Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Ginters: Latvijas uzņēmējiem jāmācās vairāk sadarboties


atlikušas 250 zīmes


Ginters: Latvijas uzņēmējiem jāmācās vairāk sadarboties (2)

Autors: Dzintars Hmieļevskis, aspera.lv
Ceturtdienā, 15. martā, 2018 | BIRKAS: SEZ , eksports , uzņēmējdarbība , Gatis Ginters
Izdrukāt Ziņot
FOTO: Anete Esmeralda Damberga

Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes Mārketinga un investīciju daļas projektu vadītājs Gatis Ginters uzskata, ka Latvijas uzņēmējiem jāmācās vairāk sadarboties.

Latviešiem joprojām ir novērojams tā dēvētais viensētas sindroms, kad mums liekas, ka visu darot pašiem par sevi, viss izdosies. Diemžēl, strādājot atsevišķi, mēs nevaram paņemt lielos pasūtījumus un lielos apjomus, intervijā blogam aspera.lv sacīja bijušais Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis Norvēģijā Gatis Ginters.

"Mums ir ļoti grūti pārkāpt sev pāri un piedāvāt saviem konkurentiem projektā iesaistīties kopā, ja pats spēj izpildīt tikai daļu no saņemtā pasūtījuma," sacīja Ginters un norāda, ka šo prasmi latviešiem vajadzētu mācīties no norvēģiem.

Tāpat, domājot par eksporta sākšanu, Ginters iesaka uzņēmumiem meklēt sadarbības partnerus, kuri jau darbojas izvēlētajā tirgū, nevis censties pierādīt sevi pašiem. Piemēram, Norvēģijas tirgū daudzi tirdzniecības aģenti ir Zviedrijas vai Dānijas izcelsmes.

"Protams, tas ir atkarīgs arī no paša uzņēmuma eksportspējas muskuļiem un finansēm, ko tas ir gatavs ieguldīt eksportā. Jo uzņēmums ir mazāks, jo labāk ir sākt ar partneriem. Tas arī mazliet vairāk aizsargās pret kādām neveiksmēm," sacīja Ginters. "Eksports nav tik vienkāršs kā daudziem šķiet."

Uzņēmējiem zināšanas par eksportu un tā pamata lietām tomēr mēdz būt gaužām ierobežotas, un bieži vien notiek darbošanās bez stratēģijas, sacīja Ginters.

"Ja uzņēmēji savu eksportu sistemātiski plānotu, un zinātu, kā viņi katrā solī rīkosies, viņi noteikti tērētu daudz mazāk naudas," sacīja Ginters. "Nodedzināt naudu Norvēģijas tirgū ir ļoti viegli, jo jebkurš pakalpojums maksā ļoti lielu naudu. Vienlaikus, ja izpilda mājasdarbus, ieguldīto naudu iespējams ar uzviju atgūt, tomēr bez skaidras stratēģijas pievienotā vērtība būs ļoti maza, un būs ļoti grūti sisties tirgū."

Ginters norāda arī uz Latvijas sabiedrībā valdošu stereotipu par Norvēģiju, ka šajā valstī iedzīvotāji ir ļoti bagāti, tādēļ norvēģis būs gatavs visu pirkt par augstu cenu.

"Tā nebūt nav. Norvēģis labi zina, cik prece maksā tirgū," uzsver Ginters. "Norvēģis ir visturīgākais, bet vienlaikus arī visskeptiskākais patērētājs. Viņa pārliecināšanai vajadzīgs daudz vairāk laika, nekā tas ir zviedram, dānim vai somam."

Norvēģijas tirgū preci vai pakalpojumu, visticamāk, būs iespējams pārdot par tādu pašu cenu kā pārdod zviedriem vai vāciešiem, sacīja Ginters. "Tikai ļoti retos gadījumos mēs savu preci varam pārdot par augstāku cenu, taču tad tur ir jāsakrīt vairākiem faktoriem. Norvēģis vienmēr pārbaudīs cenu."

Piemēram, pārtikas nozarē Norvēģijā vērojams ļoti liels protekcionisms, tādēļ daudz vieglāk tirgū ir ieiet ar kādu zviedru vai dāņu partneri, kuri šajā tirgū jau veiksmīgi darbojas. Jāņem arī vērā, ka Norvēģija nav Eiropas Savienības valsts, līdz ar to vienmēr būs jākārto arī muitas formalitātes. Tāpat Eiropas Savienības valstīs pastāvošie regulējumi, pēc kuriem strādā Latvijas uzņēmēji, ne vienmēr derēs arī Norvēģijai, sacīja Ginters.


Sludinājums

Justin
20:17 | 12/05/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Alaska USA Finance and Capital Limited pašlaik piedāvā visu veidu aizdevumus sabiedrībai @ 3% procentu likmi. Mēs izsniedzam kredītus no €10,000 līdz €500,000,000.00. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Visiem ieinteresētajiem pretendentiem jānosūta atbildes uz mūsu e-pasta adresi: sloanslimited@gmail.com

Email : sloanslimited@gmail.com

Justin
20:17 | 12/05/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Alaska USA Finance and Capital Limited pašlaik piedāvā visu veidu aizdevumus sabiedrībai @ 3% procentu likmi. Mēs izsniedzam kredītus no €10,000 līdz €500,000,000.00. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Visiem ieinteresētajiem pretendentiem jānosūta atbildes uz mūsu e-pasta adresi: sloanslimited@gmail.com

Email : sloanslimited@gmail.com

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki