Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Brūvers: Daļa garīdznieku bija spiesti sadarboties ar VDK


atlikušas 250 zīmes


Brūvers: Daļa garīdznieku bija spiesti sadarboties ar VDK (13)

Ceturtdienā, 14. jūnijā, 2018 | BIRKAS: Pāvils Brūvers , baznīca , VDK , LELB
Izdrukāt Ziņot
FOTO: no lebl.lv

Visticamāk, dodoties uz ārzemēm, daļa garīdznieku bija spiesta sadarboties ar bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komiteju (VDK).

To aģentūrai LETA pauda bijušais Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers.

Pēc viņa teiktā, arī garīdzniekiem, līdzīgi kā zinātniekiem un pētniekiem, dodoties uz konferencēm ārvalstīs, bija nepieciešams saņemt atļauju no VDK. Cilvēki arī tika brīdināti, lai nedara noteiktas darbības, vai arī lai netiekas ar kādām citām noteiktām personām. "Un tas tiek uzskatīts par solījumu čekai un sava veida sadarbību," pauda Brūvers.

Kā piemēru Bīskaps minēja atgadījumu, kad, dzīvojot Minhenē, pie viņa ciemos bija ieradies pensionēts baptistu mācītājs, kurš atklāti sacīja par nepieciešamību ziņot par abu tikšanos. "Nonākot Latvijā, Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā izņēmu savus dokumentus, un viņš (mācītājs) arī bija noziņojis tā, kā bijām norunājuši. Gan jau daudziem bija šāda veida sadarbība. Vai bijis kāds ļaunprātīgs nodevējs, man to ir grūti iedomāties bez pierādījumiem," sacīja Brūvers.

Taujāts par paša atrasto informāciju saistībā ar VDK, bīskaps apgalvoja, ka bijis pieminēts saistībā ar dalību dažādos ārvalstu pasākumos. Tāpat kāds aģents esot ziņojis, ka Brūvers gatavojas rakstīt grāmatu "Kā rodas disidenti", ko vēlāk, 1978.gadā, viņš arī izdeva.

Brūvers apgalvoja, ka ar vairākiem LELB pārstāvjiem runājis par kādreizējo sadarbību ar VKD, taču šīs personas jau devušās mūžībā.

Brūvers dzimis 1949.gadā. Augstāko teoloģisko izglītību ieguvis Starptautiskajā korespondences institūtā ASV, kā arī pirms tam studējis medicīnu. 1976.gadā viņš kopā ar ģimeni bija spiests izbraukt uz Vāciju, kur no 1979.gada strādāja par žurnālistu radio "Brīvā Eiropa" Minhenē, bet 1995.gadā pārcēlās uz Prāgu. Par diakonu viņš ordinēts 1995.gadā, sākot kalpot Prāgas evaņģēliski luteriskajā draudzē. Pēc ordinēšanas par mācītāju 2001.gadā Brūvers Latvijā atgriezās 2004.gadā, un pēc Jāņa Vanaga aicinājuma kļuva par arhibīskapa vietnieku. Bīskapa amata pienākumus Liepājas diecēzē Brūvers pildīja laika posmā no 2007.gada līdz 2016.gadam.

Kā ziņots, Satversmes aizsardzības birojā (SAB) esošajā VDK aģentu alfabētiskajā kartotēkā ir vismaz 4650 kartītes.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, tad VDK zinātniskās izpētes komisija noskaidrojusi, ka tas esot aptuvens skaits. Visus lūgumus sniegt informāciju SAB bijušās VDK zinātniskās izpētes komisijai atteicis, atsaucoties uz fizisko personu datu aizsardzību.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka, piemēram, ir identificēti 77 ar dažādām reliģiskām organizācijām saistīti aģenti, no tiem 61 aģents bija no lielākajām Latvijas kristīgajām konfesijām. Aptuveni puse bija aģenti no Romas katoļu baznīcas, tāpat bija aģenti no Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas, Pareizticīgās Baznīcas, vecticībniekiem un baptistiem. Lielais aģentu īpatsvars Romas katoļu baznīcā saistīts ar tās vadības atrašanos ārzemēs - Vatikānā. Aģentu vidū bijis arī viens Rīgas sinagogas rabīns.

Pārējo aģentu vidū ir draudžu priekšnieki, draudžu locekļi, kā arī vairāki konspiratīvo dzīvokļu turētāji. Reliģisko organizāciju vidē identificēts arī viens rezidents. Aģentu vidū ir bijušie un esošie kristīgo baznīcu vadītāji un autoritātes. Vairāki no aģentiem, kuri vervēšanas laikā mācījās garīgajos semināros, mūsdienās ir ievērojami kristīgo baznīcu vadītāji ārpus Latvijas.

Kartotēkā atrodami arī aptuveni 600 gadījumi, kad kā aģenti vervēti ievērojami Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas (LPSR) kultūras darbinieki. Savukārt tādas struktūras kā Latvijas Padomju Rakstnieku savienība, LPSR Komponistu savienība, LPSR Mākslinieku, LPSR Kinematogrāfijas darbinieku savienība, LPSR Teātra biedrība un citas VDK izmantoja kā piesegstruktūras.


Sludinājums

LR pilsone
09:10 | 14/06/18
ZIŅOT
(-4)
(19)
+

Daļa garīdznieku "bija spiesta" sadarboties ar VDK, liela latviešu daļa "bija spiesta" iestāties komunistiskajā partijā, ko vēl izdarīja "piespiedu kārtā"?! Paši BRĪVPRĀTIGI sadarbojās un tagad, pēc piecdesmit gadiem, no viņiem parādās tādas naivas atrunas! Kur agrāk bija garīdznieku ticība un sirsapziņa?!

Rokgrupa
09:15 | 14/06/18
ZIŅOT
(-2)
(14)
+

Tam nav attaisnojuma! Vēl jo mazāk garīdzniekiem. Vakar bija ziņa delfos, ka arī kādas slavenas Kurzemes grupas dalībnieki bija čekisti. Paskatāmies, kas šodien ir Saeimā. Paprasiet grupas Credo Skjuiņam, ko viņš par šo saka.

H-86 atbalstītājs
00:03 | 18/06/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

Grantiņ? Ko Tu esi izdarījis Latvijas labā pēc 1986.gada? Cīnījies? Norējis citus kas mēģināja kaut ko darīt? Vau ! Tu tagad esi vairāk Latvijas ienaidnieks ,nekā aizstāvis. Tu pat nesaproti kas Latvijā notiek!

grantiņ,
14:06 | 16/06/18
ZIŅOT
(-0)
(4)
+

tu pats esi sūdos līdz ausīm, ko tu vēl vem?

L.Grantiņš H-86
10:20 | 15/06/18
ZIŅOT
(-5)
(0)
+

Tieši tā un Brūveris ir viens no melnākajiem sadarboņiem. Viņam būtu daudz ko sacīt...., bet gan jau kādreiz, kad stāvēs uz karātavu "pjedestāla", nopuņķojies un aptaisīsies lūgs piedšanu tautai.... .Lai velns parauj šos brūverus-rožkalnus... .

ice
10:25 | 14/06/18
ZIŅOT
(-10)
(8)
+

Tieši tā. Šādai riebeklībai nav attaisnojuma. Kad baznīcēni paver savas mutes , pa tām līst elles samazgas un meli. Baznīca atnesusi tikai nelaimes un postu.

Feirijs
14:32 | 14/06/18
ZIŅOT
(-0)
(5)
+

Sākam mazgāties..........

Jaunliepāja
19:13 | 14/06/18
ZIŅOT
(-2)
(5)
+

Jautājums: vai lietuvieši bija lielāki komunistu mīlētāji nekā latvieši? Ja nē, tad kāpēc viņi ar labu vārdu vēl tagad piemin kompartijas pirmo sekretāru Snečkus ? Varbūt tāpēc ka ir tāds teiciens: neskati vīru no cepures,bet pēc padarītajiem darbiem! Tā kā visa tā sistēma nav tikai balts vai melns. Dzīvē ir arī citas krāsas!

To Vecliepāja
09:40 | 15/06/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Viens otrs te jauc pirkstu ar citu orgānu!

Vecliepāja
23:14 | 14/06/18
ZIŅOT
(-5)
(2)
+

Ahā, tātad bijuši "labie"un sliktie stukači? KAS VAINĪGS,tas bailīgs!

Nils un Raivis
19:55 | 14/06/18
ZIŅOT
(-1)
(4)
+

Ar airBaltic reisu BT678 13.06 Rīgā atgriezās Raivis, izcili draudzīgi sarunājoties ar Nilu un Ivetu. Varbūt, iespējams, Malagā notikusi kāda svarīga sanāksme ar vietējiem spāņu "nacionāli kreisajiem" un "sociāldemokrātiem"?

ddd
14:55 | 19/06/18
ZIŅOT
(-2)
(0)
+

"Vairāki no aģentiem, kuri vervēšanas laikā mācījās garīgajos semināros, mūsdienās ir ievērojami kristīgo baznīcu vadītāji ārpus Latvijas." LELBAL ?

Justin Williams
08:58 | 24/06/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Mēs piedāvājam individuālus, komerciālus un biznesa aizdevumus ar ļoti minimālām ikgadējām procentu likmēm, kas ir 3% no 1 gadu līdz 50 gadu ilgam atmaksas periodam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus robežās no €5,000 līdz €10,000,000.00. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu zemāk.

Aizdevēja e-pasts: sloanslimited@gmail.com

INFORMĀCIJA PAR AIZŅĒMĒJIEM:

NAME:
AIZDEVUMA SUMMA:
ILGUMS:
PHONE #:
VALSTS:

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki