Pēdējie šā gada budžeta grozījumi arī domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļai veiksmīgi papildinājuši maciņu par 15 000 latiem. Kam tie domāti?

Kā iepriekš portālam sacīja Finanšu pārvaldes vadītājs Ronalds Fricbergs, Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa pieprasījusi  15 000 latu, jo vēlas izgatavot suvenīrus – Liepājas himnas tēlus, kā arī informatīvos materiālus pretnarkotiku kampaņai "Lieto barā, mirsti viens".

Saņemot šo paskaidrojumu, pārsteidza fakts, ka domes struktūrvienība, kurai galvenokārt būtu jāsniedz liepājniekiem detalizēta informācija par domes darbu, noņemas ar lietām, kas vairāk "piestāvētu" domes Vides un veselības daļai (pretnarkotiku akciju) un Liepājas reģionālajam tūrisma informācijas birojam (suvenīri).

Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zane Ģirne apstiprināja, ka pieprasītie Ls 15 000 tikšot izlietoti, lai nodrukātu papildu tirāžu jau pērn izgatavotajiem divu veidu bukletiem, vajadzēšot arī papildināt pērn uzņemto videofilmu, kā arī plānots izgatavot jaunus Liepājas himnas tēlu suvenīrus, iespējams, tā varētu būt Vārna, kas pievienosies esošajiem Telefonistam un Laiviniekam.

Pēc Ģirnes sniegtās informācijas pērn SIA „Addiction” izgatavojis divu veidu bukletus 10 000 un 14 400 eksemplāru tirāžā par kopējo summu Ls 3058,52. Mika Austera veidotā videofilma izmaksājusi vēl Ls 665,50.

Kāds bijušas suvenīru izgatavošanas kopējās izmaksas un cik tie izgatavoti portālam noskaidrot neizdevās, jo Finanšu pārvaldei iesniegto tāmi (ja tāda bijusi) par pieprasītajiem Ls 15 000, Ģirme neatklāja. Taču, pēc viņas sacītā, viena suvenīra pašizmaksa ir virs Ls 10.

Kā pārliecinājās portāls, Liepājas reģionālajā tūrisma informācijas birojā Telefonistu vai Laivinieku var nopirkt par Ls 24 gabalā.

Kopš sezonas sākuma par šādu cenu birojam izdevies pārdot desmit (!) himnas tēlu suvenīrus, ko lielākoties iegādājušies vietējie, nevis tūristi.

Tiesa, pasūtītājs – dome – šo spalvas svara, bet makten dārgo mantiņu, kas, rokā paņemta, atgādina komplektā ar makdonalda burgeriem dabūjamo plastmasas rotaļlietu, dāvina visiem, kam vien var.

Te nu jautājums deputātiem – vai ir lietderīgi šādiem neadekvāti dārgiem niekiem tērēt nodokļu maksātāju naudiņu? Vai mums vajadzīgi ekskluzīvi un dārgi suvenīri, ko tūristi nepērk, vai tomēr gaumīgas un glītas lietas par saprātīgu cenu, kas pilsētas vārdu nestu pasaulē? Varbūt būtu prātīgāk, ja ar Liepājas suvenīriem nodarbotos uzņēmēji vai vismaz tūrisma nozare, nevis sabiedrisko attiecību speciālisti.

Un vēl. 15 000 – daudz vai maz? Kā to ņem. Pēdējo četru gadu laikā mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam piešķirtais domes finansējums gadā ne reizi nav sasniedzis šādu summu.  2013.gada budžetā tie bija mazāk nekā 14 000 latu (galu galā pašvaldība izlēma konkursu nerīkot, un piešķirto summu izlietoja pludmales infrastruktūrai).

Kad vēl iepriekšējās sasaukuma deputāti Finanšu komitejā sprieda par pabalstu piešķiršanu, tika noraidīts priekšlikums Ziemassvētku pabalstus – Ls 10 katram bērnam – piešķirt arī ģimenēm ar trim bērniem, jo, kā izteicās deputāts Helvijs Valcis, tā (ap 13 000 Ls) tomēr ir "ievērojama summa", ko dome nevarēja atļauties...

Liepājas reģionālā tūrisma informācijas biroja vajadzībām (algām, tūrisma mārketingam) deputāti 2013.gadā atvēlēja Ls 83,95 tūkstošus.

Tātad, vai 15 tūkstoši LVL ir daudz vai maz? Šķiet, ja tie jāpiešķir kādam ārpus Rožu ielas nama – daudz, bet, ja kabinetam stāvu zemāk, tāds nieks vien...

Protams, Ls 15 000 nav tā lielākā summa, ko domnieki šajā reizē sadalīja. Taču, papētot tuvāk, rodas šaubas pat par tās potenciālā izlietojuma lietderību un saprātīgumu. Un nākamais jautājums jau ir – vai arī ar citiem pieprasījumiem ir līdzīgi?

Deputātu pienākums ir tikt par to skaidrībā. Jo vairāk tāpēc, 1,55 miljoni latu, kuru sadalei dažādām vajadzībām deputāti deva savu piekrišanu šoreiz, šķiet gluži pārskatāma summa, salīdzinot ar tām, kas nāks priekšā, veidojot 2014.gada budžetu.

Vai liepājnieku priekšstāvji spēs godprātīgi iedziļināties katrā santīmā, lai, liekot roku uz sirds, varētu teikt: tie iztērēts lietderīgi un mērķtiecīgi.

Protams, deputātiem būs vajadzīgs vislielākais katra domes ierēdņa atbalsts un palīdzība – sniedzot viņiem detalizētu informāciju un paskaidrojumus.