Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Gunārs Silakaktiņš: Toreiz, pirms trīsdesmit gadiem


atlikušas 250 zīmes


Gunārs Silakaktiņš: Toreiz, pirms trīsdesmit gadiem (15)

Autors: Gunārs Silakaktiņš, 1988. gadā LTF Liepājas nodaļas BUB (brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība) grupas biedrs
Sestdien, 13. oktobrī, 2018 | BIRKAS: LTF , vēsture , Atmoda , Gunārs Silakaktiņš , Dainis Īvāns
Izdrukāt Ziņot
Latvijas Tautas frontes dibināšanas 30.gadadienai veltītā starptautiskā konference Dailes teātrī, Rīgā. Augšējās rinās sēž arī liepājnieki.
Latvijas Tautas frontes dibināšanas 30.gadadienai veltītā starptautiskā konference Dailes teātrī, Rīgā. Augšējās rinās sēž arī liepājnieki.
FOTO: LETA © Paula Čurkste

Šonedēļ, 8. oktobrī, apritēja 30. gadi, kopš Latvijas Tautas frontes(LTF) dibināšanas un šīs politiskās kustība I kongresa. Arī liepājnieki pagājušajā pirmdienā pašvaldības apmaksātā autobusā devās uz Rīgu.

Rīgā, Dailes teātrī, norisinājās starptautiska konference "Latvijas Tautas fronte par neatkarīgu un demokrātisku Latviju. LTF 30".

Toreiz, pirms trīsdesmit gadiem LTF Liepājas nodaļā bija ap 13 tūkstošiem biedru – tā bija otrā pēc Rīgas un skaitliski lielākā grupa ārpus galvaspilsētas. Dibināšanas kongresā Liepājas nodaļa tika pārstāvēta ar 39 delegātu mandātiem.

Šodien, uz konferenci, emocionāliem tikšanās brīžiem un izjusti svinīgu koncertu tūkstošvietīgā zālē dodoties, saskatīju tikai ap desmit toreizējo delegātu šodien sirmās galvas. Nesaprotami šķita, ka neredzēju politiķi Jāni Lagzdiņu, vēsturnieku Arnoldu Bērzu, vienu no Liepājas nodaļas vadoņiem Jāni Imantu Birzkopu, kādreizējo universālo opozicionāru Modri Ozoliņu...  Vēlāk gan dzirdēju, ka J. Lagzdiņam "beidzot esot namelis jākrāso", bet Modrim Ozoliņam tik agrā rītā "vismīļākā esot silta gulta"...

Konferencē uz divām darba sesijām bija uzaicināti gan Lietuvas vēstures institūta pētnieks Dr.hist. Viļus Ivanausks (Vilius Ivanauskas), Tallinas arhīva direktors, "Rahvarinne" (igauņu Tautas fronte) muzeja vadītājs Dr.hist. Killo Arjaks (Kullo Arjakas), gan bijušais Zviedrijas vēstnieks Latvijā Lars Peters Fredēns (Lars Peters Freden).

Lielā mērā viesu uzrunās atspoguļojās ciešas politiskās līdzības arī šodien vērtētajā tautu kustībā par neatkarību, kaut ar būtiskām niansēm: Lietuvā tomēr visplašāk bijis vērojams kompartijas biedru atbalsts "Lietuvas Sajūdis" rindās.
II konferences sesijā, ko vadīja bijusī LTF informācijas centra vadītāja Sarmīte Ēlerte, emocionāli saturīgi ar lekciju "Mozus misija. LTF pēdas laikā un telpā" uzstājās LTF pirmais priekšsēdētājs 1988.-1990. Dainis Īvans. Viņa salīdzinājumi ar bībelisko Mozus misiju bija emocionāli satriecoša un fiziski definēta tautas laiktelpas analīze.

No skatuves klātesošos uzrunāja arī trīs jaunākās paaudzes zinātņu doktori – Dr. Sc. Comm. Mārtiņš Kaprāns, Dr. Sc. pol. Ivars Ijabs, Dr. iur. Jānis Plebs un Dr. hist. Gatis Krūmiņš.

Man personīgi dziļš šķita M. Kaprāna teiktais, atbildot uz nu jau trīsdesmit gadus uzdoto jautājumu par VDK, kompartijas un Gorbačova  "Perestrojkas" scenārijiem Baltijas  neatkarības atjaunošanas kustībā. Toreiz, un arī tagad darbojoties Laika nenovēršamības likums, nepārtraukta un mūžīga nepielūdzamības lēmuma realizējamības virzība, kuru gan varot sabremzēt, taču nekad nepagriezt atpakaļ un sastindzināt uz atpakaļmūžu...

Kādi, man šķiet, pravietiski vārdi! Aktuāli kā vēl nekad, kad nupat Saeimas vēlēšanās 23,5% vēlētāju, arī bijušo LTF dalībnieku, balsojuši par "Saskaņu" un citām lielkrievu komunistiski totalitārām listēm!

