WhatsApp: +33 631 815 833

Jeblanastasijs
07:36 | 03/08/17
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Varētu jau atņemt un atdot kādam, bet ne1 nejems.
Tiklīdz uz sienas ir uzklēbēts tas zilbaltais kleksis - nevienam nahuj to graustu nevajag.
Pie tam tur piebraukt normāli nevar, mašīnu nolikt nav kur. Un tas ir Liepājas Partijas ziņā, nevis ēkas īpašnieka!
Tas rajons nevienai saprātīgai firmai nav vajadzīgs. Neviens netaisās lauzt mašīnu, vai apgrūtināt savus kllientus, izveidojot tajā čuhņā ofisu.
Neticiet - aiziejiet apskatieties kas tur atrodas. Liepājas ūdenim ir sēta kur nolikt mašīnas, Kesenfelda namam un tam tur uz stūri ar Brīvzemnieka ielu arī ir sēta. A pārējiem? Maksas stāvvietas uz neizbraucama bruģa :-D

Jeblanastasijs
07:42 | 03/08/17
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

P.S. Tas stāvu plānojums ir fantastisks. Izskatās ka skricelējis kaukāds palīgskolas absolvents.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki