Ziņot redaktoram

Šis teksts tiks nosūtīts portāla administrācijai, lai izlabotu, precizētu vai papildinātu rakstu.

Silakaktiņš: "Hotel de Rome" maina īpašnieku


atlikušas 250 zīmes


Silakaktiņš: "Hotel de Rome" maina īpašnieku (9)

Autors: Gunārs Silakaktiņš
Sestdien, 02. februārī, 2019 | BIRKAS: Hotel de Rome , Romas dārzs , vēsture , Vilhelms Rīge , Nikolajs fon Ramedlovs , Gunārs Silakaktiņš
Izdrukāt Ziņot
"Hotel de Rome".
"Hotel de Rome".
"Hotel de Rome". "Hotel de Rome". Krievijas tieslietu ministrs Nikolajs Manaseins, 1885. – 1894. Liepājas Biržas komitejas ēka, Biržas, tagad K. Zāles laukumā. Ēka nopostīta 1941. gadā.

Turpinām iepriekšējā sestdienā aizsākto vēsturnieka Gunāra Silakaktiņa stāstījumu par kādreiz lepnās "Romas viesnīcas" pirmajiem īpašniekiem un to mūža gaitām.

(1.turpinājums. Sākums ŠEIT)

Tobrīd vācu, gan lauku baronu, gan pilsētās vadošās un vācu valodā runājošās aristokrātijas, pozīcijas tāpat kā iepriekšējā, 18. gadsimtā, bija neapstrīdamas un drošas. Taču pie apvārkšņa jau ducināja pārmaiņu negaisu atbalsis, arī Kurzemē. Krievijas impērijas Kurzemes gubernators Pauls fon Lielienfelds(1829. – 1903.) joprojām plaši izmantoja savu ietekmi un, pa vecam, ar amatiem, godu un Krievijas valsts apbalvojumiem balstīja vācu vietējās varas pārstāvjus. 1878. vai 1879. gadā par Liepājas policijmeistaru gubernators iecēla atvaļināto bijušo 100-tā Ostrovas kājnieku pulka virsnieku fon Ramedlovu.  Pauls fon Lilienfelds, viņš arī Upesmuižas, tagad Pāvilostas, īpašnieks, gubernatora amatu pildīja  no 1868. līdz 1885. gadam.  Liepājas vācu kalendārā par 1880. un 1881. gadu Nikolajs fon Ramedlovs minēts ar visu savu komandu – 23 ierindas kārtības sargiem (городовой), 6 policijas kancelejas kalpotājiem (служающые), pašu policijmeistaru un  viņa vietnieku baronu W. Fon Roppu. Gorodovoju iecirkņi bija divi – Vecliepājas un Jaunliepājas.

Tobrīd visā Krievijas impērijā notika plašas administratīvās pārvaldes un pilsētu pašpārvaldes reformas, vērstas uz krievu valsts varas nostiprināšanu. Gubernatoram bija lielas pilnvaras – taču ne uz ilgu laiku. Vēl vienu pārmaiņu startu uzsāka Krievijas Senāta ģenerālprokurors un tieslietu ministrs, Kazaņas muižnieks Nikolajs Manaseins (Николай Авксентьевич Манасейн), 1882. gada 13. maijā uzsākot valsts vietējo administrāciju revīziju Baltijas guberņu pārvaldēs. Par pirmajiem "upuriem" krita 33 vācu tautības Kurzemes un Vidzemes guberņu pārvalžu augsti tiesneši un ierēdņi, to vidū arī mūsu pilsētas policijmeistars un namīpašnieks fon Ramedlovs. Guberņas pārvalde acīmredzot, ne bez Manaseina diktāta, policijas šefam izvirzīja apsūdzības par kukuļņemšanu, viltojumiem, izspiešanu, vardarbību un par dažādiem citiem varas pārkāpšanas veidiem.  

Varas nežēlastībā "iekrita" arī gubernators, barons P. fon Lilienfelds, kuru no dienesta atvaļināja 1885. gadā, visžēlīgi atļaujot tā vārdā nosaukt ielu Vecliepājā, tagadējo Dzintara ielu.

Arī Liepājas vācu aristokrātija, maģistrāts, bagāti un cienījami pilsoņi un abu ģilžu locekļi bija tā iebaidīti, ka klusējot akceptēja Nikolaja fon Ramedlova likteni. Vēl vairāk – 1889. gada 3. decembrī Biržas komitejas zālē pie Goda mielasta galdiem uzsauca trīskāršu "urrā" un tikpat reižu dziedātu "Божъе, царъя храниъ", lai vēlētu laimes impērijas tieslietu ministram Nikolajam Manaseinam.    

Nav zināms, vai tiesvedība pret fon Ramedlovu tika novesta līdz galam, taču šie notikumi bija par iemeslu "Hotel de Rome" īpašnieku maiņai. 1885. gadā par to kļuva bijušā policijas šefa ģimenes draugs Vilhelms Rīge.

Gadsimta beigās, 1891. gadā, "Roma" piedzīvoja vēl vienu, pārbūvi, iegūstot tagadējo izskatu. Bet tas jau ir cits stāsts par mūsdienu "Romas" mūža turpināšanu.

Stāsts par pirms 138 gadiem kukuļņemšanā apsūdzētā policijmeistara personīgo likteni, viņa ģimeni un par citiem viņa bijušajiem īpašumiem sekos turpinājumā.     

Par palīdzību publikācijas sagatavošanā saku paldies poļu kultūrvēsturniekam Marekam Gluško un Liepājas Zinātniskās bibliotēkas darbiniecei Tamārai Podiņai.


Sludinājums

Bibliotēka
12:40 | 02/02/19
ZIŅOT
(-2)
(3)
+

Varu tik iedomāties, cik nobaidīti justos Seska komandas darbaļauži, kad te ierastos ģenerālprokurors ar KNABA nodaļas revīzoriem. Bet varbūt nenobītos, jo Rīga jau nav Maskava.

H
15:03 | 02/02/19
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Ļoti interesants raksts par interesantu vietu Liepājā.

H
15:05 | 02/02/19
ZIŅOT
(-0)
(7)
+

Būtu labi ja šādi Silakaktiņa raksti parādītos irliepājā biežāk un vairāk. Man ir apnikuši raksti par deputātiem un seziem.

;)
08:16 | 03/02/19
ZIŅOT
(-1)
(0)
+

tu laikam esi eksdeputatis kronbergs

HA
19:11 | 02/02/19
ZIŅOT
(-1)
(3)
+

Piekrītu,- pilnīgi un galīgi

Kopp
22:12 | 02/02/19
ZIŅOT
(-1)
(1)
+

Herr Silakaktins,sie sollten eigentlich wissen,dass es schon immer ein probates Mittel der russischen Administratur war,missliebige Personen zu diskreditieren,um sie aus Ämtern zu entfernen.Wenn sie also über Herrn Ramedlow so etwas schreiben,bitte mit konkreten Fakten hinterlegen oder schweigen.

yes
11:21 | 03/02/19
ZIŅOT
(-1)
(2)
+

Ich stimme völlig zu

Robble
03:40 | 03/02/19
ZIŅOT
(-0)
(0)
+

Do You Seek Funds To Pay Off Credits and Debts? { EllinasFinances@gmail.com } Is Here To Put A Stop To Your Financial Problems. We Offer All Kinds Of Loan (Personal Loan, Commercial Loan, etc.) We Give Out Loan With An Interest Rate Of 2%. Interested Applicants Should Contact Us Via Email: EllinasFinances@gmail.com

Please Fill the Application Form Below:
- Complete Name:
- Loan Amount Needed:
- Loan Duration:
- Purpose Of Loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

If You Are Interested To Get A Loan Then Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us via Email: EllinasFinances@gmail.com ,,,

Annas tante
13:00 | 03/02/19
ZIŅOT
(-0)
(2)
+

Paldies par šo! Visos laikos bijuši uzņēmīgi cilvēki, diemžēl daži arī blēži, kas savās amatu vietās jutušos kā dievi.

Pievienot komentāru

KOMENTĒT
Es, pievienojot, šo komentāru, piekrītu portāla lietošanas noteikumiem.
* Obligāti aizpildāmie lauki