Sarunas mājupceļā liecināja par dziļi emocionālu pārdzīvojumu, satiekoties ar saviem domubiedriem rīdziniekiem un atzīstot, ka mūsu ikviena dzīvē pirms trīsdesmit gadiem piedzīvotais bijis mūža visīpašākais notikums.           
 


Sludinājums

Aivars
22:06 | 13/10/18
ZIŅOT
(-0)
(3)
+

Spēcīgi teikts. Bet, kāpēc Silakaktiņa kungs tik nežēlīgus vārdus nesen pirms vēlēšanām ir publiski teicis par NA līderu Dzintaru un Rasnaču.

Silakaktiņa k-gs
12:47 | 14/10/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Nonievātajiem nebraucējiem var būt dažādas problēmas , kuras vienkārši Jums skaļi neizsaka , būtu vēl skaļi tās izteicis arī rakstā ! Šoreiz nepatīk asie vārdi par kolēģiem !

to ``?``
10:26 | 16/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tad vajag priecāties par tieši tādām ``atrunām`` un par to, ka nepateica atklāti, ko par visu to domā. Un tām ``atrunām`` nebija obligāti jābūt pasniegtām uz ``porcelāna `` mielastam.

?
19:50 | 14/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Bet, ja atrunas bija tieši tādas, ko tad teikt?

Kronsteins
15:05 | 14/10/18
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Aizbraucu, piereģistrējos. Ieraudziju sirmās galvas un trīcošās rokas. Palika skumji. Aizgàju prom.

Flaks
12:01 | 15/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Tās sirmās galvas toreiz bija ar gaišu prātu. Un patiesu sirds siltumu-Jums, kas "piereģistrējies", tur tiešām nebija ko meklēt.

nu mojens
20:41 | 15/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Ko var ļerināt. Ja toreiz būtu bijušas galvas ar gaišiem prātiem, vai valsts būtu salaista tādā tūdā? Ja šim ``pasākumam``, kas saucas TF, ir vai bija liela nozīme priekš tautas, tad šodien vai vismaz reizi piecos gados būtu pieklājies manifestēties visai tautai uz tik ``īpaša`` notikuma atceri, nevis pa kluso apziņotiem pāris desmit runasvīriem un runassievām nahaļavu aizvizināties ``pārstāvēt`` tautu , vai tikai ne pašpatīksmināties, apšlāgerotā ūdensliešanā. .

silakaktins ka viemer kengajas un lien Kesim pakal
00:17 | 16/10/18
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Silakaktins bez kengasanas nu nekadi nevar - Kesis atsveiez ubaga grasus un sis spiests ganities.... nigrs vecs virelis

Nu dien...
13:15 | 16/10/18
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Bet par Ozoliņu labi pateikts un laikam tā arī ir bijis. Taču par Lagzdiņu, nu tur gan ne namelis bija jākrāso, bet pašam kauns par vidējā pirksta publisku rādīšanu caur Saeimas logu.

Lagzdins tacu bija ists komunists
18:51 | 16/10/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Ko Lagzdinam darit LTF pasakuma, vins tacu bija komunists!

futbols ar uzvārdiem
10:47 | 18/10/18
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

bttmts! Tad jau iznāk, ka tā nav bijusi Tautas Fronte, bet Komunistu Fronte! Tad ko vispār tādu vairs cilāt?! Ko cildināt?
Kaut gan - cerams un ticams, ka arī starp latviešiem neliela daļa bija komunisti, kas, tāpat kā leiši, stājās tajā partijā, lai izmantotu savu piederību partijai, lai izdabūtu atļauju kaut ko virzīt savu tautiešu labā. Šteinam (un ne tikai Šteinam) pieder darbi, kas liek tā domāt.

Avotins un Steins valdis ari bija komunisti
00:21 | 18/10/18
ZIŅOT
(-0)
(1)
+

Valdis Steins un Viktors Avotins abi bija komunisti, turklat Avotins bija LU komjauniesu sekretars, bet vina mate ,rakstniece daina avotina bija loti sarkana RS biedre.

nemežģījiet ļaužiem galvas
22:53 | 16/10/18
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

Štrunts, kā tur ar to Lagzdiņu. Bet tas jau gan tagad zināms, ka tieši tā TF daļa, kas joprojām šiverē, ir komunistiskā daļa. Palasiet NRA V. Avotiņa sarunu ar V. Šteinu.

sloanslimited@gmail.com
15:03 | 15/04/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Mēs piedāvājam visu veidu finanšu aizdevumus @ 3% procentu likmi. Mēs dodam no aizdevumiem robežās no €10,000.00 līdz €50,000,000.00. Visiem ieinteresētajiem pretendentiem e-pasts tagad: sloanslimited@gmail.com

Whats-app vai zvaniet: +1201865546

sloanslimited@gmail.com
15:03 | 15/04/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Mēs piedāvājam visu veidu finanšu aizdevumus @ 3% procentu likmi. Mēs dodam no aizdevumiem robežās no €10,000.00 līdz €50,000,000.00. Visiem ieinteresētajiem pretendentiem e-pasts tagad: sloanslimited@gmail.com

Whats-app vai zvaniet: +1201865546

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki